1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Babam parkinson hastası, babamın bulunduğu il'e nakil isteyebilir miyim?

Devlet memuru, Parkinson hastası babası için, babasının bulunduğu ile tayin isteyebilir mi?
06 Ekim 2017 10:05
+Aa- Yazdır
Babam parkinson hastası, babamın bulunduğu il'e nakil isteyebilir miyim?

SORU: Merhaba ben ... Bakanlığında mühendis kadrosundayım. Şu anda ücretsiz izindeyim. Bir ailenin tek çocuğuyum. Babam parkinson hastası buna göre babamın bulunduğu ile izinliyken sağlık mazeretinden dolayı tayin isteyebilir miyim?

Teşekkürler

CEVAP: 25/6/1983 tarihli ve 18088 sayılı Resmi Gazete 'de yayımlanan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin "Sağlık Mazeretine Bağlı Yer Değişikliği" başlıklı 13 üncü maddesi aşağıdaki şekildedir.

"Memurun sağlık mazeretine dayanarak yer değiştirme talebinde bulunabilmesi için kendisi, eşi, annesi, babası, bakmakla yükümlü olduğu çocukları ve yargı kararı ile vasi tayin edildiği kardeşinin hastalığının görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı veya mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirmesi gerekir. Sağlık mazeretine dayalı olarak yapılacak yer değişikliğinde memur aynı hizmet bölgesi içinde başka bir hizmet alanına, bu şekilde mazeretin karşılanamaması halinde ise başka bir hizmet bölgesinde kurumca ihtiyaç duyulan ve mazeretinin karşılanabileceği bir hizmet alanına atanabilir." hükmü yer almaktadır.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun 7/10/2015 tarihli ve YD İtiraz No: 2015/946 sayılı Kararı ile 13 üncü maddenin birinci fıkrasında yer alan "eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinden" ibaresinin yürürlüğü durdurulmuştur. Bunun anlamı nihai karar verilene kadar söz konusu ibarenin uygulanmamasıdır.

Devlet Personel Başkanlığının "Sağlık mazeretine bağlı yer değişikliğinin nasıl yapılacağı hakkında" 01/07/2016 tarih ve 4103 sayılı görüşü aşağıdaki şekildedir.

" 1- Zorunlu yer değiştirmeye tabi memurun kendisinin, eşinin ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının hastalığı ile memurun görev yeri ile ikametgahı aynı olan annesinin, babasının ve yargı kararı ile vasi tayin edildiği kardeşinin hastalığının, memurun görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmaması ve bu durumu sağlık kurulu raporu ile belgelendirerek sağlık mazeretine bağlı yer değişikliğinde talebinde bulunması halinde Kurumunuzca Sağlık Bakanlığı ile memurun görev yaptığı hizmet bölgesi içinde bulunan hangi hizmet alanında söz konusu hastalığın tedavi edilebileceği hususunda yazışma yapılarak, Sağlık Bakanlığının cevabi yazısına göre aynı hizmet bölgesi içinde ilgililerin tedavisinin yapılabileceği başka bir hizmet alanına, aynı hizmet bölgesi içinde ilgililerin hastalığının tedavisinin mümkün olmaması halinde ise yine Sağlık Bakanlığı ile yazışma yapılarak, Sağlık Bakanlığının cevabi yazısına göre başka bir hizmet bölgesinde kurumca ihtiyaç duyulan ve mazeretinin karşılanabileceği bir hizmet alanına yer değiştirme suretiyle atamanın yapılabileceği,

2- Memurun görev yeri ile annesinin, babasının ve yargı kararı ile vasi tayin edildiği kardeşinin ikametgahının farklı olması durumunda ise söz konusu yakınlarının hastalığının tedavisinin talep edilen yerde yapıldığı, bahsi geçen kişilerin tedavi sürecinde bakıma ve refakate muhtaç olduğu ve bu süreçte memurun yanlarında bulunmaması halinde bu kişilerin sağlık durumunun tehlikeye düşeceğinin sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi halinde yer değiştirme suretiyle atamanın yukarıda sayılan kişilerin ikametlerinin bulunduğu ve tedavilerinin yapıldığı yere yapılabileceği, söz konusu kişilerin ikamet ettikleri yer dışında tedavilerinin yapılması halinde memurun yer değiştirme suretiyle atamasının bahsi geçen kişilerin tedavilerin yapıldığı yere yapılabileceği, mütalaa edilmektedir."

Sonuç olarak; babanızın tedavisinin talep edilen yerde yapıldığı, babanızın tedavi sürecinde bakıma ve refakate muhtaç olduğu ve bu süreçte sizin babanızın yanında bulunmamanız halinde babanızın sağlık durumunun tehlikeye düşeceğinin sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi halinde yer değiştirme suretiyle atamanızın babanızın ikametinin bulunduğu yere yapılması mümkündür.

Ücretsiz izinde bulunmanız dilekçe vermenize ve tayin talebinizde bulunmanıza engel değildir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 15
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:42 - ABD konsolosluk görevlisine FETÖ'ye yardımdan ceza17:40 - 2020 Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Kayıt İşlemleri Hakkında Duyuru17:36 - Hatay'da yangında alevler yerleşim yerlerine sıçradı17:36 - Pfizer'in ilk aşısı, Ankara'da profesörlere uygulandı17:32 - Ermenilerin atadığı Dağlık Karabağ sorumlusu vuruldu17:30 - Kılıçdaroğlu AİHM davasını kazandı
17:27 - MEB, sınavların nasıl yapılacağına dair yazıyı illere gönderdi17:25 - Kariye Camii 30 Ekim'de cuma namazı ile ibadete açılacak17:17 - Dolar günü yine rekorla kapattı: 8,17 TL17:07 - Bakan Gül: Şu bir gerçek, AYM kararları bağlayıcı17:01 - FETÖ'nün sözde 'fakülte sorumlusu' etkin pişmanlıktan yararlandı16:58 - Üç ilden yeni karantina haberleri geldi
16:55 - TOKİ 2021'de dar gelirli vatandaşlar için 100 bin sosyal konut yapacak16:46 - Eski Sağlık Bakanı Durmuş son yolcuğuna uğurlandı16:42 - İYİ Parti İl Başkanı Kavuncu, hakkında soruşturma başlatıldı16:37 - Yerlikaya: İmamoğlu'nu davet ettik, genel sekreterini gönderdi16:34 - Gram altın günü 500 TL'yi aşarak kapattı
16:32 - 'Sakarya Gaz Sahası'ndan üretilen gaz 2023'de kullanıma sunulacak'
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Fransız mallarına boykot uygulanması yönündeki öneriyi;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam