1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Görev yaptığınız okul iki ayrı okula ayrılırsa hangi okula, nasıl atanmalısınız?

Bir okul iki ayrı okula ayrılırsa, ana okulda yer alan ve ayrılan okula gitmek isteyen mevcut öğretmenlere duyuruya çıkılarak mazeretleri (sağlık, eş durumu, can güvenliği vb), tercih ve hizmet puanı üstünlüğü dikkate alınarak norm kadro ihtiyacı kadar atamalarının yapılması gerekmektedir.
11 Aralık 2018 00:10
+Aa- Yazdır
Görev yaptığınız okul iki ayrı okula ayrılırsa hangi okula, nasıl atanmalısınız?

Görev yaptığınız okulun örneğin İmam Hatip Lisesinin öğrenimlerine devam eden mevcut öğrencileri ile birlikte Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak iki ayrı okula dönüştürülmesi halinde bu okuldaki öğretmenlerin yer değiştirmeleri nasıl yapılmalıdır?

Öncelikle bir okulun öğrenimlerine devam eden mevcut öğrencileri ile birlikte müstakil iki müdürlük halinde iki ayrı okul olarak eğitim öğretime devam etmesi için öncelikle hangi öğrenci grubunun ayrılan okula aktarılmasına karar verilerek o öğrencilerin e-okul üzerinden ilgili okula aktarım işleminin tamamlanarak bu iki okulunda norm kadrolarının hemen güncellenmesi gerekmektedir.

Şöyle ki; Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin "Norm kadro sayıları değişen eğitim kurumları" başlıklı 26. maddesi; "(1) Eğitim kurumlarının norm kadro sayılarının bu Yönetmelikte belirlenen norm kadro kriterleri çerçevesinde değişmesi halinde, değişikliğe konu olan eğitim kurumlarının norm kadro sayıları ekim ayında yeniden belirlenir. Bakanlık ihtiyaç duyulan hallerde bu ay dışında da eğitim kurumlarının norm kadro sayılarını yeniden belirleyebilir.

(2) Yeni açılan eğitim kurumları ile yeni derslik/şube açılan veya kapatılan mevcut eğitim kurumlarının norm kadroları süre aranmaksızın belirlenir." hükümlerine göre norm kadrolar bu durumda istenildiği anda güncellenebilmektedir.

Akabinde güncellenen norm kadro sayılarına göre ikiye ayrılan ana okulda yer alan mevcut öğretmenlere duyuruya çıkılarak ayrılan okula gitmek isteyenler tercih ve hizmet puanı üstünlüğü dikkate alınarak atamaları yapılmalıdır.

Bu durumdaki öğretmenlere Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "İhtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri"başlıklı 53. maddesi 1. fıkrasındaki; "(1) Eğitim kurumunun ya da bölümün/eğitim kurumunda uygulanmakta olan mesleki ve teknik eğitim alanının kapanması, program değişikliği, Bakanlığın öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararıyla ders/alan kaldırılması ya da norm kadro esasları gereğince yapılacak düzenlemeler sonucu öğretmen fazlalığı oluşması halinde; eğitim kurumunun ya da bölümün kapatılması veya program değişikliği sonucunda bu eğitim kurumlarında görevli öğretmenler, yeni eğitim kurumu açılarak öğrencilerin taşınması halinde bu eğitim kurumlarına, öğrenci azlığı nedeniyle kapatılan eğitim kurumlarında ya da bölümlerde görevli olanlar ise açık norm kadro bulunması halinde öncelikle öğrencilerin taşındığı eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına mazeretleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atanır." hükümleri uygulanarak atama ve yer değiştirmeler yapılacaktır.

Ayrılan okula norm kadro ihtiyacı kadar başvuru olmamışsa bu okulun öğretmen ihtiyacı diğer norm kadro fazlası öğretmen atamaları ve diğer atama ve yer değiştirme dönemlerinde karşılanır. Ana okulda norm kadro ihtiyacından fazla öğretmen kalmışsa hizmet puanı en düşük öğretmenler norm kadro fazlası olarak belirlenir.

Yönetmeliğinin "İhtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri" başlıklı 53. maddesi 1. fıkrasındaki; "...yeni eğitim kurumu açılarak öğrencilerin taşınması halinde bu eğitim kurumlarına mazeretleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atanır" amir hükmü gereğince ana okulda yer alan ve ayrılan okula gitmek isteyen mevcut öğretmenlere duyuruya çıkılarak mazeretleri (sağlık, eş durumu, can güvenliği vb), tercih ve hizmet puanı üstünlüğü dikkate alınarak norm kadro ihtiyacı kadar atamalarının yapılma zorunluluğu bulunmaktadır.

Bu iş ve işlemler hakkında ülke genelinde farklı uygulamalar bulunmaktadır. Bu iş ve işlemler daha önce yargıya taşınmış olup yukarıda bahsettiğimiz şekilde atamaların yapılması gerektiğine dair yerel idari mahkemenin verdiği karar bölge idare mahkemesinde onanmıştır.

İşte yerel mahkeme kararı;

İşte Bölge İdare Mahkemesi kararı;

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
20:22 - Adalet Bakanlığı ile PTT arasında 'Tebligat Protokolü' imzalandı20:14 - Tip 2 diyabeti cerrahi ile yenmek mümkün!20:13 - Bu ormana giren zengin oluyor20:03 - 3 ilimiz için için kuvvetli yağış uyarısı20:01 - Yeni hasta sayısı bin 900'e geriledi19:56 - Çin'den 'aşı' açıklaması: Hiçbir yan etkisi yok
19:53 - 3 ilde 'yemek ihalesi' operasyonu: 34 kişi gözaltına alındı19:38 - Balıkesir İl Sağlık Müdürü, Bursa'ya atandı19:31 - 'Türk modeli' yap-işlet-devret uygulama sistemi yapıyoruz'19:27 - Türkiye, ülke uzantılı alan adı kullanımında dünya lideri19:20 - Ünlü radyocuyu bıçaklayan kadına ceza verilmedi19:17 - 15 yaşındaki kıza cinsel istismar sanığına 23 yıl hapis
19:13 - TPAO, sondaj çalışmalarının görüntülerini paylaştı19:01 - Erdoğan: Ortaokul 5 ve lise 9'larda yüz yüze eğitime başlıyoruz18:58 - Evden üretip internetten satanlara 220 bin TL sınırı geliyor18:54 - Dünya evine değil, cezaevine girdi18:49 - Memleketine gelemediği için değiştiremediği bayrak Kaymakamlıkça yenilendi
18:37 - Ekonomistler, MB'den beklentinin üzerinde faiz artırımı bekliyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam