1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Belediye başkanlığı yapanların emekliliği nasıl olur?

Bu yazıda, belediye başkanlığı görevi yapmış olup da ayrılanların nasıl emekli olacağını incelenecektir.
13 Nisan 2018 00:04
Yazdır
Belediye başkanlığı yapanların emekliliği nasıl olur?

Bu yazıda, belediye başkanlığı görevi yapmış olup da ayrılanların nasıl emekli olacağını incelenecektir.

SORU: 01/08/1997 yılı sigorta başlangıcım ve 613 gün primim var,
12/04/2001 yılında Devlet Memuru oldum.
31/12/2008 de Seçim için istifa, 31/03/2009 - 31/03/2014 yılları arası Belde Belediye başkanlığı yaptım.
11/04/2014 tekrar memuriyete döndüm.
26/08/1994 - 26/02/1996 Askerlik borçlanmamı ödedim.
Üniversite Mezunuyum. Halen 657'ye tabi Şef kadrosu ile çalışıyorum.
1-Ne zaman emekli olabilirim (tarih)
2-Hangi gösterge rakamından emekli olabilirim.
Bir dönem belediye başkanlığı yapan memurun emekliliği nasıl olur? Sorunuz özelinde durumunuzu değerlendirmemiz.

CEVAP: Kısa bilgiler olarak;

-2008 yılı Ekim ayından önce memurluğa başlamış olanlar 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu kapsamında işlem görürler.

-Memur iken belediye başkanlığına seçilenler 5434 sayılı Kanuna tabi olurlar.

-Belediye başkanı iken 1 inci derece 4 üncü kademeye gelmiş olanların ek göstergeleri 4800 olur. Gelmemiş iseler hangi dereceye belediye başkanlığı görevinde gelmişlerse o derecenin ek göstergesi uygulanır. Yani derecesi 1 olanlar 4000, 2 olanlar 3600, 3 olanlar 3000, 4 olanlar 2300, 5 olanlar 2200 gibi.

-Belediye başkanlığı yapmış olanlar, emekli olduklarında makam tazminatı ve görev tazminatı da alabiliyorlar.

-Seçimler nedeniyle görevinden ayrılanlar boşlukta geçen bu sürelerini Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlanma yapabiliyorlar.

- Emeklilik için hizmet + emeklilik yaşının tamamlanması gereklidir.

-Emeklilik yaş kademesine girilebilmesi için 23/5/2002 tarihindeki hizmetler tamamının en az 3 yıl ve daha fazla olması gerekir. 5434 sayılı Kanun Geçici Madde 205 hükmü bu şekildedir.

Bu bağlamda değerlendirmemiz:

Emeklilik yaş grubunuz, 23/5/2002 tarihindeki hizmetlerinize göre, 57 yaşınızı dolduracağınız tarih olacağını + 25 yıl da hizmet süreniz olduğunda emekli olabileceğinizi değerlendirmekteyiz.

Belediye başkanlığı görevinizde hangi dereceye gelmiş iseniz yukarıda belirtilen ek gösterge emekliliğiniz için geçerli olur. Yani belediye başkanlığında dereceniz 4 ise 2300, 3 ise 3000, 2 ise 3600, 1 ise 4000, 1 inci derece 4 üncü kademe ise 4800 olur, bu durumunuzu öğrenmeniz gerekir. Ancak Yüksek okul mezunu olarak 1 inci dereceye geldiğinizde ise 2200 ek göstergeniz en düşük uygulanacak ek göstergeniz olur.

Emekli olduğunuzda ayrıca makam ve görev tazminatınızı da alabileceğinizi değerlendirmekteyiz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
10 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
02:40 - Şırnak Valisi Aktaş Emniyet Genel Müdürlüğüne atandı00:23 - 'F35 projesinden çıkarılmamız ABD ile ilişkilerimizi zedeler'00:03 - İl özel idaresi genel sekreter yardımcısının özel hizmet tazminatı00:03 - 18 Temmuz 2019'dan önemli gündem başlıkları00:00 - Üsküdar Üniversitesi tercih ve tanıtım günleri23:46 - TOKİ: Bizim konut satışlarımızda bir düşme yok23:41 - Baklabostan Tabiat Parkı doğa severleri bekliyor23:36 - Nemrut Krater Gölü'ne ziyaretçi akını23:31 - Binali Yıldırım, iki gün İzmir'de kalacak23:26 - Belediye Başkanı yaşlandırılmış fotoğraflarına isyan etti
23:20 - İtfaiyeciler kediyi suni teneffüs hayata döndürdü23:16 - S 400'ler hangi illere konuşlandırılacak?23:11 - Köylünün geçim kaynağı oldu! 50 liradan satıyorlar23:06 - Milli servet hurdaya çıktı, 8 yıldır bekleyen var23:01 - Camiler binlerce çocuğun sesiyle yankılanıyor22:56 - Vücudundan ağırlığının 3'te biri kadar kitle çıkarıldı22:51 - Antalya'nın Maldivleri'nde tehlike çanları22:46 - Mücevher ihracatı, Haziran'da yüzde 9,52 arttı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam