1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Cezalarda Tevhid (birleştirilerek tek ceza verilmesi) etmek zorunlu mudur?

Cezalandırılan kişi lehine tevhiden cezalandırmayı ortadan kaldıracak yani her bir fiil için ayrı ayrı cezalandırılmaya yol açacak şekilde karar verilemeyecek olup soruşturmalar sonucu düzenlenen raporlarda işlenen fiillerin yalnızca aynı kanunda yer alan eylemlere uyarlanarak "tevhiden" (birleştirilerek tek ceza verilmesi) teklif getirilebilecek
20 Ocak 2019 10:00
Yazdır
Cezalarda Tevhid (birleştirilerek tek ceza verilmesi) etmek zorunlu mudur?

Milli Eğitim Bakanlığı 26/07/2012 tarihli ve 2012/28 sayılı genelgesinde; Soruşturmalar sonucu düzenlenen raporlarda işlenen fiillerin yalnızca aynı kanunda yer alan eylemlere uyarlanarak "tevhiden" (birleştirilerek tek ceza verilmesi) teklif getirilebileceği ve disiplin amirince de yalnızca aynı kanunda yer alan fiiller nedeniyle 'tevhiden cezalandırma' yönteminin uygulanabileceği, farklı kanunlarda düzenlenen fiiller için bu yollara başvurulamayacağı hakkında görüş bildirmiştir.

Danıştay Birinci Dairesinin 2010/793 Esas, 2013/6191 Karar sayılı ve 12/09/2013 tarihli kararında ise; "... 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda düzenlenmeyen "tevhiden cezalandırma" yöntemi, soruşturma raporlarında getirilen teklifler ve verilen cezalarla uygulama kazanmıştır. Yapılan soruşturmalarda her bir eylem için hukuki nitelendirmenin ayrı ayrı yapılması gerekmekle birlikte sonuçta tek bir disiplin cezası teklifinde bulunulması mümkün olduğu gibi disiplin cezası vermeye yetkili disiplin amiri veya kurullarının da fiilin sübuta erdiğine kanaat getirmeleri halinde tek bir ceza veya soruşturmacı teklifine bağlı kalmaksızın ayrı ayrı ceza verebilmeleri mümkündür. Disiplin amir veya kurullarının tevhiden cezalandırma yoluna başvurarak verecekleri cezaların idari yargı yerlerince hukuka uygunluk değerlendirmesi yapılırken de her eylemin ayrı ayrı değerlendirilerek karar verilmesi gerekmekle birlikte, cezalandırılan kişinin lehine idare tarafından yapılan uygulamayı (tevhiden cezalandırmayı) ortadan kaldıracak şekilde karar verilmesi hukuka uygun olmayacaktır.

Sonuç olarak tevhiden tekbir ceza ile cezalandırılan ve yargı yoluna başvuran işin aleyhine sonuç doğuracak şekilde (her bir fiil için ayrı ayrı cezalandırılmaya yol açacak şekilde) işlem tesis edilmesi hukuken mümkün değildir."şeklinde açıklamalara yer verilmiştir.

Bu açıklamalara göre cezalandırılan kişi lehine tevhiden cezalandırmayı ortadan kaldıracak yani her bir fiil için ayrı ayrı cezalandırılmaya yol açacak şekilde karar verilemeyecek olup soruşturmalar sonucu düzenlenen raporlarda işlenen fiillerin yalnızca aynı kanunda yer alan eylemlere uyarlanarak "tevhiden" (birleştirilerek tek ceza verilmesi) teklif getirilebilecek.

Bakanlık bu Danıştay kararını aşağıdaki görüş yazısı ile birlikte ilgilere bildirmiştir.

İşte Danıştay kararı ve görüş yazısı;

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Binali Yıldırım'ın, İBB adaylığından dolayı, TBMM Başkanlığından istifa etmesini nasıl buluyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam