1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Lojmanda oturan, boşalan konuta geçebilir mi?

Sıra tahsisli bir kamu konutunda oturan, binada başka bir yerin boşalması halinde, boş daireye geçebilir mi?
04 Ekim 2017 00:05
Yazdır
Lojmanda oturan, boşalan konuta geçebilir mi?

SORU: Merhaba ben devlete ait bir lojman dairesinde oturuyorum. Dairemden en üst kat olduğu için yer değiştirmek istedim. Bir alt kata müracaat ettim. Onay yazısı çıktı ancak durduruldu. Boş olan daireye geçişle ilgili mevzuat nedir?

CEVAP: 2946 sayılı Kamu Konutları Kanununun "Kamu konut türleri ve konut tahsisi" başlıklı 3. Maddesi kamu konutları; özel, görev, sıra ve hizmet tahsisli olmak üzere dörde ayrılmıştır.

Konut tahsisinin nasıl yapılacağı ise yönetmeliğe bırakılmıştır.

Kamu Konutları Yönetmeliğinin "Sıra Tahsisli Konutların Tahsis Şekli" başlıklı 9. maddesi şu şekildedir:

"Sıra tahsisli konutlar, Yönetmeliğe ekli (4) sayılı puanlama cetveli esas alınarak konut dağıtım komisyonunca hak sahiplerine tahsis edilir. Hak sahiplerinin puanlarının eşit olması halinde, hizmet süresi fazla olana, hizmet süresi de eşit ise, yetkili ev dağıtım komisyonunca ad çekme yoluyla, konut tahsis edilir.

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait sıra tahsisli konutların hak sahiplerine tahsisi, konutun kullanımına verildiği askeri birlik, karargah ve kurumların komutanları, kurmay başkanları veya yetki verecekleri amirler tarafından görev ve unvanlarına bakılmaksızın puan sırasına göre yapılır.

Konutların herhangi bir nedenle boşalması halinde fiilen boşaltıldığı tarihten itibaren en geç (30) gün içinde Yönetmelik hükümlerine göre hak sahiplerine tahsis edilmesi gerekir. Türk Silahlı Kuvvetleri personeli hariç, bu maddenin birinci fıkrası uyarınca hak kazananlardan, bulunduğu ülke, merkez, bölge, il veya ilçe ayrımı yapılmaksızın daha önce Yönetmelikte belirtilen oturma süresince veya daha fazla süre konutta oturanlara, konut tahsis edilemez. Bu durumda olanlara tekrar konut tahsisi, mevcut talepler karşılandıktan sonra, kalan boş konut olursa Yönetmelik esaslarına göre yapılır.

Sıra tahsisli konutların hak sahiplerine tahsisi, merkezde kurulan yetkili konut dağıtım komisyonunca da yapılabilir.

Merkezde kurulan yetkili konut dağıtım komisyonunun tahsis edeceği görev ve sıra tahsisli konutlar kurum ve kuruluşların yetkili makamlarınca konutların türlerine göre tesbiti ile birlikte, hazırlanacak genelge ile taşra teşkilatına bildirilir."

Hak, hukuk düzenince korunan menfaat ve yetkilerdir.

Kamu konutları belirli esaslara göre kamu çalışanlarına tahsis edilmektedir.

Bir kamu çalışanına konut tahsis edilmesi ile bu hakkın gereği yerine getirilmiş olur.

Mevzuatta açık bir şekilde, hak sahibinin uygun gördüğü boş konuta geçmesini düzenleyen bir "hak" bulunmamaktadır.

Ancak, kurumların genelge ve yönergelerinde özel bir düzenleme olması durumunda ya da ilgili komisyonca uygun görülmesi durumunda ise mümkün olabilir.

İlgili komisyonun yeni bir karar alarak ve ilgili makamların onayından geçirerek kararından vazgeçmesi durumunda hak sahibinin üst mercilere ya da yargıya başvurabilmesi için dayanak olacak bir mevzuat hükmüne ihtiyaç olacaktır.

Lojmanda oturan hak sahibinin, iki yıl kamu konutundan yararlanması ona istediği boşalan konuta geçmesi için hak kazandırmaz zira bu yönde bir hüküm bulunmamaktadır. Bu konudaki yetki, komisyondadır. Diğer taraftan yönetmelik boşalan konutun 30 gün içinde diğer hak sahiplerine tahsis edilmesi gerektiğini düzenlemiştir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 6 5
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:47 - CHP TBMM Grubu, basına kapalı toplandı13:41 - Türkiye'de internetten 1 günde rekor sipariş13:40 - Simfer ile az enerji çok ısı13:39 - Dünyayı yeterli ve dengeli beslenme konusunda büyük tehlikeler bekliyor13:38 - Erdoğan: Münbiç'te olma gibi bir derdimiz yok13:37 - YÖK, memurlar.net'te yer alan, 14 bölümle ilgili haberi doğruladı13:31 - VakıfBank taşıt kredisi kampanyasına traktör'ü de ekledi13:27 - 'TBMM Lojmanında cinayet' davasında eski milletvekili tanık13:23 - KVKK'den gençlere sosyal medya uyarısı13:19 - FETÖ şüphelisi eski komiser yardımcısına hapis istemi
13:17 - Borsa, günün ilk yarısında geriledi13:12 - 'Hızır' 100 kilometreyi 1 lira 2 kuruşa katediyor13:09 - Meteorolojiden 6 bölge için sağanak uyarısı13:06 - Kadın girişimci köyüne dönerek işinin patronu oldu13:05 - Türkiye, ağustosta AB ile ticaret fazlası verdi13:03 - THY'den milli takıma uçak içinde tebrik anonsu12:49 - 'Odatv kumpası davası'nda kırmızı bülten kararı12:46 - Karayolları, güvenli yolculuk için Hakkari dağlarını deliyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
'Barış Pınarı Harekatı'nı destekliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam