1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Gümrük muhafaza memurları toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanabilir mi?

Gümrük muhafaza memurları hem 2015-2016 hem de 2017-2018 yıllarına yönelik toplu sözleşmede alınan karar uyarınca, resmi üniformalı bulundukları sürece toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanabilmektedir.
02 Ocak 2019 10:05
Yazdır
Gümrük muhafaza memurları toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanabilir mi?

2017/2018 yıllarını kapsayan toplu sözleşmede şu hüküm yer almaktadır:

"Toplu taşıma
Madde 12- (1) Gümrük ve Ticaret Bakanlığında gümrük muhafaza memurları, resmi üniformalı bulundukları sürece belediyeler tarafından işletilen toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanırlar."

Bu düzenleme gereğince, gümrük muhafaza memurları, resmi üniformalı bulundukları sürece belediyeler tarafından işletilen toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanması gerekmektedir.

Malatya'da yaşanan bir olayda, bir sendika, toplu sözleşmede yer alan bu hakkın sağlanması için belediye başvurmuş, belediye hiç cevap vermeyince dava açılmıştır.

Açılan davada, idare mahkemesi toplu sözleşmede yer alan düzenlemeye atıfta bulunarak, zımnen red işlemini iptal etmiştir.

İŞTE MAHKEME KARARI

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
24 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam