1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Memur, eğitim durumundan dolayı, ücretsiz izin talep edebilir mi?

Bir Devlet memuru, hukuk fakültesinde okuduğu için eğitim durumunu gerekçe göstererek, aylıksız izin talebinde bulunabilir mi?
05 Mayıs 2017 00:02
Yazdır
Memur, eğitim durumundan dolayı, ücretsiz izin talep edebilir mi?

SORU: İyi günler, ben adliyede memurum. 6 aylık ücretsiz izin talep edeceğim. eğitim durumumdan dolayı. hukuk fakültesi okuyorum. idarenin bu talebimi reddetme hakkı varmı ? reddederse dava açmayı vs düşünüyorum. örnek emsal karar varmı ?

CEVAP: Devlet memurlarının hangi hallerde ücretsiz izin talep edebileceği 657 ve diğer kanunlar olmak üzere iki yerde düzenlenmiştir.

1- 657 sayılı kanununda yer alan hüküm

657 sayılı Kanunun 108. maddesi gereğince, Devlet memurunun aylıksız izin talep edebileceği haller şu şekildedir:

- Sağlık durumunuan binaen 18 aya kadar,
- Doğumdan dolayı 24 aya kadar,
- Evlat edinene 24 aya kadar,
- Burslu veya Devlet imkanlarıyla yurtdışında eğitim görmeye gideceklere ve bunların eşlerine, öğrenim süresi kadar,
- Beş yılını dolduranlara, istek üzerine 6+6 ay şeklinde 12 aya kadar,
- Askere gidenlere askerlik süresine kadar,
aylıksız izin verilebilmektedir.

2- Diğer kanunlarda yer alan hükümler

Diğer kanunlarda yer alan bazı durumların gerçekleşmesi halinde de memurlara aylıksız izin verilebilmektedir.

Örneğin;

  • 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu uyarınca, sendika ve konfederasyon yönetim kurullarına seçilenler,
  • 6721 sayılı Kanunun ek 1. maddesi uyarınca Türkiye Maarif Vakfında görevlendirilenler,,
  • 652 sayılı KHK'nın 37. maddesi gereğince, özre dayalı tayini çıkmayan öğretmenler,
  • Diğer kanunlarda yer alan benzer maddeler uyarınca memurlar,
    aylıksız izinli sayılabilmektedir.

DEĞERLENDİRME

Aylıksız izin verilebilecek durumlar yukarıda sıralanmış olup, bunun dışında, özel kanunlarda yer alan bir düzenleme olmadığı sürece, memurun aylıksız izin alabilmesi mümkün değildir.

Bu çerçevede, eğitim durumundan dolayı aylıksız izin almaya imkan veren bir düzenleme olmadığında, eğitim durumunun gerekçe gösterilerek aylıksız izin alınması mümkün değildir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 18 10
Bu haber 143,920 defa okundu. 13 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam