1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

YÖK'ten lisans tamamlama hakkı verilen bazı bölümler için üst öğrenim kararı

YÖK, lisans tamamlama hakkı verilen 13 bölümün sağlık hizmetleri sınıfında sayılması gerektiğine karar verdi.
26 Nisan 2017 16:20
Yazdır
YÖK'ten lisans tamamlama hakkı verilen bazı bölümler için üst öğrenim kararı

YÖK, Türk Sağlık Sen'in başvurusu üzerine önemli bir karar aldı. YÖK'ten sendikaya verilen cevapta, Maliye Bakanlığının 2014 tarihli görüşü nedeniyle, lisans tamamlama hakkı verilen bölümlerin üst öğrenim sayılıp sayılmaması yönünden değil, hangi bölümlerin sağlık hizmetleri sınıfında sayılıp sayılmayacağına dair görüş verileceği belirtildi.

SAĞLIK HİZMETİ SINIFINDA OLMASI UYGUN GÖRÜLMEYENLER

Bu kapsamda Kurul, İnsan Kaynakları Yönetimi, Fizik, Zoootekni, Gıda Teknolojisi, Biyoteknloji, tarımsal Biyoteknoloji, İş Sağlığı ve Güvenliği bölümlerinin SHS'den sayılmayacağına karar verdi. Bu karar nedeniyle bu bölümlerde lisans eğitimi görmekte olanlar, önlisans bölümlerine göre üst öğrenim sayılmayacağından zam ve tazminatları değişmeyecektir.

UYGUN GÖRÜLENLER

Diğer taraftan, YÖK, Sağlık Yönetimi, acil yardım ve Afet Yönetimi, Sosyal Hizmet, Biyoloji, Beslenme ve Diyetetik, Gerontoloji, Ebelik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Ergoterapi, Hemşirelik, Odyoloji, Dil ve Konuşma Terapisi, Perfüzyon gibi bölümler ise Sağlık Hizmetleri Sınıfından sayıldı. Bu bağlamda, bu bölümlerde lisans eğitimi görmekte olanların zam ve tazminatları artacak.

İPTAL KARARI ALINAN 2016 TARİHLİ KARAR

Öte yandan Kurul, 2016 tarihli kararını da iptal etti. Bu kararda; İş Sağlığı ve Güvenliği Önlisans Programı, Büro Yönetimi ve Sekreterlik Önlisans Programı, Yaşlı Bakım Hizmetleri Önlisans Programı, Hastane Yönetimi ve Organizasyonu Önlisans Programı, Tıbbi Mümessilik ve Pazarlama Önlisans Programı, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Önlisans Programı, Gıda Teknolojisi Önlisans Programı, Sosyal Hizmetler Önlisans Programı, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Önlisans Programı, Çevre Koruma, Önlisans Programı, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Önlisans Programı, Sağlık Eğitimi Bölümü, Sağlık Yönetimi Bölümü, Sağlık Kurumları İşletmeciliği (lisans) Bölümü, Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü, Dokümantasyon ve Enformasyon Bölümü

İŞTE YÖK KARARI

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haber 233,700 defa okundu. 10 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Çiftlik Bank olayında sadece vatandaş mı suçludur?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam