1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Yedek subaylık süresi emekli yaşını geri çeker mi?

Yedek subaylık süresi, 5434 sayılı Kanununa göre bir hizmet olarak kabul edildiği için, yedek subaylıkta geçen süre 23/5/2002 tarihi itibariyle yapılan emeklilik yaş hesabına dahil edilir. Ve bu süre yaş grubundan da düşülür.
27 Mart 2018 14:02
Yazdır
Yedek subaylık süresi emekli yaşını geri çeker mi?

Yedek subaylık süresi, 5434 sayılı Kanununa göre bir hizmet olarak kabul edildiği için, yedek subaylıkta geçen süre 23/5/2002 tarihi itibariyle yapılan emeklilik yaş hesabına dahil edilir. Ve bu süre yaş grubundan da düşülür.

SORU: İyi günler diliyorum. Kamuda veteriner hekim olarak görev yapıyorum. Sorum şu:
01 aralık 1992 yılında askerliğe başladım ve 1 yıl sonra 01 aralık 1993 yılında teğmen olarak terhis oldum. askerliğimin 2 ayını acemilikte 10 ayını ise asteğmenlikte tamamladım.
Ekim 1997 yılında öğretmen olarak göreve başladım. 4 yıl sonra kurum değişikliği yaparak Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığına geçtim. Halen bu bakanlıkta veteriner hekim olarak görev yapıyorum. Bu durum emekli yaşını geri çeker mi ne zaman emekli olurum. saygılarımla

CEVAP: Yedek subaylık süresi emekli yaşını geri çeker mi? Sorunuz özelinde durumunuzu değerlendirmekteyiz.

2008 yılı Ekim ayı başında yürürlüğü sağlanmış olan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Geçici Madde 4 hükümleri, 2008 yılı Ekim ayı başından önce 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununa tabi herhangi bir sürede hizmetleri bulunanlar için yine 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununun yürürlükten kaldırılmış olsa da aynı şekilde yürürlükten kaldırılan hükümlerinin uygulanmasını sağlamış durumdadır.

5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine gore de yedek subay olarak görev yapılan süreler 5434 sayılı Kanuna göre yapılan bir hizmet sayılmaktadır. Ancak, yedek subaylık okul sürelerin 5434 sayılı Kanuna göre yapılan hizmet sayılabilmesi için de bu okul sürelerini kişilere borçlanma yoluyla hizmet saymalarını sağlamaktadır.

5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümleri, aynı şekilde 2008 yılı Ekim ayından önceki memurlara uygulanması gereken bir durumu ortaya çıkardığı için, Sosyal Güvenlik Kurumuna kesintilerin de bu kanun kuralları çerçevesinde yapılması gerekiyor.

Yedek subaylık hizmet süresi memurluk süresi sayıldığı için de emeklilik hizmet ve emeklilik yaş hesabında esas alınan bir süre olur. 10 aylık Yedek subaylık süresi için de 2 ay 15 gün yıpranma payı bulunur.

Bu bağlamda değerlendirmemiz;

Yedek subaylık (borçlanma kapsamında olan okul süresi hariç) süreniz olan 10 aylık süre ile birlikte 23/05/2002 tarihi itibariyle emeklilik yaş hesabında esas alınacak olan sürenizin 5 yıl 8 ay 15 gün olur. Bu sürenize göre de emeklilik yaş grubunuz 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Geçici Madde 205 hükmüne göre 56 yaşınızı tamamlayacağınız tarih olur. 56 yaş grubunuzdan doğum ay ve gün tarihine göre ayrıca 2 ay 15 gün yıpranma payınız da ayrıca düşülür,

Yedek subaylık hizmet süreniz size emeklilik yaşı olarak 1 yıl kazandırır. 1 yıl daha erken yaş grubunuzu tamamlarsınız, yani yedek subaylık süreniz olmasa idi 57 yaş grubu olacakken, yedek subaylık sürenizin katkısı ile 56 yaş grubuna dahil olursunuz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam