1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Belediye şirketlerindeki hizmet süresi daire başkanlığına atamada dikkate alınır mı?

Belediye şirketlerine geçen hizmet süreleri, 657 sayılı Kanuna eklenen yeni hüküm gereğince, daire başkanlığına yapılacak atamalarda dikkate alınamamaktadır.
17 Aralık 2018 10:10
+Aa- Yazdır
Belediye şirketlerindeki hizmet süresi daire başkanlığına atamada dikkate alınır mı?

SORU: Bir büyükşehir belediyesinde özel kalem müdürüyüm. 5 yıl da belediye şirketinde hizmetim var. Büyükşehir belediyesindeki daire başkanı kadrosuna atanabilir miyim!

CEVAP: 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde, bu kararnamenin ekindeki listelerde sayılan yönetici kadrolarına atanma şartları sayılmış. Ancak mahalli idarelerin yöneticileri 3 nolu CBK eki listelerde yer almamıştır.

703 sayılı KHK ile 657'nin 68/B bendine şu fıkra eklenmiştir:

"Üst kademe kamu yöneticisi sayılmayan daire başkanı ve bu kadrolara denk yönetici kadrolarına yapılacak atamalarda bu bentte öngörülen hizmet süresi yükseköğrenim gördükten sonra beş yıl olarak uygulanır. Ancak bu beş yıllık sürenin hesabında Devlet memurlarının kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde değerlendirilen hizmet süreleri esas alınır."

DEĞERLENDİRME

Büyükşehir belediyelerinin daire başkanı kadrolarına atanmada 68/B'ye eklenen fırkanın uygulanması gerekmeketdir. Cumhurbaşkanlığının görüşü de bu yöndedir. Tıklayınız.

Burada şu hususun açıklığa kavuşturulması gerekmektedir. 5 yıllık hizmet süresinin hesabında değerlendirilecek süreler ne demektir?

30 Temmuz 2018'de memurlar.net'te yer alan haberde, Daire Başkanlığına yapılacak atamaların geçmişe gre zorlaştırıldığına değinilmişti. Tıklayınız.

Gerçekten de, 703 sayılı KHK ile 657 syılı Kanunun 68/B bendine eklenen yeni fıkraya kadar, belediye şirketlerinde geçen hizmet süreleri, atamalarda dikkate alınmaktaydı. Ancak yeni fıkra nedeniyle sadece kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde değerlendirilen sürelerin esas alınması gerekmektedir. Belediye şirketlerinde veya özel sektörde geçen hizmet süreleri, kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde değerlendirilen bir süre değildir.

Bu nedenle, kamuda 5 yılı tamamlamadan daire başkanı atanamayacağınızı değerlendiriyoruz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
10:17 - Polise 'Tanımıyorsan albümden bak' diyen milletvekili özür diledi10:16 - Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı ve Iğdır'da sağanak bekleniyor10:12 - Bakan Ersoy'dan 'Ormanda yapılaşma yetkisi' iddialarına cevap10:07 - Aşı hattı susmuyor, 150 bin kişiyi ikna ettiler10:05 - Sosyal medyaya inanmayın, Ankara ve Samsun'da yangın yok!09:57 - Vip dolandırıcı yakayı ele verdi
09:36 - TESK'ten genelge: İşyerlerinde aşı olmayan çalıştırılmasın!09:34 - Mersin'deki orman yangını kontrol altına alındı09:30 - Çocuklarınız telefona şifreler koyuyorsa dikkat edin!09:24 - Meteoroloji, yangın tehlike haritalarını Meclis'e rapor etmiş09:15 - Hangi illerde ve ilçelerde 'afet bölgesi' ilan edildi?09:05 - İzmir'de çıkan bıçaklı kavga: 1 ölü 3 yaralı
08:59 - KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı bugün yapılacak08:55 - Manavgat Belediye Başkanı'na vatandaş tepki gösterdi: Ayıp değil mi başkanım!08:52 - Konya'daki katliam sonrası provokatörler işbaşında08:48 - Tarım ve Orman Bakanlığından THK'ya ilişkin iddialara yalanlama08:45 - Sofi Nurettin uydudan izlendi kuryesiyle imha edildi
08:41 - 'Hastalarımızın yüzde 90'ı aşısız'
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam