1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İl içi yer değiştirmelerde 3 yıl şartı aranmayan durumlar

11 Mayıs 2016 14:35
Yazdır
İl içi yer değiştirmelerde 3 yıl şartı aranmayan durumlar

İl içi yer değiştirmelerde: Öğretmenlerin, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde belirlenen sürelerde görev yapanlara yer değiştirme başvuru hakkı verilmektedir.

BULUNDUĞU OKULDA 3 YILINI DOLDURANLARA İL İÇİ YER DEĞİŞTİRME DE BAŞVURU HAKKI VERİLMEKTEDİR

Yönetmeliğin "İsteğe bağlı yer değiştirmeler" başlıklı 52. maddesi 1. fıkralarında bu süreye yer verilmiştir.

"(1) Öğretmenlerden yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar il içinde, bulundukları ilde üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar ise iller arasında yer değiştirme isteğinde bulunabilir. Üç yıllık çalışma süresinin hesabında il içinde yer değiştirecekler bakımından kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda, iller arasında yer değiştirecekler bakımından ise bulunduğu ilde fiilen öğretmen veya ikinci görev kapsamında eğitim kurumu yöneticisi olarak geçirilen süreler dikkate alınır."

Öğretmenlerin 2016 Yılı İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusunun 1. maddesinde de bu duruma yer verilmiştir.

"1- Zorunlu çalışma yükümlülüğü olmayan, zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlayan, zorunlu çalışma yükümlüsü olanlar veya bu yükümlülükten muaf tutulan öğretmenler ile sağlık ve eş durumu mazereti sebebiyle zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenecek öğretmenlerden 30 Eylül 2016 tarihi itibarıyla bulundukları eğitim kurumunda en az 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, il içinde yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir."

Yönetmeliğin "İsteğe bağlı yer değiştirmeler" başlıklı 52. maddesi 3. ve 4. fıkralarında 3 yıl şartının aranmadığı durumlara yer verilmiştir.

NORM FAZLASI ÖĞRETMENLERDE VE ÖĞRETMENLİĞE DÖNMEK İSTEYEN YÖNETİCİLERDE 3 YIL ŞARTI ARANMAZ

"(3) İkinci görev kapsamında yönetici olarak görev yapmakta iken öğretmenliğe atanmak isteyenler ile ihtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin isteğe bağlı yer değiştirmelerinde süre şartı aranmaz."

"(4) Görev yerleri eğitim kurumunun kapanması, norm kadro değişikliği, hizmetin gereği ve benzeri çeşitli nedenlerle istekleri doğrultusunda veya resen değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumunda veya ilde çalışılması gereken sürenin hesabında, daha önceki eğitim kurumlarında veya ilde geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilir."

Öğretmenlerin 2016 Yılı İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusunun 6. maddesinde de bu duruma yer verilmiştir.

"6- Halen görev yaptıkları eğitim kurumunda ihtiyaç ve norm kadro fazlası olan öğretmenler ile eğitim kurumlarında ikinci görev kapsamında yönetici olarak görev yapmakta olanlardan yöneticiliğe devam etmek istemeyenler, 3 yıllık çalışma şartı aranmaksızın yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir."

İDARECE İSTEĞE BAĞLI VEYA RESEN YER DEĞİŞTİRENLERİN SÜRESİ ESKİ OKULU İLE BİRLİKTE HESAPLANIR

"(4) Görev yerleri eğitim kurumunun kapanması, norm kadro değişikliği, hizmetin gereği ve benzeri çeşitli nedenlerle istekleri doğrultusunda veya resen değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumunda veya ilde çalışılması gereken sürenin hesabında, daha önceki eğitim kurumlarında veya ilde geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilir."

Örneğin Atatürk ilkokulunda çalışıyor iken norm kadro fazlası yer değiştirmelerinde kendi isteğinizle Cumhuriyet ilkokuluna gittiniz şimdi ise il içi yer değiştirmeye başvurmak istiyorsanız Atatürk ilkokulundaki görev süreniz ile Cumhuriyet ilkokulundaki görev sürenizin toplamı 30 Eylül itibariyle 3 yılı dolduruyorsa başvurabilirseniz. Yer değiştirmenizin resen yada isteğe bağlı olması bir şeyi değiştirmemektedir. Önceki yıllarda bu kural sadece resen yer değiştirenlere uygulanıyordu 2015 yılındaki yönetmelik değişikliği ile isteğe bağlı yer değiştirenlerde bu hak verilmiştir.

Öğretmenlerin 2016 Yılı İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusunun 4. maddesinde de bu durumlara yer verilmiştir.

"4- Üç yıllık sürenin hesabında öğretmenin;"

"a) Kadrosunun bulunduğu eğitim kurumunda sözleşmeli öğretmen veya asker öğretmen olarak geçirdiği süreler dahil, fiilen öğretmen olarak geçirdiği süreler ile diğer eğitim kurumlarında ders okutmak üzere ya da eğitim kurumu yöneticisi olarak görevlendirildiği süreler,"

"b) Hizmetin gereği olarak il içinde veya iller arasında yer değişikliği yapılanlardan yargı kararı gereğince eski görev yerine iade edilenlerin eski ve yeni görev yerlerindeki hizmet süreleri,"

"c) Görevli oldukları eğitim kurumunun dönüştürülmesi, kapanması, eğitim kurumunda norm kadro fazlası olmaları veya hizmetin gereği ve çeşitli nedenlere bağlı olarak idari tasarrufla istekleri doğrultusunda ya da resen görev yerleri değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumlarında ve daha önceki eğitim kurumlarında geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilecektir."

GÖREVLENDİRİLEN ÖĞRETMENLER GÖREVLENDİRMELERİNİ İPTAL ETTİRMESİ HALİNDE BAŞVURUDA BULUNABİLECEKTİR

Öğretmenlerin 2016 Yılı İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusunun 7. maddesinde de bu duruma yer verilmiştir.

"7- Bakanlık veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilen öğretmenler, görevlendirmeleri sona erdirilmedikçe yer değiştirme isteğinde bulunamayacaktır; ancak, kadrolarının bulunduğu eğitim kurumuna dönen öğretmenlerden kadrolarının olduğu eğitim kurumunda en az 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, il içi yer değişikliği isteğinde bulunabilecektir."

Bu konuda gelen bir soruyu da buradan cevaplandıracak olursak;

Soru: A okulunda kadrolu öğretmen olarak görünüyor um ve maaşım bu okul tarafından yapılıyor ama A okulunda fiili olarak hiç çalışmadım. Hep başka okullarda görev yaptım mesela B,C,D okullarında diyelim. Ve kadromun bulunduğu okulda çalışmasam da 3 yılım doldu il içi tayin isteyebilir miyim isteyemez miyim?

Cevap: Evet isteyebilirsiniz. Burada kastedilen görevlendirme fiilen öğretmenlik dışında görevlendirmelerdir.

ZORUNLU ÇALIŞMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ ERTELENENLER İLE ADAYLIKLARI KALDIRILANLAR ZORUNLU ÇALIŞMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ ÖNGÖRÜLEN EĞİTİM KURUMLARINA 3 YIL ŞARTI ARANMADAN HEM İL İÇİ HEMDE İL DIŞI YER DEĞİŞTİRME BAŞVURUSUNDA BULUNABİLİR

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin"Zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmeler" başlıklı 43 maddesi 2. fıkrasındaki; "(2) Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden mazerete bağlı zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenenler ile adaylıkları kaldırılanlar, zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına yer değiştirme isteğinde bulunabilir. Bunlardan hizmet puanlarının yetersizliği veya alanlarında ihtiyaç bulunmaması gibi nedenlerden dolayı tercihlerine ataması yapılamayanlar bulundukları yerde görevlerine devam eder." hükümlerince zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenenler ile adaylıkları kaldırılanlar zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen eğitim kurumlarına yer değiştirme başvurusunda bulunabilmektedir.

Ayrıntılar için aşağıdaki haberimize bakınız.

İl içi yer değiştirmelerde öğretmenlere zorunlu hizmet uyarısı

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 4 3
24 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
07:45 - 'Ucuz ekmek' satmak mahkeme kararıyla yasaklandı07:41 - TÜPRAŞ rafinerisinde korkutan yangın07:40 - 760 milyon karantinada 80 milyon ev hapsinde07:30 - Piyasada faizler yükselirken Merkez indirim peşinde07:27 - İYİ Parti'de 5 istifa sırada07:15 - Çubuk'ta evinde boğulmuş olarak bulunan kadının eşi gözaltına alındı07:10 - Yargıda 'Gezi' krizi06:41 - Denetim çürükleri ayıklayacak06:30 - Meteorolojiden yoğun kar yağışı uyarısı - Haritalı06:10 - Pahalı damacana yerine su arıtma
05:15 - Kayseri'de yolcu otobüsü devrildi: 14 yaralı04:53 - Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği04:49 - Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik04:48 - Büyükşehir Belediyeleri Koordinasyon Merkezleri Yönetmeliğinde Değişiklik04:44 - Elektrik Üretim ve Elektrik Depolama Tesisleri Kabul Yönetmeliği01:41 - Manisa'da 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi00:10 - İBB'nin, açıktan 'müfettiş' atamasına dava açıldı00:05 - 19 Şubat 2020'den önemli gündem başlıkları
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2013 yılındaki Gezi Parkı eylemlerine nasıl bakıyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam