1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Askeri Kurumlar da Objektif Kıstaslarla Memur Almalıdırlar

Dün itibariyle hem Genelkurmay Başkanlığının hem de Milli Savunma Bakanlığının memur alım ilanları yayınlandı. Bu ilanlara DMS, KMS veya KPSS sınavına girmiş olanlar başvurabilecek. Ancak, ilanda başvurular alındıktan sonra sözlü veya uygulamalı bir sınav yapılacağı belirtilmektedir. Daha önce subjektif değerlendirmelere yol açtığı için kaldırılan sözlü sınav uygulamasının toplumda güvenilirliği en fazla olan askeri kurumlarca yeniden getirilmesi uygun değildir. Bu nedenle bu sınavın bir an önce durdurulması gerekmektedir. Ayrıntılar için tıklayın.
15 Nisan 2003 00:00
Yazdır

Dün itibariyle hem Genelkurmay Başkanlığının hem de Milli Savunma Bakanlığının memur alım ilanları yayınlandı. Bu ilanlara DMS, KMS veya KPSS sınavına girmiş olanlar başvurabilecek. Ancak, ilanda başvurular alındıktan sonra sözlü veya uygulamalı bir sınav yapılacağı belirtilmektedir. Daha önce subjektif değerlendirmelere yol açtığı için kaldırılan sözlü sınav uygulamasının toplumda güvenilirliği en fazla olan askeri kurumlarca yeniden getirilmesi uygun değildir. Bu nedenle bu sınavın bir an önce durdurulması gerekmektedir. Ayrıntılar için tıklayın.


2000 yılında torpil iddialarını ortadan kaldırmak için memur alımlarında sözlü sınavı kaldırılmıştır. Bunun yerine adayların sadece puan üstünlüğüne göre atanma ilkesi getirilmiştir. Objektif uygulamaları sağlama noktasında çok önemli olan bu düzenleme 2000 yılından bu yana yapılan memur yerleştirmelerinde uygulanmaya devam edilmektedir.

Son olarak DMS sınavının dayanağı olan yönetmelik kaldırılmış ancak, 18/3/2002 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile yayımlanan ve KPSS yerleştirmelerinin dayanağı olan ?Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Yönetmelik? ile bu uygulama devam ettirilmiştir.

Bu çerçevede aşağıda açıklayacağımız gerekçelerden dolayı bu ilanın bir an önce yürürlüğünün durdurulması ve objektif kıstasları temel alan bir ilanın yapılması gerekmektedir.

1- Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Yönetmeliğin Kapsam başlıklı 2. maddesinin (b) bendinde ?Kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki listelerde yer alan, genel ve katma bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında ... ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere? atanacaklar için bu Yönetmeliğin geçerli olduğu belirtilmiştir.

Bu bend iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm 190 sayılı KHK eki listelerde yer alan kurumları, ikinci bölüm ise190 sayılı eki listelerde yer almayan İl Özel İdareleri, Belediyeleri, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşları ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarını kapsamaktadır.

Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı, bendin birinci bölümü olan 190 sayılı KHK kapsamında yer almamakla birlikte bendin ikinci bölümü olan diğer kamu kurum ve kuruluşları kapsamında yer almaktadır.

Keza Yönetmeliğin 3. maddesinde istisnalar sayılırken Milli Savunma Bakanlığı Teftiş Kurullarının istisna kapsamında olduğu belirtilmiştir. Bu hüküm Milli Savunma Bakanlığının Teftiş Kurulları dışındaki kadrolarının istisna kapsamına olmadığını yönündeki görüşümüzü teyit etmektedir.

2-Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı daha önce DMS ile memur alımı yapmaktaydı. Her iki kurumun, objektif kıstaslar içeren bu uygulaması bize göre en uygun olanıydı. Daha önce objektif uygulamalara göre memur alımı yapılırken şimdi bu uygulamadan vazgeçmek çok sayıda sorun oluşturacak ve söylentilerin önü alınamayacaktır.

3-Sözlü sınavın torpile açık kapı bıraktığı ve çıkan çok sayıda söylenti nedeniyle kaldırıldığı açık iken, bu tür uygulamalara yeniden fırsat verecek şekilde bu uygulamaya başlamak bize göre toplum nezdinde en güvenilir kurumlar olan askeri kurumlarımızın güvenilirliğini zedeleyecektir.

Belirtmiş olduğumuz bu gerekçelerden dolayı, ilanın ÖSYM'ye yaptırılıp başvuruların alınması ve sadece puan üstünlüğüne göre atanma imkanın sağlanması gerekmektedir.

İlanlara sitemizin KPSS-B İlanları kategorisi altından burada bahis konusu olan yönetmeliğe ise sitemizin Mevzuat bölümünden ulaşabilirsiniz.
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
00:02 - Özel sektörde geçen süreler sözleşmeli personele fayda sağlar mı?00:01 - 26 Şubat 2020'den önemli gündem başlıkları00:00 - Kazandıran Şubatta Son 3 Gün23:43 - 4 araçtan 1'i EDS'ye yakalandı23:37 - 30 bin kişi 4 yıl sonra doğum günü kutlamaya hazırlanıyor23:31 - Deprem korkusu yüzünden otların üzerinde yatıyor23:26 - Vali olmak istiyordu, hayali bir günlüğüne gerçek oldu23:21 - Torba teklifin 22 maddesi daha kabul edildi23:16 - Oğlunun saçıyla başladı, siparişlere yetişemiyor23:11 - Akılalmaz yöntem! 'Altın bulduk, beraber değerlendirelim'
23:06 - Milli sporcular koronavirüs nedeniyle ülkeye geri döndü23:00 - 'Koronavirüsün korkusu gerçeğinden büyük'22:53 - Küçük Nilüfer matematikte dünya birincisi oldu22:48 - Suriye sınırına askeri araç sevkiyatı22:43 - Galatasaray hisseleri kazandırmaya devam ediyor22:38 - Köprü ve otoyollardan 189 milyon lira gelir elde edildi22:33 - Rusya, Türkiye'den domates ithalat kotasını artırdı22:28 - Otokar, Iveco Bus otobüslerini Sakarya'da üretecek
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2002'den bu yana, en çok beğendiğiniz Milli Eğitim Bakanı kimdir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam