1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Temmuz katsayı artışından, daha önce emekli olmuş kimler ayrıca yararlanır?

Emekli ikramiyesi memur olarak çalışmış olanlara, emekli aylığı bağlandığı tarihte Sosyal Güvenlik Kurumunca ödenen bir tutardır.
29 Haziran 2018 10:01
Yazdır
Temmuz katsayı artışından, daha önce emekli olmuş kimler ayrıca yararlanır?

Emekli ikramiyesi memur olarak çalışmış olanlara, emekli aylığı bağlandığı tarihte Sosyal Güvenlik Kurumunca ödenen bir tutardır.

Emekli ikramiyesi tutarının hesabında, memurların Sosyal Güvenlik Kurumu prim kesintisine esas tutulan kalemler esas alınır. Sosyal Güvenlik Kurumunca emekli ikramiyesi, memur olarak çalışmış olanlara aylık bağlandığı zaman yapılan bir ödeme sistemidir.

Sosyal Güvenlik Kurumu prim kesintilerinde esas alınan kalemler şunlardır:

1- Memurun derece ve kademesi

2- Memurun derece ve kademesine ve de görev unvanına göre belirlenmiş olan Gösterge ve Ek gösterge (Özellikle ek göstergenin yüksek olması emekli ikramiyesi tutarını artırıcı bir durumdur)

3- Taban Aylık Katsayısı ve Kıdem Aylık Katsayısı

4- Emeklilik işlemlerinde ek gösterge aralığına göre belirlenmiş olan yüzde oranı (5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Ek Madde 70 de belirtilmiştir)

5- Memur Maaş Katsayısı (Bu da emekli ikramiyesi tutarını ve emekli aylık tutarını artırıcı olan kalemlerden en önemlisidir.

Emekli ikramiyesi konusu 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu Madde 89 hükmünde bulunur:

Bu madde içeriğine göre:

- Emeklilik ikramiyesi memurun aylık bağlandığında esas alınan memurluk sürelerinin tam yıllarına karşılık yapılır.

- Memurun kamu işyerinde geçen sigortalı hizmet süreleri de varsa ve bu sürelerinde emekli ikramiyesine dahil edilmesi durumunda yine bu sürelerle beraber tüm hizmet sürelerinin tam yıllarına karşılık yapılır.

- Bu maddede emekli ikramiyesi emekli aylığı ne zaman bağlandı ise aylık bağlandığı tarihteki katsayılar esas alınarak bulunan tutar üzerinden yapılır.

Peki emekli aylığı bağlandıktan sonra memur maaş katsayılarında bir artış olursa bu artıştan hangi emekliler yararlanır.

Bu konuda yine Madde 89 hükmünde açıklayıcı hükümler bulunur. Buna göre de;

- Kanunlarla belirlenen bekleme süreleri sonunda kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilmiş olanlar, (Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa tabi olanlar ile Emniyet Teşkilatına tabi olanlar hakkında kanunla belirlenerek uygulanan bir sistemdir)

- 65 yaşlarının doldurulması veya kanunla belirlenen yaş hadlerini doldurmaları nedeniyle emekliye sevk edilmiş olanlar, (Genelde memur statüsünde olanlar ile 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Madde 40 hükmünde azami çalışabilecekleri yaş grupları belirlenenlerdir)

- Vazife malulü olmaları nedeniyle vazife malullüğü aylığı bağlanması gerekenler, (Memur olarak görevli iken vazife malullüğü kapsamına girenlerdir)

- Memur olarak görev yaparken vefat etmiş olanların hak sahipleri, (Memur iken herhangi bir sebepten dolayı vefat etmiş olanlardan dolayı aylık bağlanmış olan hak sahipleridir)

Bu durumda olanlara aylık bağlandığı tarihten sonra üç ay içinde emekli ikramiyesinin hesaplanmasına esas alınan katsayılarda meydana gelecek artış nedeniyle oluşacak ikramiye farkları ile ilk mali yılın birinci ayında katsayılar dışındaki diğer unsurlarda meydana gelecek artışa, bu tarihte yürürlükte olan katsayılar uygulanmak suretiyle bulunacak ikramiye farkları, emekli ikramiyesi ile ilgili hükümlere göre ayrıca ödenmektedir. Aylığa hak kazandıkları tarihi takip eden üç ay içinde katsayılarda artış yapılmadığı takdirde, müteakiben katsayılarda altı ay içinde yapılacak ilk artıştan doğan ikramiye farkları da bunlara ayrıca ödenmektedir.

Örnek olarak; Ocak 2018 tarihi ile 14 Temmuz 2018 tarihleri arasında kadrosuzluk, yaş haddi, vazife malullüğü aylığı bağlanmış olanlar ile memur iken vefat etmeleri nedeniyle hak sahiplerine aylık bağlanmış olanlara, TEMMUZ 2018 memur maaş katsayısından dolayı ayrıca bir ikramiye farkı ödemesi olur. Ocak 2018 katsayısına göre emekli ikramiyesi 80000 TL. olsun, bu durumda TEMMUZ 2018 katsayısı da % 3,5 artarsa 2800 TL. daha ikramiye farkı ödenir. Bu ödemeler 1 Defaya mahsus yapılan bir ödeme olduğundan daha sonraki tarihlerdeki katsayı artışlarından dolayı fark ödemesi bir daha yapılmaz.

Normal isteği üzerine emekli olmuş memurlar ile aylık bağlandıktan sonra vefat nedeniyle aylık bağlanmış hak sahipleri için bu işlem uygulanmaz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:28 - Fedakar öğretmenler okulu boyayıp tatile çıktı13:23 - Binali Yıldırım: ABD ile inişli çıkışlı bir süreç yaşıyoruz13:19 - Meteorolojiden 2 bölge için sağanak uyarısı13:17 - Borsa, günün ilk yarısında yükseldi13:15 - Valilik adını kullanan telefon dolandırıcısı tutuklandı13:12 - Bayram tatili tartışmasına bir yorum daha geldi13:10 - Alparslan Kuytul'a yeni dava13:07 - FETÖ'den yeni yöntem...Alman kimliğinde okul12:59 - Sosyal medyadan 'Avcı kız' tuzağına polis operasyonu12:59 - Merkezi sınavla yerleşen öğrencilerin matematik başarısı arttı
12:58 - Çalıştıkları hastanede hastaların moral kaynağı oldular12:55 - Gebe kediyi pitbullun önüne atıp parçalattılar12:51 - KESK toplu sözleşme için zam talebini açıkladı12:48 - Çeyrek altın ne kadar?12:44 - Çocuklarını ve akrabalarını öldüren sanığa dava12:36 - Akbank konut kredilerinde kredi faizlerini düşürdü12:29 - HDP'li belediyeden 'Sevgi Evi Sitesi' için bina tahsisine iptal kararı12:23 - Yargıdan asistan hekimler için nöbet kararı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam