1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Binlerce polis şark sürelerinde düzenleme talep ediyor

Binlerce polis, görev yaptıkları ilde uzatılan şark sürelerinin eski haline getirilmesini talep ediyor
05 Ekim 2017 10:26
Yazdır
Binlerce polis şark sürelerinde düzenleme talep ediyor

2016 atama döneminden aylar önce, binlerce emniyet personeli tercih ettikleri şark illerine tayin olmak için tercih yaptılar, İçişleri Bakanlığı'nın 6 Haziran 2016 tarihli yazısına istinaden Bakanlar Kurulu kararıyla 17 Haziran 2016 tarihinde yürürlüğe giren düzenlemeyle, polislerin şark hizmet süreleri arttırıldı ve 24 Haziran 2016 tarihinde polislerin atandıkları iller açıklandı.

Tercih döneminde iken görev süresi 2 sene olan Şırnak Hakkari gibi zorlu yaşam koşulları bulunan illerin görev süresi 3 seneye çıkarılmış, bu illerde personel sayısındaki yığılma sebebiyle özellikle bekar polislerde barınma sıkıntısı oluşmuş, sosyal hayatın olmayışı ve sürekli olarak devam eden 12-12 çalışma sistemi sebebiyle yeterli şekilde dinlenememe, ailelerin düzensiz yaşamı ve terör sebebiyle ihtiyaçların karşılanmaması büyük bir kesimi mağdur etmiş ve psikolojik travmalara yol açmıştır.

Süresi içinde Emniyet Genel Müdürlüğü'ne eski sürelere tabii tutulma talebine karşın idarece verilen olumsuz cevaplar;Yürürlüğe giren hizmet sürelerinin artışı ile hukuk devletinin temel ilkelerinden olan KAZANILMIŞ HAK, ÖNGÖRÜLEBİLİRLİK, BELİRLİLİK ve İDAREYE GÜVEN ilkeleri ihlal edilmiştir.

Hukuki güvenlik ilkesi,Hukuk Devletinin olmazsa olmaz koşuludur.Hukuk normunun kazanılmış hak ve/veya tamamlanmış işlemlere geriye dönük olarak uygulanması, bireylerin hukuki güvenliklerini hiçe sayacağından, bazı istisnai durumlar dışında hukuka aykırı olacaktır.Zira hukuk güvenliğinin amacı ve hedefi, bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınmasıdır.Bu uygulamanın Anayasa'nın 2.Maddesinde yer alan ''hukuk devleti'' ilkesi ile bu ilkenin idare yönünden somut sonuçlarını düzenleyen 125.maddesine aykırı olduğu açıktır.

Sürelerin eski haliyle devam edecek şekilde yeniden düzenlenmesi ve bu şekilde daha yüksek verimle ülkenin daha hassas ve özenli bir şekilde korunması hasebiyle binlerce polis memuru ve polis amirleri İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu'dan bu durumun düzeltilmesini talep etmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haber 97,405 defa okundu. 139 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
UBER'in trafikten men edilecek olmasını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam