1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Erkek çocuğun yetim aylığı hangi yaşa kadar ödenir? Memur olunduğunda yetim aylığı kesilir mi?

Erkek bir hak sahibinin aldığı yetim aylığı, eğer yükseköğrenim görmekte ise 25 yaşını doldurduğu tarihe kadar ödenir. Ancak yetim aylığı, hak sahibi memur olduğu gün, yükseköğrenim devam etse dahi kesilir.
21 Şubat 2018 10:05
Yazdır
Erkek çocuğun yetim aylığı hangi yaşa kadar ödenir? Memur olunduğunda yetim aylığı kesilir mi?

Erkek bir hak sahibinin aldığı yetim aylığı, eğer yükseköğrenim görmekte ise 25 yaşını doldurduğu tarihe kadar ödenir. Ancak yetim aylığı, hak sahibi memur olduğu gün, yükseköğrenim devam etse dahi kesilir.

SORU: Benim babam 2008 Eylül Ayında 1 Ekim 2008'den önce vefat etmiştir. Bu yüzden hak sahibi olarak yetim aylığı bağlanmıştır. 2013 yılında ise ÖMSS ile engelli memur olarak atandım. Bu süre içerisinde örgün öğretim Ön lisans öğrencisiydim. İşe başladıktan sonra da Açık Öğretim Fakültesi Lisans bölümüne kayıt olsam da bir şekilde örgün öğretimi tamamladım. Bu arada 2014 yılında yetim aylığı almaya devam etmem üzerine Ankara'ya yazı yazdığımda çalışsam da çalışmasam da bu ücreti almaya hakkım olduğunu ve bunda bir hata olmadığını öğrenmiştim. Yirmi dört yaşını doldurunca yetim aylığım kesildi. Fakat ben halen açık öğretim lisans öğrencisiyim. Yasa da ise 25 yaşına kadar yetim aylığına hakkım olduğu belirtildiğini fark ettim. Bu yüzden öğrenci olduğumu belirten bir dilekçe beyan edersem kesildiği tarihten itibaren 25 yaşını doldurasıya kadar yetim almaya hakkım var mıdır? Geri dönük toplu ödeme alabilir miyim veya 25 yaşını doldursam da 24 ve 25 yaşları arasındaki ödenmemiş tutarı talep edebilir miyim?

CEVAP: Erkek çocukların Yetim aylığı hangi hallerde kesilir? Sorunuz özelinde konuyu değerlendirmekteyiz.

2008 yılı Ekim ayından önce memur olanların hak sahipleri hakkında 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümleri geçerlidir. Geçerlilik uygulaması 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Geçici Madde hükümleri ile sağlanmıştır.

5434 sayılı Kanun hükümlerine bakıldığında yetim aylığı ödenmesi şartları Madde 74 hükmünde düzenlenmiş, bu hükümle bağlantılı olarak da Madde 99 hükmü bulunmaktadır.

Madde 74 hükmüne göre erkek yetim çocukların aylık ödenmesi şartları olarak;

Memurun vefatında yetim erkek çocuklara 18 yaşını dolduracakları tarihe kadar herhangi bir şart aranmaksızın yetim aylığı bağlanmaktadır.

Ortaöğrenim gören yetim erkek çocuklara bu öğrenimleri süresinde 20 yaşını dolduracakları tarihe kadar yetim aylığı bağlanmaktadır.

Şayet yetim erkek çocuklar yükseköğrenim yapmakta ise 25 yaşını dolduracakları tarihe kadar yetim aylığı bağlanmaktadır. 25 yaşından önce bitirilirse bitirme tarihinde kesilir.

Madde 99 hükmünde ise göre Sosyal Güvenlik Kurumundan aylık alanlardan memurluğa başlamaları halinde aylıklarının kesilmesi gerektiği belirtilmiştir, bu maddede;

"Emekli, adi malullük, vazife malullüğü, dul veya yetim aylığı, son hizmet zammı alanlardan; hiçbir şarta bağlı olmaksızın emeklilik hakkı tanınan vazifelere tayin edilenlerin, aylıklarının tamamı, bu vazifelere tayinleri tarihini takibeden ay başından itibaren kesilir." şeklinde hüküm bulunur.

Bu hükümler bağlamında değerlendirmemiz:

- Memurluk görevine başlamadan önce yükseköğrenim öğrencisi olduğunuz dönem içerisinde 25 yaşınızın dolum tarihine kadar erkek çocuk olarak yetim aylığınız ödenir.

- Yetim aylığınızın memurluk görevine başladığı andan itibaren yükseköğrenim görseniz dahi Madde 99 hükmü uygulanmak suretiyle kesilir. 25 yaş şartı bu hüküm karşısında hükümsüz hale gelir.

- Memurluk sırasında yükseköğrenim görmenizin yetim aylığınızın ödenmesi işleminin yapılmasını gerektirmez.

- Bu konuda müracaat yapılsa dahi geçmişe yönelik olarak bir tutar alamayacağınızı değerlendirmekteyiz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:12 - Darbe sanığı pilotların 'motivasyon notu' jandarmaya takıldı11:09 - Düzce'deki afet sonrası iki kişinin daha cesedi bulundu11:07 - Türk-İş kamu işçisine zam talebinde ısrarlı11:05 - FETÖ'nün 'Kozan imamı'nın ByLock inkarı gerekçeli kararda11:04 - Malatya ve Elazığ yer altı barajında zirvede yer alacak11:02 - 'Faizlerde gerileme olacak'10:48 - Eskişehir'de FETÖ'den biri muvazzaf yüzbaşı 2 şüpheli gözaltında10:45 - MEB, 2019 YLSY başvurularının 19 Temmuz'da alınacağını ilan etmişti10:37 - Türkiye Kamu-Sen'in toplu sözleşme talebi belli oldu10:36 - İstanbul'da servis aracıyla otobüs çarpıştı: 12 yaralı
10:26 - Bursluluk sınavında, öğretmen kontenjanları doldu mu?10:21 - İnşaat maliyet endeksi yüzde 24,86 arttı10:15 - Şemdinli'de sivil aracın geçişi sırasında patlamada 1 kişi öldü10:15 - İzmir'deki FETÖ soruşturmasında 19 tutuklama10:12 - Emekli maaş farklarının ödeneceği tarih belli oldu10:02 - Borsa, güne yükselişle başladı10:01 - Gram altın 259,5 lira seviyelerinde10:00 - ÖSYM aday cevaplarını erişime açıyor iken, MEB neden açmıyor?
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam