1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

1/4 derece ve kademede uzun süre kalmak emekli aylığı ve ikramiyesini değiştirir mi?

1 inci derece 4 üncü kademede uzun süre görev yapmış bir memurla, kısa süre görev yapmış olan bir memur için hesaplama sistemi değişmez. Yalnızca hizmet süresinin azlığı veya çokluğu Sosyal Güvenlik Kurumunca ödenen tutarı değiştirir.
11 Haziran 2018 10:14
Yazdır
1/4 derece ve kademede uzun süre kalmak emekli aylığı ve ikramiyesini değiştirir mi?

SORU: Merhabalar; Ben ve arkadaşım aynı gün işe başladık fakat ben 1/4'e, arkadaşımdan 6 yıl erken düştüm.Kalkınmada öncelikli yörelerde aldığım terfiler ve iyi sicilden dolayı aldığım terfilerden dolayı.Ben 1/4'te 6 yıl çalıştıktan sonra arkadaşım da 1/4 düştü

Emekli olmamız halinde aynı yıl üzerinden benim maaşım ve ikramiyem arkadaştan farklı olurmu?

Sorumu tekrarlıyorum.Emekli Keseneği fazla kesilen Daha fazla emekli maaşı alırmı?Yada daha fazla Emekli ikramiyesi alırmı?Lütfen cevabınızı bekliyorum.Selam ve Saygılarımla

CEVAP: 1 inci derece 4 üncü kademede uzun süre görev yapan memurla, 1 inci derece 4 üncü kademeye yeni yükseldikten sonra aynı zamanda emekli olan memurların emeklilik ikramiyeleri ve emekli maaşları aynı olur mu?

Sorunuz özelinde konuyu değerlendirmekteyiz.

Emekli ikramiyesi ve emekli aylık hesap edilmesi nasıl olur konusunda değerlendirmelerimiz sitemizde bulunmaktadır.

Emekli aylık ve emekli ikramiyesinde kullanılan kalemler şunlardır:

- Memurun görev unvanı (Şube Müdürü, Şef, VHKİ, Bilgisayar İşletmeni, Memur aynı grupta işlem görürler ve bu konudaki değerlendirmemiz için https://www.memurlar.net/haber/702503/ adresimiz ziyaret edilebilir)

- Memurun derece ve kademesi, göstergesi

- Ek göstergesi,

- Taban Aylığı,

- Kıdem Aylığı,

- Tazminat Oranı,

- Memur Maaş Katsayısı

Bu unsurlar üzerinden hesaplama sistemine göre yapılan hesaplamalarda toplam tutar bulunur, yani bu tutarlar memurun Sosyal Güvenlik Kurumu prim kesintilerini belirleyen ve aynı zamanda memurun emekli ikramiyesinde esas alınan brüt tutar olur.

Bu brüt tutar üzerinden memurun çalıştığı süreye göre orantılanır ve orantılama sonucunda de emekli aylık tutarı bulunur.

Bu sistemde, 1 inci derece 4 üncü kademede uzun süre görev yapmış bir memurla, kısa süre görev yapmış olan bir memur için hesaplama sistemi değişmez. Yalnızca hizmet süresinin azlığı veya çokluğu Sosyal Güvenlik Kurumunca ödenen tutarı değiştirir.

Örnek olarak izah edersek:

1 inci derece 4 üncü kademe 2200 ek göstergede 1 yıl görev yapmış 30 yıl hizmeti olan bir memur ile, 1 inci derece 4 üncü kademe 2200 ek göstergeye 1 ay önce gelmiş ve yine 30 yıl hizmeti olan bir memurun aynı zamanda emekli olduklarını örnek olarak aldığımızda;

Her ikisinin de emekli aylık tutarı ve emekli ikramiye tutarı aynı olur, değişmez. Ancak, birisinin hizmet süresi daha fazla ise bu fazla hizmetten dolayı aylık tutarı ve ikramiye tutarı değişir.

Ayrı bir değerlendirmemiz olarak; 1 inci derece 4 üncü kademede uzun süre kalmış memurların emekliliklerinde bir farklılık olması gerektiğini, ayrıca kıdem aylık tutarlarında da bir farklılığın olması gerektiğini sizin gündeme getirmiş olduğunuz sorunuzla birlikte haklı bir talep olarak temenni edebiliriz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
02:23 - Varlık barışı 6 ay daha uzatıldı02:17 - Baba, yangında küçük kızını kurtarırken dumanlara yenik düştü01:55 - AYT testindeki bir soru iptal edildi01:25 - 2019 YKS sonuçları, bir gün önce açıklandı/ Tıklayın01:00 - HDP'li belediye caddeye terör suçlusunun adını taşıyan tabelayı astı00:05 - Açık arazide çalışan her teknik personel, ek özel hizmet tazminatı alır mı?00:04 - SGK'dan emekli olacak 4/B'li için görüş00:01 - 17 Temmuz 2019'dan önemli gündem başlıkları23:46 - Tercih döneminde doğru meslek seçimi önem taşıyor23:41 - Gömük dişler mutlaka tedavi edilmeli
23:36 - POMEM eğitim sonu sınavı bu tarihlerde yapılacak23:31 - Ömrünü atalık tohum 'gacer'i yaşatmaya adadı23:26 - 'Borcu yok belgesi bir kez daha ertelensin' talebi23:21 - Yeditepe Üniversitesi'nden yenilikçi eğitim modeli23:16 - ABD'deki FETÖ Şebekesi: Aydoğan Vatandaş23:11 - ABD Dışişlerinden Türkiye ve S-400 açıklaması23:06 - Hatay'da izinsiz konsere polis müdahalesi23:01 - Sosyal medyadan polis memuruna hakarete gözaltı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynaklarının, kamu çalışan anketini doldurdunuz mu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam