1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Terör dışındaki suçlarda, neden edevlet üzerinden savunma verilemiyor

Terör ve bazı özel suçlar dışında kalan suçlarda, vatandaşın edevlet üzerinden savunma verebilmesi mümkün olabilmeli!
08 Mayıs 2018 10:15
Yazdır
Terör dışındaki suçlarda, neden edevlet üzerinden savunma verilemiyor

Sayın Adalet Bakanım,

3 haftadır bir basın suçundan dolayı Adliye gidip ifade vermek için uğraşıyorum.

Siz belki karşılaşmadığınız için süreci anlatmak istiyorum.

1- Önce elinize, polis eliyle bir tebligat gelir. Tebligatta haftanın şu şu günlerinde adliye şu savcıya gelip ifade vermeniz gerektiğiniz belirtilir. İşiniz vardır gücünüz vardır ama Savcılığa gitmeniz gerekir.

2- Avukatınız vardır, avukatınız, tebligatta yer alan soruşturma numarasıyla Savcıya gider. Savcı ise, suçlama yazısını vermek için dahi sorumlunun gelmesi gerektiğini belirtir.

3- Sorumlu önce adliyede yazı işlerine gider, yazı işleri Savcının onayı sonrasında suçlamanın bir örneğini verir. Savcılığa savunmayı yazılı olarak yapacağınızı belirtirsiniz.

4- Sonra işyerinize dönüp savunmayı hazırlarsınız. Avukatınız Savcılığa savunmanızı vermek ister. Ancak savcı, "sorumlu bizzat gelmeli" der. Kalkıp bir daha adliyeye gidersiniz. Yapılacak iş nedir, savcılığa savunmayı vermek.

Şimdi Sayın Bakanım; bu kadar formalite, bürokrasi ne Başbakanlıkta var, ne Maliye Bakanlığında var ne Cumhurbaşkanlığında var.

BİMER, CİMER, UYAP ve Edevletin bu kadar yaygınlaştığı bir sistemde Savcılık formalitesi biraz daha azaltılmalıdır. Bu hem savcılıkların iş yükünü azaltacak hem de zaten çalışan vatandaşların boş yere adliye koridorlaronda dolaşmasına engel olacaktır.

Avukat vekaletinin tek geçmediği yer Savcılıklar...

Bu konuda bir düzenleme yapılarak terör, devletin güvenliği gibi bazı özel nitelikli suçlar dışında kalan basın, telif gibi suçlarda, avukat eliyle savunma yapmak mümkün olabilmeli.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
16 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
23:16 - Suriye sınırına tank takviyesi23:11 - THK'nin Genel Kurul çağrısına iptal kararı23:06 - İşte konsolosluk saldırısını düzenleyen terörist23:01 - 300 bin TL'lik sigara çalan hırsız mağaza müdürü çıktı22:56 - Drift yapan sürücünün ehliyetine 60 gün el konuldu22:51 - Instagram'ı en çok kullanan ülkeler belli oldu22:46 - FaceApp: Veriler üçüncü şahıslarla paylaşılmıyor22:41 - Karaya oturan gemi Yargıtay'ı bekliyor22:36 - Kalekol inşaatı HDP'li belediyeye takıldı22:31 - 'Kürdistan' yazılı atkı takan 9 Iraklı sınır dışı edildi
22:26 - AB'den Türkiye'deki mültecilere 1.41 milyar euro22:21 - Kansere yenik düşen Profesör toprağa verildi22:17 - 7 Milyon TL değerindeki araçlar çürümeye terk edildi22:13 - Okul bahçesinde organik sebze ve meyve üretiyorlar22:09 - Emekli memur 12 yıldır tartıcılık yapıyor22:04 - Türkiye'nin yüksek öğretimi masaya yatırıldı21:58 - PTT personeline 2210 TL banka promosyonu21:56 - Milyon dolarlık özel jetlerin biri iniyor, biri kalkıyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam