1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Norm Dosyası 3: Bölge Normu Uygulamaları İçin Öneri

Bölge normu her yıl başka okula geçebilen bir değişkenlik gösterdiği için, bu konuda yeni bir düzenleme yapılmalıdır.
12 Ekim 2018 00:05
Yazdır
Norm Dosyası 3: Bölge Normu Uygulamaları İçin Öneri

Bölge normu her yıl başka okula geçebilen bir değişkenlik gösterdiği için, bu konuda yeni bir düzenleme yapılmalıdır.

Norm Dosyası 1: Norm Fazlası Öğretmen Ataması Olmasın.

Norm Dosyası 2: Bölge Normu Nasıl Hesaplanır?

Dosyalarını ele almıştık.

Bölge normu sürekli sorun olmaktadır. Çünkü Norm Dosyası 2: Bölge Normu Nasıl Hesaplanır? dosyasından da anlaşılacağı üzere bölge normu her yıl başka okula geçebilen değişkenlik gösteren bir alandır. Örneğin; Dosyada verilen örnekte E okuluna 7 saatlik ders yükü için giden bölge normu bir sonraki yıl D okuluna gidebilmektedir.

Bu değişim iki türlü sorun yaratmaktadır.

1- Bölge normu için gelen öğretmenden kaynaklı durumlar

2- Bölge normunun oynaklığından kaynaklı durumlar.

Her iki konuyu da sorunları ve önerileri ile ele alacak olursak;

1- Bölge normu için gelen öğretmenden kaynaklı durumlar

O alanda ders saati 54 olan bir okul düşünelim. Bu okula 21+21=42 den 2 norm verilir. Bu norma ilaveten artan 12 saat için bölge normu gelirse okulun normu 3(üç) olur.

Üçüncü norma gelen öğretmen aslında bölge normuna gelmiştir. Fakat öğretmen gelip başladıktan sonra bölge normu yokmuşçasına davranılmaktadır. Okul müdürleri de bir bakıma sistemden kaynaklı olarak o öğretmeni bölgenin öğretmeni olarak görmemekte kendi öğretmeni olarak kabul ederek ders dağıtımı yapmaktadırlar.

Böylece okuldaki 54 saati 3 öğretmene dağıtmakta ve dersler 3 öğretmene bölünmektedir. Oysa ki bu okula verilen üçüncü norm (bölge normu); o bölgedeki başka okullardan da artan derslere bağlı olarak verilmiştir. Bu norm gelirken bu okulda 12 saat artmış iken başka bir okulda da 9 saat artmış ve toplam 21 saatten gelmiş olabilir. Yani 21 saati tamamlayan okullar vardır.

Buna rağmen 54 saat 3 öğretmene dağıtılmakta ve her bir öğretmene 54/3=18 er saat ders verilmektedir.

Hatta zorunlu 21 saat için her üç öğretmen de 3 er saat için başka kurumlara görevlendirilmesi söz konusu olabilmektedir.

1.1. Çözüm için öneri:

MEB mevzuat değişikliği yaparak değişiklik tarihi itibariyle olmak üzere bölge normuna gelen öğretmen ya bölge normuna geldiğini bilmeli ya da bölge normu yerine örneğin 112. Bölge ilçe normu şeklinde bir uygulama ile öğretmeni ilçeye atama yapılmalıdır.

Tekrar edecek olursak; bu norma gelen öğretmen bölge normuna geldiğini bilmelidir. Yer değiştirme ya da atamalarda bu normun bölge normu olduğu ilan edilmeli, kararnamesinde de yer almalıdır.

Bölge normuna gelen öğretmen kadrosunun verildiği okula örneğin 12 saat için geldiğini bilirse kalan 9 saatini de başka okulda/okullarda (o bölgedeki) doldurması gerektiğini bilir. Böylece mevcut öğretmenleri de etkilememiş olur.

2- Bölge normunun oynaklığından kaynaklı durumlar.

Bir de bölge normunun oynaklığından kaynaklı sorunlar yaşanmaktadır.

2.1. Bölge normuna gelen öğretmenin mevcut öğretmeni etkilemesi.

Öğretmen bölge normu nedeniyle bu kuruma atanmıştır. Bu öğretmenimizin hizmet puanı o alanda görev yapan okuldaki diğer öğretmenlerden yüksek ise norm kapandığında bölge normuna gelen değil daha önce o okulda çalışmakta olan bir başka öğretmen norm fazlası olmaktadır.

Yani okula örneğin 8 saat için gelen bir öğretmen önceden atanmış öğretmenleri mağdur edebilmektedir. Bunun için de 1.1. Çözüm için öneri başlığıyla verdiğimiz önerinin değerlendirilmesi ve uygulanması yerinde ve sorunun çözümüne yönelik olacaktır.

2.1.1. Çözüm için öneri

İlk önerimize (1.1. Çözüm için öneri) ilaveten mevzuatta düzenleme yapılarak bölge normuna gelen öğretmenin bölge normu öğretmeni olduğu, norm fazlası belirlemesinde öncelikle bölge normu öğretmeninin norm fazlası olacağı, ardından o okulda o alanda görev yapan diğer öğretmenlerin hizmet puanı esasına göre norm fazlası olarak belirleneceği düzenlenmelidir.

Örneğin okula bölge normundan bir öğretmen gelmiş olsun. Ve bir süre sonra normda iki düşüş olsun. Bu durumda

Mevcut düzenlemeye göre; o alandaki tüm öğretmenlerin hizmet puanına bakılmakta ve en düşükten başlayarak 2 öğretmen norm fazlası olmaktadır. Böylece, örneğin 8 saat ders için bölge normu nedeniyle atanan öğretmenin hizmet puanı yüksek ise norm fazlası olmamakta başka bir öğretmeni norm fazlası yapmaktadır.

Öneriye göre; Norm fazlası tespit edilirken öncelikle bölge normuna gelen öğretmen, puanı ne olursa olsun norm fazlası olacak. İkinci norm fazlası için ise hizmet puanına bakılacaktır.

2.2. Bölge Normunun Okul Değiştirmesinden Kaynaklı Sorunlar

Bu yıl D okulu 6 saat iken E okulu 7 saat olduğu için bölge normu E okuluna verildiği durumda E okuluna bir öğretmen atanmaktadır.

Bir süre sonra durum değişebilmekte ve E okulunda olan bölge normu D okuluna geçebilmektedir. Böyle olunca E okuluna atanmış olan öğretmen norm fazlası olmakta D okulu da norm açıldığı için öğretmen beklemektedir.

2.2.1. Çözüm İçin Öneri

Bu sorunun çözümü için de 1.1. Çözüm için öneri önem kazanmaktadır.

Ayrıca bu sorunu çözmek için bölge normu verilirken kadrosunda öğretmen bulunan okula öncelik tanınabilir.

Yani D okulu 6 saat iken bu yıl bölge normu almışsa ve öğretmen de atanmışsa bir yıl sonra ders saati değişiminden kaynaklı olarak E okulu 7 saat olmuş D okulu 6 saatte kalmışsa bu durumda öncelik 6 ya da 7 saat esasına değil mevcut öğretmeni olan okula verilmelidir. Bu öğretmen zaten bölgenin öğretmenidir. Kadrosunu oynatmaya ya da norm fazlası yapıp sıkıntıya sokmaya gerek yoktur. Kaldı ki norm fazlası yaptığınızda yeni norm açılan okula gitmesi de garanti değildir. Hatta düzenleme yapılırken atanmış öğretmeni bulunan okuldaki ders saati sayısı 6 değil 3 olarak da değerlendirilebilir. Sonuçta kurumda ders vardır ve öğretmen bölgenin öğretmenidir. Bu noktadaki önerimiz de bu şekildedir.

Aynı durum birden fazla normu olan okullar için de uygulanabilir. Yani artık sayı için bölge normunu kaybeden bir okuldaki öğretmen o bölgede halen yeterli norm varsa norm fazlası ilan edilmemelidir.

Başta söylediğimizi tekrar söyleyerek kapatacak olursak; yapılacak düzenlemem yürürlük tarihi itibariyle geçerli ve etkili olmalıdır. Aksi halde işin içinden çıkılması güç olabilir.

Maksut BALMUK

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
22:06 - Günde 2 litre su tüketmek migren tedavisinde etkili22:01 - Dünyanın tek yeraltı müzesi Kapadokya'da bulunuyor21:56 - İYİ Partili ilçe başkanına saldıranlar yakalandı21:51 - Selde zarar gören evlerinin önünden ayrılmadılar21:46 - Türkiye Seyahat Acentaları Birliğine soruşturma21:41 - Tercih uzmanları öğrencilere tavsiyelerde bulundu21:36 - Engelli Kimlik Kartı nereden nasıl alınır?21:31 - Babanın en zor görevi21:26 - Nijerya'da kaçırılan 4 Türk için 44 bin dolar fidye talebi21:21 - Ceylanpınar'da patlama: Biri ağır 3 kişi yaralandı
21:16 - Tarçın, uzun süre tokluk sağlıyor21:11 - Bakan Kasapoğlu: 150 bin öğrenciye burs verildi21:06 - Huawei telefonlar Android ile yoluna devam edecek21:01 - Kuş mutfağına yuva yaptı, bırakıp tatile gidemiyor20:56 - Akar, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi'ni kabul etti20:51 - Yaşlılar sosyal medya bağımlılığında gençleri geçti20:46 - Gaziantep'te hafif ticari araç devrildi: 12 yaralı20:41 - Kütahya'da, 'F Klavye' kursuna yoğun ilgi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam