1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Açıkta emeklilik talebinde bulunan, hangi tarihten itibaren emekli aylığı bağlanır?

5434 sayılı Kanunda yer alan hükme göre, açıkta iken emekli olanlar, SGK'ya müracaat tarihini takip eden aybaşı, aylık başlangıç tarihi olur. Yani müracaat tarihini takip eden ayın 1'i aylık başlangıç tarihi olur.
01 Şubat 2019 14:01
Yazdır
Açıkta emeklilik talebinde bulunan, hangi tarihten itibaren emekli aylığı bağlanır?

SORU: Merhaba Arkadaşlar bir konu hakkında size danışmak istiyorum.

Açıktan30 Ekim 2018 tarihinde yaşı doldurarak emekli oldum. Emeklilik dilekçesini PTT - APS yoluyla Kamu Emeklileri Daire Bşk.lığına gönderdim. Evrak Kurum kayıtlarına 05 Kasım 2018 olarak geçmiş. 01 Aralık 2018 tarihi itibariyle emekli aylığı bağlamışlar. Emekli aylığın 01 Kasım 2018 tarihinde başlaması gerekmiyor mu? yapılan işlem doğrumu? konu hakkında bilgisi olan var mı? Saygılarımla.

Hizmet yılını tamamlayıp yaşı beklemek için istifa eden kişinin emekli aylığı ne zaman bağlanır?

CEVAP:

Sorunuz özelinde ve genel olarak aynı durumda olanlar hakkında değerlendirmekteyiz:

5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümleri çerçevesinde açıkta emeklilik talebinde bulunan memurun aylığının bağlanacağı tarih nedir?

Memurlar kadın ise 20, erkek ise 25 hizmet yıllarını ve emeklilik yaş gruplarını, 8 Eylül 1999 tarihinden sonra başlamış memurlar ise kadın ve erkek 25 hizmet yıllarını ve kadın ise 58, erkek ise 60 yaş gruplarını tamamladıklarında emekli olma şartlarını yerine getirmiş olurlar.

Hizmet sürelerini tamamlayanlardan isteyenler yaş gruplarını beklemek üzere görevlerinden istifa edebilirler.

Görevde iken emeklilik talebinde bulunan bir memurun emekli aylık başlangıç tarihi emekli olduğu tarihi takip eden aybaşından başlar. Çünkü, memurların aylıkları 15 Ekim 1987 tarihinden bu yana 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu Madde 164 hükmü uygulanmak suretiyle peşin ödenir, yani bir aylık ödeme yapıldığında bu ödeme takip eden ayın 14 üne kadar olan süredir. Örnek, 15 Kasım 2018 görev aylığını alan memurun emeklilik hizmet süresi ve peşin ödeme aldığı çalışma kabul edilen süresi 14 Aralık 2018 arasındaki dönem olur.

Bu durum çalışırken emekli olanlar için uygulanır.

Hem görevde hem de açıkta iken emeklilik talebinde aylık başlangıç tarihlerini belirleyen 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununda bir hüküm bulunur. Bu hüküm şöyledir.

"Madde 91- Bu kanuna göre bağlanan çeşitli mahiyetteki aylıkların ödenmesi aşağıdaki fıkralarda yazılı tarihlerden başlar:

b) Emeklilik hakkı tanınan bir vazifede iken bu kanunda yazılı çeşitli sebeplerle emekliye ayrılanların emekli, adi malullük, vazife malullüğü aylıklariyle ölenlerin dul ve yetimlerine bağlanacak aylıklar hizmet aylıklarının kesildiği tarihi takip eden ay başından; (Emekliliklerini kendileri istemiş olanlar bu istemelerinin kabul edildiği salahiyetli makamlarca kendilerine yazı ile bildirilmezse isteklerini yaptıkları tarihten itibaren bir aydan evvel olmamak üzere vazifelerini terk edebilirler. Bunların emeklilik isteklerinin kabul edildiğinin salahiyetli makamlarca yazı ile bildirilmesi tarihinden itibaren en çok bir ay içinde vazifelerinden ayrılmaları mecburidir. Erlerin vazife malullüğü aylıklarının başlangıcı bu husustaki müracaatlarını takip eden ay başıdır.

c) Her ne suretle olursa olsun açıkta bulunanlardan emekli aylığına müstahak olanların veya ölenlerin emekli ve adi malullük aylıklariyle dul ve yetimlerine bağlanacak aylıklar, son ayrıldıkları kurumlara kendileri veya dul ve yetimleri tarafından yazı ile yapılacak müracaat tarihlerini takip eden ay başından;"

Hükümlerin Yorumu:

Görevde iken emekli olanlarla ilgili yukarıdaki maddenin birinci parağrafı uygulanır. Buradaki hükümde hizmet aylıklarının kesildiği tarihi takip eden aybaşı memurun emekli aylık başlangıç tarihi olur. Yani emekli olduğu tarihi takip eden ayın 15 i aylık başlangıç tarihi olur.

Ancak, açıkta iken emekli olanlarla ilgili ise yine yukarıdaki maddenin ikinci parağrafı uygulanır. Buradaki hükümde ise müracaat tarihini takip eden aybaşı açıkta emeklilik talebinde bulunan kişinin aylık başlangıç tarihi olur. Yani müracaat tarihini takip eden ayın 1 i aylık başlangıç tarihi olur.

Sonuç değerlendirmemiz;

Sizin hakkınızda Sosyal Güvenlik Kurumunun yapmış olduğu işlemin, kayıtlarına girdiği tarihi takip eden aybaşından başlattıkları işlemin doğru olduğunu düşünmekteyiz. Ancak, sizin 30 Ekim itibariyle yaşı doldurmanız ve aynı tarih itibariyle müracaat ettiğinizi/bir kayda girdiğini tespit eder bir belge varsa aylık başlangıcınızın 1 Kasım olması gerekebileceğini, yoksa 1 Aralık itibariyle aylık bağlanmasının doğru olabileceğini değerlendirmekteyiz. Bunun için en azından PTT. Ye teslim edildiği tarihi vb. gibi tespit etme yoluna gidip müracaatınızı yapabileceğinizi söyleyebiliriz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:25 - FSM ve 15 Temmuz Şehitler Köprülerinde bazı şeritler kapatıldı00:03 - BİMER başvurusu sonrasında Şırnak'a görevlendirmeye etik ihlali kararı00:03 - 27 Haziran 2019'dan önemli gündem başlıkları00:01 - Gelecek burada00:00 - Yaz şıklığı, %70'e varan indirim23:48 - Eczacılardan aktarlarda satılan bitkisel ürün uyarısı23:42 - Hazımsızlık mı yaşıyorsunuz? İşte çözümü23:36 - Bugün başladı! Alkol kontrolünde uyuşturucu testi23:30 - Kadın muhtar sonunda pes etti, binayı boşalttı23:23 - Çiftçiler gelişen teknolojiye ayak uyduruyor
23:18 - Bayburt Belediyesi'nin de borcu açıklandı23:13 - Mezuniyetinden bir gün önce ölen üniversiteliye doğum günü23:08 - Mersin'de sulama kanalına düşen çocuk boğuldu23:03 - İBB o personelin görevine son verdi22:57 - Emniyet şeridi ihlali yapan sürücülere denetim22:52 - Rize'nin gizli kalmış şelaleleri ziyaretçilerini bekliyor22:47 - Şehit Eren Bülbül'ün adı yerli ve milli SİHA'ya verildi22:42 - İmamoğlu: Trol belediye çalışanları istemiyoruz
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
23 Haziran 2019 İstanbul BBB seçim sonuçlarını nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam