1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

AÖF, akademisyene düşük sınav ücreti ödüyor

AÖF merkezi sınavlarda görev alan öğretim elemanlarına çok düşük ücret ödüyor!!!
27 Nisan 2016 09:10
Yazdır
AÖF, akademisyene düşük sınav ücreti ödüyor

"Haber Gönder" yoluyla iletilen aşağıdaki içerik uygun bulunarak yayıma alınmıştır.

Anadolu Üniversitesi AÖF yapmış olduğu merkezi sınavlarda görev alan öğretim elemanlarına çok düşük ücret ödeyerek onları mağdur ediyor. Şöyle ki;

2016 yılı için söyleyecek olursak;

ÖSYM yapmış olduğu sınavlarda Salon Başkanlarına 135TL öderken AÖF 85TL ödemektedir. Merkezi sınavlarda öteden beri en düşük ücreti ödeyen MEB bile bu yıl yaptığı merkezi sınavlarda salon başkanlarına 135 TL ödemektedir.

Trilyonlarca lira döner sermaye geliri olan Anadolu Üniversitesi, kanunu yanlış uygulayarak kendi öğretim elemanlarına kıyak yaparken sınavda görev alan öğretim elemanlarını mağdur etmektedir.

Bilindiği üzere Döner Sermayenin kanununda, ruhundaki temel prensip " döner sermayeye katkısı olanların yararlandırılması şeklindedir".

Halbuki Anadolu Üniversitesi ne yapıyor: Öğrencilerden toplamış olduğu trilyonluk meblağı AÖF le hiç alakası olmayan Anadolu üniversitesinde görev yapan tüm akademik personeline(ister Beden Eğitimi ister Mühendislik ister Eczacılık fakülteleri mensubu olsun farkettirmeksizin )senede 12 ay sanırım ünvanlarına göre 3000TL-5000TL arası döner gelirini düzenli olarak ödemektedir. Bir beden eğitimi mensubunun AÖF sınavlarına katkısı nedir? Bir Mühendislik fakültesi mensubunun AÖF sınavlarına katkısı nedir? açıklanmalıdır. Nasıl bir katkıdır ki senede 12 ay 3000TL-5000TL arası aylık döner geliri alabilmektedirler? Eğer bir katkı varsa bile -ki ben olduğunu sanmıyorum hadi olsa bile yapılan katkı ile alınan döner sermaye geliri arasında bir orantılılık yoktur. Diyeceksiniz ki Anadolu Üniversitesi akademik personeline kitabına uydurarak döner sermaye ödüyor, siz neden bundan rahatsız oluyorsunuz? diye sorabilirsiniz. Bizim rahatsız olduğumuz konu AÖF'ün merkezi sınavlarda görev alan ve gerçek katkı sağlayan diğer üniversite personeline ödediği en düşük ücrettir. Yani Anadolu üniversitesi elde etmiş olduğu döner sermaye gelirini gerçek katkı sağlayanlara (sınavlara bizzat giren personel) değil AÖF le alakası olmayan Anadolu üniversitesi akademik personele dağıtmasıdır.

Usule, yasaya ve hukuğa uygun olmayan bu uygulamanın düzeltilmesi gerektiğine inanıyorum. Şu örneği de vermek istiyorum: yakın geçmişte Bazı Üniversiteler Yönetim kurullarında karar alarak genelde Tıp fakültelerinden gelen döner sermaye gelirlerini direkt katkı koymayan tüm Üniversite yönetim kurulu üyelerine diğer fakülte dekanlarına, Daire Başkanlarına her ay düzenli olarak dağıtmıştı ancak Sayıştay yaptığı denetimlerde bizim söylediğimiz gerekçelerle (bu kişilerin gerçek katkıları olmadığı için) bu kişilere zimmet çıkartmıştı ve bu yanlış uygulama son bulmuştu.

Anadolu Üniversitesi AÖF ün yapmış olduğu merkezi sınavlarda uygulamış olduğu yanlış ücret politikası nedeniyle görev alan öğretim elemanlarına çok düşük ücret ödeyerek mağduriyetlerine sebep olmaktadır. Bu yanlış uygulamanı düzeltilmesi gerektiğine inanıyorum.

AÖF sınavlarında görev alan bir öğretim elemanı

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 7 24
38 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:24 - Diyarbakır'da terör operasyonu: 2 kişi tutuklandı00:48 - Kuşadası Körfezi'nde 28'i çocuk 77 kaçak göçmen yakalandı00:46 - Denizde can pazarı: 1 ölü, 1 kayıp, 1 yaralı00:19 - Tekirdağ'da 45 kişi dönerden zehirlendi00:11 - 22 Temmuz 2019 tarihli tarım bakanlığına ait görevden alma kararı yayımlandı00:06 - Yaşı beklemek için istifa eden vefat ederse ne olur?00:03 - 22 Temmuz 2019'dan önemli gündem başlıkları00:00 - Maltepe Üniversitesi tercih tanıtım günleri başladı23:45 - Dışişleri'nden Pakistan'daki terör saldırısına kınama22:51 - Tekirdağ'da yemekten zehirlenen 45 kişi hastanelik oldu
22:46 - 2. el otomobil piyasası en durgun dönemini yaşıyor22:41 - Türk Eczacıları Birliği'nden işsizlik vurgusu22:36 - Yavuz Oğhan'dan iddialara yanıt22:32 - Şırnak polisi 12/24'e geçti22:31 - İsmail Küçükkaya FOX TV'den kovuldu mu?22:26 - Ömer Çelik'in desteğiyle gitmişlerdi, ikinci oldular22:21 - Okul inşaatından demir çalan kişi tutuklandı22:16 - Adıyaman'da bedelli erbaş ve erler yemin etti
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam