1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Yılın 2. KPDK toplantısı bugün yapılacak

Memur sendika temsilcileri ile Bakanlık temsilcileri arasındaki yılın 2. Kamu Personel Danışma Kurulu (KPDK) toplantısı bugün saat 15:00'de başlayacak
07 Aralık 2018 11:48
Yazdır
Yılın 2. KPDK toplantısı bugün yapılacak

4688 sayılı Kanunun 21. maddesi şu şekildedir:

"Kamu Personeli Danışma Kurulu, kamu görevlileri sendikaları ve konfederasyonları ile kamu idareleri arasında sosyal diyaloğun geliştirilmesi, kamu personel mevzuatının ve kamu yönetimi uygulamalarının değerlendirilmesi, yönetimin daha iyi işleyen bir yapıya kavuşturulması için ortak çalışmalar yürütülmesi, kamu görevlilerinin yönetime katılımının sağlanması ve kamu yönetiminin karşılaştığı sorunlara çözümler geliştirilmesi amacıyla; Cumhurbaşkanının görevlendireceği Cumhurbaşkanı yardımcısı veya bakanın başkanlığında, en çok üyeye sahip üç konfederasyonun genel başkanı ile her bir hizmet kolunda en çok üyeye sahip kamu görevlileri sendikasının başkanı ve Cumhurbaşkanınca belirlenen kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinden oluşur. Kurula gündemde yer alan konulara göre diğer kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri de davet edilebilir.

28 inci maddede belirtilen toplu sözleşme konuları ile kurumsal konular dışında kalan ve kamu personel sistemini ilgilendiren genel nitelikli konular, Kurulda değerlendirilir.

Kurul, her yıl mart ve kasım aylarında toplanır. Kurulun sekretarya hizmetleri Devlet Personel Başkanlığınca yürütülür"

Kanunu bu maddesine göre, daha önce enflasyon zammı ve 3600 ek gösterge konularının gündem konusu olarak ele alınıp müzakere edilmesi mümkün değildir. Zira bu konular ancak toplu sözleşmelerde ele alınabilecek konulardır.

Bu bağlamda, kamu personel sistemini ilgilendiren genel nitelikli konuların, örneğin yarı zamanlı çalışma gibi konuların, ele alınması bekleniyor.

Ancak KPDK toplantıları oldukça verimsiz toplantılar olup, genel olarak Konfederasyon başkanları kendi fikirlerini ifade etmekte ve bir karar alınmadan, alınsa bile bağlayıcılığı olmadan, toplantılar sona ermektedir.

2018 yılının 2. KPDK toplantısı bugün saat 15:00'de başlayacak

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
8 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıkladığı yeni ara tatil uygulamasını nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam