1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Soruşturma açılmadan verilen disiplin cezaları hukuka aykırıdır

Milli Eğitim Bakanlığı görüşünde; Danıştay kararından alıntı yapılarak devlet memurlarına soruşturma açılmadan, savunma alınarak verilen disiplin cezalarının hukuka aykırı olduğu ifade edilmiştir.
10 Ocak 2019 00:05
Yazdır
Soruşturma açılmadan verilen disiplin cezaları hukuka aykırıdır

Disiplin amirleri tarafından soruşturma açılmadan memuruna savunması alınmadan disiplin cezası verildiğine zaman zaman uygulamada rastlamaktayız. Ancak, usulüne uygun soruşturma yapılmadan, devlet memuru hakkındaki iddia tarafsız muhakkiklerce detaylıca araştırılmadan verilen bu cezaların hukuka uygun olmadığına zaman zaman mahkeme kararlarında rastlamaktayız. Bu durumda yaşanılan tereddütleri gidermek adına Milli Eğitim Bakanlığı görüş yayımladı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nca Amasya Valiliği'ne gönderilen görüş yazısında "İlgiliye isnat edilen fiil nedeniyle hakkında inceleme/soruşturma yapılması için soruşturma izni vermeye yetkili makamdan onay alınıp, görevlendirilecek soruşturmacı tarafından düzenlenecek dosya üzerinden işlem yapılabileceği, bu süreç yerine getirilmeden yapılan işlemin mevzuata uygun olmayacağı değerlendirilmektedir.

Konu hakkındaki Danıştay Sekizinci Dairesinin ilgi (b) kararında; "... Üst disiplin amirince soruşturmacı tayın edilmeden ve usulüne uygun bir soruşturma yapılmadan doğrudan savunma alınarak verilen disiplin cezasında hukuka uyarlılık bulunmadığı..." belirtilmiştir." ifadelerine yer verilmiştir.

Bakanlık görüşünde Danıştay kararından alıntı yapılarak devlet memurlarına soruşturma açılmadan, savunma alınarak verilen disiplin cezalarının hukuka aykırı olduğu ifade edilmiştir.

İşte o görüş yazısı;

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
'Barış Pınarı Harekatı'nı destekliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam