1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

3 başlıkta Anayasa değişiklik teklifinin özeti

Cumartesi günü kamuoyuna açıklanan Anayasa değişiklik paketi neyi içeriyor.
12 Aralık 2016 18:00
Yazdır
3 başlıkta Anayasa değişiklik teklifinin özeti

Cumartesi günü kamuoyuna açıklanan Anayasa paketi temel olarak üç düzenleme içeriyor.

YÜRÜTME TEK BAŞLI OLUYOR

İlk düzenleme, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık olmak üzere ortaya çıkan ikili yapının tekli bir yapııya kavuşmasını içeriyor.

Bu kapsamda; Başbakanlık kaldırılıyor. Başbakanlık'ın yapması gereken işler Cumhurbaşkanlığına devrediliyor. Ayrıca Bakanlar Kurulu da kaldırıldığı için Bakanlar Kurulunun kararname çıkarma yetkisi Cumhurbaşkanlığına geçiyor. Cumhurbaşkanının kararname çıkarma yetkisi sınırsız olmayacak. Örneğin Anayasa'da kanunla düzenlenmesi öngörülen düzenlemeler, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenlenemeyecek. Yine, bir konuda kanun ile Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çelişiyorsa, kanun hükmü uygulanacak.

Özetle, değişiklik teklifi bu yönüyle, hali hazırda mevcut olan ikili yapıyı ortadan kaldırma amacı taşıyor.

HSYK'NIN YAPISI DEĞİŞİYOR

İkinci önemli düzenleme ise HSYK'nın yapısı... Daha önce birden fazla bileşen tarafından belirlenen HSYK, yeni düzenlemeye göre Cumhurbaşkanı ve TBMM tarafından belirlenecektir.

SİYASAL ALANA DAİR DÜZENLEMELER YAPILIYOR

Üçüncü düzenleme ise siyasal hayata dair düzenlemelerden oluşuyor. Örneğin milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkıyor. Üyeliğin düşmesi, ölüm gibi hallerde uygulanmak üzere yedek milletvekilliği geliyor. Ayrıca seçilme yaşı 18'e çekiliyor.Seçim dönemi süresi 4 yıldan beş yıla çıkarılıyor.

ÇOK PARTİLİ YAŞAMA DEVAM EDİLECEK

Anayasa teklifi daha önce gündeme gelen iki partili siyasal hayata geçişi sağlamıyor. Çok partili hayat devam edecek. Sadece TBMM seçimleri ile Cumhurbaşkanlığı seçimleri aynı dönemde yapılacak.

Anayasa değişiklik teklifinin tam metni için tıklayınız.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 82 24
33 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
21:34 - İzinsiz yürüyüş yapmak isteyen kadınlara polis müdahalesi21:22 - Türkiye'den bir ülkeye daha tıbbi malzeme yardımı21:04 - Hakkari Valisi'nden vatandaşlara Kovid-19 uyarısı20:57 - Instagram'a kullanıcılarının sevebileceği yeni özellik geldi20:54 - Yoğun ilgi gören ejder meyvesi 15 liradan alıcı buluyor20:47 - 7 yıl önce aldı, 150 bin TL harcayıp karavana çevirdi
20:42 - Belediye Başkanı uyardı: Hastane ve yoğun bakımlar doldu20:36 - Van Gölü'nde batık Rus şilebinin içi ilk kez görüntülendi20:26 - İtfaiye aracının altında kalan moto kurye hayatını kaybetti20:13 - Yeni vaka sayısı bin 200 sınırına yaklaştı19:56 - Türkiye'den Lübnan'a gidecek yardım uçağı hazırlanıyor19:53 - YÖK Başkanı Saraç, Ege Üniversitesi yöneticileriyle görüştü
19:37 - Otomobilinin plaka rakamını değiştiren sürücü yakalandı19:34 - 'Geçen yıla göre yangın sayısında yüzde 30'luk bir artış var'19:27 - Ateşi alın yerine 'el bileğinden' de ölçtürebilirsiniz19:25 - 'Veteriner hekimler koronavirüsü 60 yıldır tanıyor'19:20 - Pandemi hastanesinin yoğun bakım ünitesi görüntülendi
19:07 - Ağrı'da, 'Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulu' oluşturuldu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam