1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Memur emeklisi, özelde çalışarak aldığı emekli aylığını artırabilir mi?

Devlet memurları emekli olduktan sonra özelde çalıştıklarında, özeldeki süreleri eski memurluk süreleriyle birleştirerek, emekli maaşlarını artıramaz
29 Ağustos 2018 14:00
Yazdır
Memur emeklisi, özelde çalışarak aldığı emekli aylığını artırabilir mi?

SORU: 2014 yılında memur olarak kamu kuruluşundan emekli oldum. Aynı işyerinde özel hizmet alımı olarak çalışmaya devam ettim, 31 mart 2018 zorunlu olarak ayrıldım.emeklilik sonrası sgk' li olarak görev yaptığım süreleri birleştirerek emekli aylığını artirabilir miyim iyi calismalar

CEVAP: Emeklilik sonrası sigortalı olarak çalışma, memur aylığını artırır mı? Sorunuz özelinde durumunuzu değerlendirmekteyiz.

Sosyal güvenlikte 2008 yılı Ekim ayından önce çalışmaya başlamış olanların hem emekli aylığının bağlanması hem hizmetlerin birleştirilmesi konularında 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu ve 2829 sayılı Hizmet Bütünleşmesini sağlayan Kanun hükümleri uygulanır.

Özellikle 2829 sayılı Kanun hükümlerinde, kurumlardan birinden şayet aylık bağlanmış veya aylık alma haklarını kaybetmiş olanların bu sürelere ait hizmet süreleri yapılacak birleştirmede dikkate alınmaz, ibaresi bulunur.

Bu şu demektir. Memur olarak emekli olmuş bir kişi daha sonra işçi olarak çalışmış ise işçilikte çalışan sure ne kadar olursa olsun memur hizmet süreleriyle birleştirilerek memur hizmet süresini, dolayısıyla da memur emekli aylığının artmasına bir katkı sağlayamaz.

Memurların, emekli aylıklarının kesilmesine ilişkin 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığında ayrıca bir hüküm bulunur. Madde 99 hükmünde, Emekli, adi malüllük, vazife malüllüğü, dul ve yetim aylığı alanlardan emeklilik hakkı tanınan, yani memur statüsünde bir göreve girenlerin bu aylıklarının tamamının kesileceği belirtilmiştir.

Bu açıklamalarımız bağlamında sonuç değerlendirmemiz; memur emeklisi olduktan sonra sigortalı olarak çalışmalarınız sadece çalıştığınız süreler için bir kazanç sağlar, ayrıca sigortalı olarak çalışmalarınız şayet işçi statüsünde aylık alma hakkını kazandıracak bir sure ise ikinci bir aylık alma hakkınız da olur. Bunun dışında memur aylığınıza ve memur aylığınızda kullanılan hizmet süresinin artırımına bir getirisi olmaz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:04 - Disiplin kurulu, memura teklif edilen cezayı iptal ederse amir yine de ceza verebilir mi?00:04 - Diyarbakır'daki sosyal deney milyonlara ulaştı00:02 - 21 Ekim 2019'dan önemli gündem başlıkları00:00 - 10 Bin TL kredi alsanız ne kadar ödersiniz?23:52 - Şehit Uzman Onbaşı Sefa Fındık'ın cenazesi memleketi Tokat'a getirildi22:51 - Sahilde mangal yasağına İstanbullular ne diyor?22:46 - Karagöl'de renk cümbüşü22:40 - 'Su bazlı propolis iddiasıyla satılan ürünlerde hile var'22:33 - Elleri ile üretiyor...Korumak için bankadan kasa kiraladı22:27 - Adıyamanlılar ve Malatyalılar arasında sınır kavgası
22:21 - 'Kiralık ev vermiyorlar' diye intihara kalkıştı22:16 - Kapadokya'da 2 bin yıllık mezarlar talan edildi22:10 - 40 metrelik falezlerde Mehmetçiğe destek pankartı22:04 - Küçükçekmece'de pitbull dehşeti21:58 - Ara Güler ölümünün 1. yılında mezarı başında anıldı21:52 - Bakan Kasapoğlu, Ahmet Nur Çebi'yi tebrik etti21:46 - 'Milli görüşçüler olarak her zaman şehit olmaya hazırız'21:41 - Petrol fiyatları düştü, altın yükselişte
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Lojmanların, öncelik hakkı oturan memurlarda olması kaydıyla, satılacak olmasını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam