1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İngilizce Öğretmenliğine Atanma Şartlarındaki Hukuksuzluk

17 Şubat 2004 01:48
+Aa- Yazdır
İngilizce Öğretmenliğine Atanma Şartlarındaki Hukuksuzluk

İngilizce Öğretmenliğine Atanma Şartlarındaki Hukuksuzluk

Öğretmenlik kadrolarına kimlerin atanabileceği 340 nolu Talim ve Terbiye Kurulu Kararı ile belirlenmiştir. Bu çerçevede, İngilizce öğretmenliğine kimlerin atanabileceği söz konusu kararın 7/d maddesinde açıklığa kavuşturulmuştur. Bu madde de, 31.03.2003 tarihinde yapılan değişiklikle öncelik uygulaması getirilmiştir. Buna göre, İngilizce öğretmenliğine öncelikle, İngilizce Öğretmenliği Bölümü mezunları ile tezsiz yüksek lisans programını tamamlayan veya Bakanlık ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan /açılacak Pedagojik Formasyon Programı'nı başarı ile tamamlayan İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü, Mütercim-Tercümanlık Bölümü, İngiliz Dil Bilimi Bölümü mezunları atanmaktadır. İngilizce öğretmeni açığının bu şekilde karşılanamaması halinde, ikinci öncelikli olarak, yabancı dille öğretim yapan yükseköğretim programlarından mezun olup İngilizce Öğretmenliği Sertifikası Programı'nı bitirenler ile Eğitim Fakülteleri, Fen Fakülteleri, Edebiyat Fakülteleri ve Fen-Edebiyat Fakültelerinin alan öğretmenliği bölümlerinden mezun olup "Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS)" nda (B) ve daha yukarı düzeyde puan alanlardan İngilizce Öğretmenliği Sertifikası Programını bitirenler atanması gerekmektedir. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığının Şubat ayı atamalarında benimsemiş olduğu sistem hukuken yanlıştır.

340 nolu Talim Terbiye Kurulunun 7/d maddesinde yer alan hüküm şu şekildedir: "7/d)İngilizce öğretmen açığının İngilizce öğretmenliğine kaynak olarak belirlenen ek çizelgedeki yükseköğretim programlarından mezun olanlar ile karşılanamadığı durumlarda, bu dersin öğretmenliğine, yabancı dille öğretim yapan yükseköğretim programlarından mezun olup İngilizce Öğretmenliği Sertifikası Programını bitirenler ile Eğitim Fakülteleri, Fen Fakülteleri, Edebiyat Fakülteleri ve Fen-Edebiyat Fakültelerinin alan öğretmenliği bölümlerinden mezun olup ?Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS)? nda (B) ve daha yukarı düzeyde puan alanlardan İngilizce Öğretmenliği Sertifikası Programını bitirenler, atanırlar."

Yukarıdaki madde hükmü gereğince, İngilizce öğretmenlik sertifikasını alan "yabancı dille öğretim yapan yükseköğretim programları mezunlarına" (Örneğin ODTÜ, Bilkent vb. üniversite ile tüm lisans boyunca İngilizce öğrenim gören bölüm mezunları) Kılavuz ile başvuru hakkı tanınmaması yanlıştır.

Bu yanlışın, öncelik uygulaması içinde yer almayan "Fakültelerin Almanca ve Fransızca öğretmenliğine kaynak olan bölüm mezunlarından en az 40 kredilik İngiliz Dili Eğitimi almış olanlarla" devam ettirilmek istenmesi ise daha büyük bir yanlıştır. Zira, İngilizce öğretmenlik branşına kimlerin atanabileceği 340 nolu kararın değişik 7/d maddesinde açık olarak hüküm altına alınmıştır. Bu madde hilafına yapılacak uygulamalar hukuksuz uygulamalardır. Aksi halde birinci önceliğe sahip olan ancak atanamayan bir adayın dava açması halinde, dava Bakanlık aleyhine sonuçlanacaktır.

Aynı şekilde, ikinci önceliğe sahip bir aday (yabancı dille öğretim yapan yükseköğretim programlarından mezun ve İngilizce öğretmenlik sertifikasına sahip aday) şayet Almanca ve Fransızca öğretmenliği bölüm mezunlarının kendilerinden önce atanması halinde açacakları dava ile öğretmenlik kadrolarına atanma hakkını el edebilirler. Bu durumda olan adayların başvurularını yapmaları, kabul edilmeyen başvuruları üzerine dava açmaları gerekmektedir.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
03:18 - Fethiyeliler yangını söndürmek için seferber oldu01:32 - CHP, Konya'daki olaya ilişkin harekete geçti01:23 - Bakan Gül: Konya'da gerçekleşen menfur cinayetler çok yönlü soruşturulmakta00:56 - Kılıçdaroğlu'dan hükümete orman yangını eleştirisi00:21 - 24 ildeki 84 orman yangınına nasıl müdahale edildi?00:18 - Konya'daki katliamla ilgili provokasyon uyarısı yapıldı
00:07 - 'Çokça dilekçe verdiğine göre akıl hastası değildir' gerekçesini Danıştay kabul etmedi00:02 - 31 Temmuz 2021'den önemli gündem başlıkları00:02 - DEVA Partisi, tüm il yönetimini görevden aldı23:42 - Bakan Koca: 6 il sarı kategoriye geçti23:31 - Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar23:30 - Sakarya eski Valisi Hüseyin Avni Coş hayatını kaybetti
23:29 - Soylu: Konya'daki katliam Türk Kürt kavgası değil, 11 yıllık mesele23:10 - Oktay'dan orman yangınlarına ilişkin açıklama23:08 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın Antalya'ya gidecek23:03 - 5 Bakan yangınlara ilişkin değerlendirme toplantısı yaptı23:01 - İstanbul dahil 27 ilde ormanlık alanlara girilmesi yasaklandı
22:47 - Ekiplere su taşırken hayatını kaybeden Şahin toprağa verildi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam