1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İstifa etmiş sayılan memur, emeklilik hakkını kazandığında, emekli maaşı veya ikramiyesi alabilir mi?

Emeklilik hakki elde etmiş olan bir öğretmen, ücretsiz izinden vaktinde dönmediği için müstafi sayılırsa emekli maaşı ve ikramiyesi alabilir mi?
08 Ağustos 2018 14:05
Yazdır
İstifa etmiş sayılan memur, emeklilik hakkını kazandığında, emekli maaşı veya ikramiyesi alabilir mi?

Ücretsiz izin sonunda işine başlamayan öğretmenin sosyal güvenlik hakları nasıl olur? Sorunuz özelinde konuyu değerlendirmekteyiz.

Bugün için emeklilik hakkını elde etmiş olan memur 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine bağlı olur.

5434 kurallarına göre; emeklilik kadın memur ise 20, erkek memur ise 25 hizmet süresi + Yaş grubunun tamamlanması ile mümkün olur.

İstifa, müstafi sayılma, görevden atılma, tutukluluk, hüküm giyme, kendi isteğiyle emekli olma vb. gibi durumlarda şayet memur hem hizmet süresini hem de yaş grubunu tamamlamışsa emekli olmasına engel olacak bir durum bulunmaz.

Ancak, sitemizde emekli ikramiyesi konusunda yaptığımız değerlendirmelerde de açıkladığımız hususlardan birisi olarak; şayet emeklilik sadece memurluk hizmet süresi üzerinden olursa herhangi bir şart aranmadan hem emekli aylığı hem de emekli ikramiyesi ödemesi yapılır.

Karma hizmetler üzerinden emeklilik gerçekleştiğinde emekli ikramiyesi bakımından 1475 sayılı İş Kanunu Madde 14 hükümleri uygulanır:

Emeklilik, memurluk süresi ile beraber esnaflık, işçilik gibi karma hizmetler üzerinden yapılırsa, istifa, müstafi sayılma, görevden atılma, tutukluluk, hüküm giyme, kendi isteğiyle emekli olma vb. gibi durumlarda emekli aylığı bağlanır, ANCAK, emekli ikramiyesi ödenmesinde görevden atılma, göreve son verme, hüküm giyme, tutuklanma gibi hallerde emekli ikramiyesi ödemesi yapılmaz.

Karma hizmetler üzerinden emekli aylığı bağlandığında İstifa veya müstafi sayılma veya kendi isteğiyle emekli olma halinde 1475 sayılı İş Kanunu hükümleri uygulanır.

Bu konularda değerlendirmelerimiz sitemizde mevcut olup ziyaret edilebilir.

Öğretmenlerin emeklilik işlemleri Haziran ve Temmuz ayları içinde yapılır.

Bu bağlamda sonuç değerlendirmemiz;

Ücretsiz izin sonunda göreve başlamamış olsanız dahi yukarıda belirttiğimiz şartlar dahilinde emekli olabileceğinizi, emekli ikramiyesi alabileceğinizi, ancak emeklilik işlemlerinizin yine Haziran ve Temmuz aylarında gerçekleşebileceğini değerlendirmekteyiz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
00:06 - 25 Ağustos 2019'dan önemli gündem başlıkları23:35 - ABB'nin bakmadığı çocuklara Mamak Belediyesi bakacak23:28 - Kasık ağrısı şikayetiyle geldi, karnından 2 kg'lık ur çıktı23:24 - Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, ilk toplantısını yaptı23:20 - 30 yıllık avukattan eşine uzaklaştırma kararı23:14 - Ankara ormanlarının 'yangın gözlemcileri' 7/24 tetikte23:09 - Erkekler daha fazla özçekim paylaşıyor!23:04 - Gölgesi için diktiği ağaçtan 40 bin TL kazandı22:58 - Evin bahçesinde şaşırtan koleksiyon! Tam 300 araç22:52 - Günde 9,5 saat oturmak erken ölüme neden oluyor
22:46 - Genç kadının sosyal medyada yardım çığlığı22:40 - 20 yıllık hayalini gerçekleştirdi22:34 - Ünlü oyuncu Faruk Şavlı hayatını kaybetti22:28 - Şehit Uzman Onbaşı İdris Gezer için tören düzenlendi22:23 - Türkiye'de her 100 kişiden 12'sinde silah var22:18 - Muğla'da iki otomobil çarpıştı: 9 yaralı22:13 - Hakkari kırsalında 3 terörist etkisiz hale getirildi22:08 - İzmir'de trafik kazası: 1 ölü, 7 yaralı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, memur zammının, Hakem Kuruluna kalması iyi mi oldu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam