1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Eğitim Sen'den MEB'e dava

15 Eylül 2006 14:12
Yazdır

Eğitim Sen, Milli Eğitim Bakanlığınca 1 Eylül 2006 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliğinde değişiklik öngören yönetmeliğin iptali ve yürütmenin durdurulması için Danıştayda dava açtı.

Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, Danıştayın önünde yaptığı açıklamada, dava açma gerekçelerine ilişkin bilgi verdi.

MEB'in, söz konusu yönetmelikle Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının görevlerinden biri olan ders kitaplarını inceleme işini, ilköğretim, ortaöğretim ve mesleki ve teknik öğretim genel müdürlüklerine devretmek istediğini kaydeden Dinçer, bu genel müdürlüklerde inceleme kriterlerinin ve komisyon elemanlarının niteliklerinin nasıl olacağı konusunda kuşku duyulduğunu söyledi.

Hazırlanan yönetmeliğin hem hukuksal açıdan hem de ?arkasında taşıdığı niyet açısından kabul edilemeyeceğini? söyleyen Dinçer, Talim ve Terbiye Kurulunun yetkisinin genel müdürlüklere devredilmesinin yasaya aykırı olduğunu savundu.

Dinçer, bu nedenle yönetmeliğin iptali ve yürütmenin durdurulması için Danıştayda dava açtıklarını bildirdi.

Dava dilekçesinde, ders kitapları ve eğitim araçlarının, yasalara göre incelenmesi, değerlendirilmesi, satın alınması gibi Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının veya başkanlığa bağlı birimlerin görevlerinin başka birimlere devredildiği belirtildi.

Dilekçede şöyle denildi:

?Kurulun içinde ilgili birim ve komisyonlar mevcut iken ve komisyon görevlileri alanlarında uzman kişilerden oluşmuşken, yeni birimler ve komisyonlar oluşturmaya, kurulun inceleme ve denetleme yetkisini her alanda bertaraf etmeye yol açmış olan bu değişikliklerin, eğitimin temelini özel sektöre devretmeye hizmet ettiği açıktır. Hazırlanan bu yönetmelikle yetişmiş personelin işlevsiz hale getirilmesinin planlandığı da gözden kaçırılmamalıdır.

Davalı bakanlığın 2003 yılından bu yana laik, demokratik bilimsel eğitim anlayışından uzaklaşan bir eğitim modeli oluşturmaya çalıştığı, kadrolaşmak için temel yasa ve ilkeleri hiçe saydığı, düzenlediği önceki yönetmelik ve yasa değişikliklerinde de görülmüştür. Davalı bakanlık 1737 sayılı yasanın 55. maddesinde 2003 yılında yaptığı değişiklikle Talim ve Terbiye Kurulunun yardımcı eğitim araçlarının uygunluk onayını zorunlu olmaktan çıkarmış, okullara denetimsiz girmesine yol açmıştır. Bu sonuçlar bu günlerde kamuoyunun gündemini oluşturmaktadır.

Bir ülkenin geleceğinin garantisi olan eğitimin, yasalarla yetkili kılınmış olan kurulun denetim ve incelemesinden, onayından uzaklaştırılmaya çalışıldığı bu değişikliklerin açıkça yasalara aykırı olması ve yürütülmesi halinde telafisi imkansız zararlara yol açacağı kanısındayız.?

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
05:15 - Kayseri'de yolcu otobüsü devrildi: 14 yaralı04:53 - Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği04:49 - Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik04:48 - Büyükşehir Belediyeleri Koordinasyon Merkezleri Yönetmeliğinde Değişiklik04:44 - Elektrik Üretim ve Elektrik Depolama Tesisleri Kabul Yönetmeliği01:41 - Manisa'da 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi00:10 - İBB'nin, açıktan 'müfettiş' atamasına dava açıldı00:05 - 19 Şubat 2020'den önemli gündem başlıkları00:04 - Mal Bildirimi elektronik ortamda istenebilir mi?00:04 - 657 sayılı Kanunda, ailenin güçlendirilmesi bağlamında, kısmi zamanlı çalışmanın önemi
00:00 - Son yılların en düşük kredi oranını kaçırmayın!23:46 - İnterpol devreye girdi! Çalınan arabayı Gürcistan'da buldu23:41 - Yenikapı'ya kruvaziyer gemi limanı yapılacak23:36 - Fransa, okullarda Türkçe derslerini kaldırıyor23:31 - 186 milyon liralık vurgun: 2'si avukat, 6 kişi tutuklandı23:26 - İçişleri Bakanlığı'ndan FOX TV'ye tepki!23:21 - Suriyeliler, 'kaçak hastane'yi dikenli çitlerle çevirmiş23:16 - Muhtar tarafından kampanya başlatıldı... 4 bin imza!
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2013 yılındaki Gezi Parkı eylemlerine nasıl bakıyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam