1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sadece kalkınma yetmez, adalet de lazım!

16 Nisan referandumunda Evet oylarının baskın bir şekilde belirmemesinin bir nedeni de artan adaletsizliklerdir.
17 Nisan 2017 11:00
Yazdır
Sadece kalkınma yetmez, adalet de lazım!

16 Nisan referandumu yüzde 51,4 Evet, yüzde 48,6 dengesiyle sona erdi.

İktidarın, arkasında büyük bir halk desteği olan 15 Temmuz darbesine rağmen, yüzde 60'ı aşan bir oy oranına ulaşamamasında, gittikçe artan ve büyük bir tepki toplayan subjektif değerlendirmeler önemli bir yer tutuyor.

15 Temmuz darbesinde sonra başta MEB olmak bir çok kamu kurumu sözlü sınavla eleman almaya başladı.

Sözlü sınavların artmasının en büyük etkisi KPSS sektöründe görülüyor. Bir KPSS dershanesi zarar ettiği için kapandı. KPSS dershaneleri artık eskisi gibi rağbet görmüyor. Zira gençler torpille işe gireceğine inanmaya başladı.

Yine üst düzey kadrolara atamada liyakat bir kriter olmaktan çıktı. Şef ve şube müdürü atamalarında dahi artık sözlü sınav yapılıyor. Oysaki bu kadrolar daire başkanı veya genel müdür gibi üst yönetim kadroları değildir.

Okul müdürü atamaları ise bütünüyle MEB yöneticilerinin takdirine bırakıldı. Bir anlamda herşey partizalanlaştı. Din Kültürü öğretmeni bulmakta zorlanıyoruz zira neredeyse büyük bir kısmı okul yöneticisi oldu.

Ayrıca, darbe sonrası başlatılan ihraç ve açığa almaların yarattığı mağduriyetin kamu vicdanını rahatsız ettiği, geniş bir kesimi etkilediği, bunun da seçime yansıdığı görülüyor. 8 aydır açıkta bulunanlar var. Bir vatandaşı terör örgütüyle ilişkili göstermenin ne derece bir travma yarattığını ne Nurettin Canikli anladı ne de Başbakan Yıldırım...

İktidarın tam bu noktada oturup, "biz nerede hata yapıyoruz, gençleri neden kapsayamıyoruz?" gibi sorunların cevaplarını düşünmesi gerekmektedir.

Dağları delip Ferhat da olsanız, İstanbul Boğazının altını tünelle de geçseniz, dünyanın en büyük havalimanını da yapsanız, "adalet" ilkesi yıprandıkça, herkese değil bir kesime hayat hakkı tanıdıkça, yüzde 50 sınırında dolaşmaya devam edersiniz.

Sonuçların, bu bağlamda, ülkemiz vatandaşlarına hayır getirmesini temenni ediyoruz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 17 835
Bu haber 189,140 defa okundu. 196 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Spor giyimde en çok hangi markayı tercih ediyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam