1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Üniversite kütüphanesindeki staj süresi, sigorta başlangıcı oluşturur mu?

Bir üniversite kütüphanesinde staj görürken iş kazası ve meslek hastalığı yönünden yapılan işlem, sigorta başlangıcı oluşturmaz.
28 Mart 2018 00:03
Yazdır
Üniversite kütüphanesindeki staj süresi, sigorta başlangıcı oluşturur mu?

Bir üniversite kütüphanesinde staj görürken iş kazası ve meslek hastalığı yönünden yapılan işlem, sigorta başlangıcı oluşturmaz.

SORU: Ben üniversite kütüphanesinde çalışırken bana sağlık sigortası yapmışlar yani işe giriş tarihi olarak edevlette 4a tescil 02.10.2006 gözüküyor. Ama bu sadece tarih. Asıl ilk sigortalı iş günü olarak 29.04.2008 gözüküyor. Çünkü 29.04.2008 de 1 gün sigortalı çalışmıştım.

Şimdi ben 2006 da mı işe girmiş oluyorum, yoksa 2008 mi tarihi baz alınıyor?

Devlette normal kpssden engelli olmadan 31 ağustos 2009 yılında kadrolu olarak atanarak işe başladım. 2016 yılında ise yüzde 55 doğuştan engelli olarak ömürboyu geçerli rapor aldım. (daha önce rapor verileceğini bilmediğim için başvurmamıştım araştırınca rapor alabileceğimi anladım) Ayrıca raporum maliyeden yüzde 55 olarak onaylandı. Şimdi tüm bu bilgileri baz alırsanız ben kaç yıl sonra emekli olabilirim, devlette 8 yıldır çalışıyorum. Şu an çıplak maaşım 2000 lira toplam ise 3000 lira alıyorum. Derece kadro ise 5-1. Dört yıllık üniversite mezunuyum. Tahmini emekli maaşım ve ikramiye ne kadar olur? 15 yılda mı emekli oluyorum kaç gün prim tamamlamam gerekiyor, 15 yılda ise işe başlama tarihi olarak 2006 mı 2008 mi baz alınacak? Bu arada özel sektörde de 306 gün primim var 2008- 2009 yılından. Hizmet birleştirmesi yaptım. Toplam özel devlet 3321günüm dolmuş. Çok teşekkürler...

CEVAP: Okul süresinde yapılan Sosyal Güvenlik Kurumu bağlantısı yalnızca iş kazası ve meslek hastalığı yönünden yapılan bir işlem, yani staj süresince yapılan bir işlem olduğundan bu süre hem hizmetten hem de sigortalılık başlangıcı olarak kabul görmeyen bir işlem olur.

Şayet, Üniversite kütüphanesinde staj olarak bir kayıt ise bu kabul görmez, ancak normal sigortalı bir çalışma ise hem bu çalışmanız hizmet olarak hem de sigortalılık başlangıcı olarak kabul edilir.

Asıl sigortalı olarak belirttiğiniz tarihe göre yapacağımız hesaplama da sigortalılık başlangıcınız 29/04/2008 tarihi olacaktır.

2008 yılı Ekim ayından sonra memur olanlar 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamındadır. 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu uygulanmıyor.

Memurluğa başlamadan önce engelli olanlara malullük aylığı bağlanmıyor, bu durumda olanlara yaşlılık aylığı bağlanıyor.

Engellilik aylığı için yaş koşulu bulunmaz. Halen memur olarak görev yapmakta olan engellilerin, sigortalı, esnaf olarak geçen süreleri aylık bağlanması için durumlarına göre öngörülen 11, 15, 16 ve 18 yılın doldurulmasında dikkate alınmaktadır.

Engelli aylığı başvurusu sırasında memur olarak fiilen görev yapılması gerekiyor.

Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün % 60'ını veya vazifesini yapamayacak derecede meslekte kazanma gücünü kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya engelliliği sebebiyle malüllük aylığından yararlanamıyor.

İlk kez 2008 sonrası memur olanlara 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Madde 25 ve 28 hükmü uygulanır.

Açıklamalarımız bağlamında değerlendirmemiz:

Engelli memurun engellilik oranı % 50 ila % 59 arasında ise en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,

Engellilik oranı % 40 ila % 49 arasında ise en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,

Şartı aranmaktadır.

Belirttiğiniz Engellilik oranınız % 55 olması nedeniyle en az 16 yıldan beri sigortalı olmanız ve Sosyal Güvenlik Kurumu primi kesilen sürenizin de 4320 gün olması gerekir.

Yani 29/04/2008 tarihinden sonra 16 yıllık bir sigortalılık sürenizi tamamladığınızda ve bu süre içerisinde de en az 4320 gün hizmetiniz olduğunda engellilikten dolayı aylık bağlanması talebinde bulunabileceğinizi değerlendirmekteyiz.

Emekli aylık ve emekli ikramiye hesaplaması için https://www.memurlar.net/hesaplama/emekli-maas/ adresimiz ziyaret edilebilir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
08:05 - 1 doların sırrını ilk çözen o oldu!08:01 - 18 yaşındaki kızın otobüste akılalmaz ölümü07:52 - NASA'daki Türk profesör anlattı: Her şeyi yutuyor, hiçbir bilgi vermiyor07:35 - 112'ye yapılan ihbar polis harekete geçirdi: 16 gözaltı07:20 - Ankara'da hayvan hırsızlığı operasyonu07:06 - 500 bin atık toplayıcısı belediye ile çalışacak06:51 - Dünya borç batağında06:41 - İncirlik'te 50 nükleer bomba06:30 - Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı - Haritalı06:11 - Oruç Reis de yola çıkıyor
02:23 - Varlık barışı 6 ay daha uzatıldı02:17 - Baba, yangında küçük kızını kurtarırken dumanlara yenik düştü01:55 - AYT testindeki bir soru iptal edildi01:25 - 2019 YKS sonuçları, bir gün önce açıklandı/ Tıklayın01:00 - HDP'li belediye caddeye terör suçlusunun adını taşıyan tabelayı astı00:05 - Açık arazide çalışan her teknik personel, ek özel hizmet tazminatı alır mı?00:04 - SGK'dan emekli olacak 4/B'li için görüş00:01 - 17 Temmuz 2019'dan önemli gündem başlıkları
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynaklarının, kamu çalışan anketini doldurdunuz mu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam