1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Korunmaya muhtaç çocuklara pozitif ayrımcılık hayata geçemiyor

28 Mart 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 7103 sayılı Kanunundaki pozitif ayrımcılık hükümleri hayata geçemiyor.
01 Mayıs 2018 10:02
Yazdır
Korunmaya muhtaç çocuklara pozitif ayrımcılık hayata geçemiyor

28 Mart 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 7103 sayılı Kanunla, kamu kurumlarında korunmaya muhtaç çocuk statüsünde çalışan memurlara, mezuniyetleri ile ihraz ettikleri unvanlara atanma hakkı verilmiştir.

2828 sayılı Kanuna eklenen geçici madde düzenlemesi şu şekildedir:

"GEÇİCİ MADDE 16- Bu Kanunun ek 1 inci maddesi kapsamında ataması yapılan ve fiilen görevde bulunanlar kurumların kadroları ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih ve öğrenim durumları itibarıyla ihraz ettikleri unvanlara atanırlar."

Bu maddeye göre, TBMM, korunmaya muhtaç çocuk statüsünde çalışan memurlara pozitif ayrımcılık yapmış ve teknisyen ise teknisyen, tekniker ise tekniker, mühendis ise mühendis kadrosuna atanmalarını öngörmüştür.

Ancak uygulamada, kanun çıkmasına rağmen ilerleme katedilememektedir.

Kamu kurumlarının, kadroları ve ihtiyaçları olmasına rağmen kazanılan unvanlara atama yapmadığı belirtilmektedir.

Bu nedenle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Devlet Personel Başkanlığının genel bir düzenleyici mevzuat hazırlayarak, başta üniversiteler ve belediyeler olmak üzere tüm kamu kurumlarına göndermeleri yararlı olacaktır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
78 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam