1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kesilen yetim çocuk aylığı dul anneye veya dul babaya devreder mi?

Kesilen yetim çocuk aylığı dul anneye veya dul babaya devreder mi?
04 Aralık 2018 10:13
Yazdır
Kesilen yetim çocuk aylığı dul anneye veya dul babaya devreder mi?

Yetim maaşı alan çocuk 18 yaşını doldurmuşsa ve okumuyorsa veya okulu bitirmiş ise kesilen maaşı dul annesine veya dul babasına devredilir mi?

1) 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu kuralları bağlamında yetim aylığı alan çocuklar 18 yaşını dolduruncaya kadar şartsız, orta öğrenimde okuyorlarsa 20, yükseköğrenimde okuyorlarsa 25 yaşını dolduruncaya kadar aylık alabilirler. Evli çocuklara ve memur olan çocuklara aylık bağlanmamaktadır.

Yetim çocuk dul anne veya dul baba ile birlikte beraber aylık alıyorlarsa yetim çocuğun aylık oranı % 30, dul anne veya dul babanın aylık oranı ise % 60 olur. İki yetim çocuk olduğunda ise dul anne veya babanın aylık oranı % 50 olur, çocukların aylık oranları ise % 25 er olur.

Yetim maaşı alın çocuk şartları kaybetme nedeniyle aylıktan çıkması halinde dul anne veya dul babanın aylık oranı;

Kendileri memur olarak çalışmıyor ve memur olarak aylık almıyorlarsa aylık oranı % 60 dan, % 75 e yükselir.

Yani, yetim çocuk aylıktan çıktığında aylığı dul anne veya dul babaya belli oranda devreder.

2)5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kuralları bağlamında yetim aylığı alan çocuklar 18 yaşını dolduruncaya kadar şartsız, orta öğrenimde okuyorlarsa 20, yükseköğrenimde okuyorlarsa 25 yaşını dolduruncaya kadar aylık alabilirler. Evli çocuklara ve memur, işçi veya esnaf olarak ve yabancı ülke mevzuatına tabi olarak çalışan çocuklara aylık bağlanmamaktadır.

Yetim çocuk dul anne veya dul baba ile birlikte beraber aylık alıyorlarsa yetim çocuğun aylık oranı % 25, dul anne veya dul babanın aylık oranı ise % 50 olur.

Yetim maaşı alan çocuk şartları kaybetme nedeniyle aylıktan çıkması halinde dul anne veya dul babanın aylık oranı;

Kendileri memur, işçi, esnaf ve yabancı ülke mevzuatına tabi olarak çalışmıyor ve bu çalışmalarından dolayı aylık almıyorlarsa aylık oranı % 75 olur. Şayet çalışıyor ve aylık alıyorlarsa aylık oranı değişmez % 50 olur. .

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
8 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
02:14 - Sigara sadece içeni değil tüm apartmanı öldürüyordu00:46 - İzmir'de AK Parti'nin seçim ofisine taşlı saldırı00:44 - Başkan Yıldırım: 17 proje sunduk, 14'ünü hayata geçirdik00:04 - By-Pass ameliyatı olan malulen emekli olabilir mi?00:04 - 'Şer odaklarına 31 Mart akşamı güzel bir ders vereceğiz'00:02 - 25 Mart 2019'dan önemli gündem başlıkları00:01 - Destekleme ve yetiştirme kursu düzenleyen okullar tam gün tam yıl eğitim kapsamına alınır mı?23:34 - Oktay: Dövizle oynamaya çalışıyorlar23:28 - Kule vinçten düşen kişi hayatını kaybetti22:59 - İznik'teki sazlık yangınına müdahale sürüyor
22:54 - Ekrem İmamoğlu: Çok kalp kırıyorlar, üzülüyorum22:49 - Dershane önünden kaçırılan kız Batman'da bulundu22:44 - CHP'li Erdem Gül İstiklal Marşı'nı okumadı22:39 - Hatay'dan sınır birliklerine sevkiyat sürüyor22:34 - Adana'da evde çıkan yangında 1 çocuk öldü22:30 - Erzincan'da trafik kazası: 11 yaralı22:26 - Binlerce yıllık nadide yazma eserler 'dijital ortamda'22:21 - 'Kırmızı periler diyarı' ziyaretçilerini bekliyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
31 Mart seçimleri için yapılan 'Altı üstü bir yerel seçim, savaş değil!' şeklindeki değerlendirmeyi doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam