1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Öğle arasında, nöbet görevini yerine getirmeyenler hakkında nasıl bir işlem yapılır?

Öğretmenlerden üyesi oldukları sendikaların aldığı kararlara dayanarak öğle arasında nöbet görevini yerine getirmeyenler hakkında nasıl bir işlem tesis edileceğine ilişkin bakanlık görüş bildirmiştir.
31 Ocak 2019 00:01
Yazdır
Öğle arasında, nöbet görevini yerine getirmeyenler hakkında nasıl bir işlem yapılır?

Bilindiği üzere "Öğlen arasında nöbet tutmayan öğretmenlere disiplin işlemi uygulayın" haberimize yer verdiğimiz Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün görüş yazısında; Devlet Personel Başkanlığı yazısını ilgi tutarak, öğlen arasında, sendikalarının aldıkları karar uyarınca nöbet tutmayan öğretmenlere, ilgili ders ücretlerinin tahakkuk ettirilmemesi ayrıca, gerekli yasal işlemin uygulanmasını istemişti.

Fakat, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 26.12.2018 tarih ve 25010345 sayılı "Nöbet görevi" konulu yazısı ile önceki görüşlerin aksine; "öğle arası nöbetlerinde öğretmenlerin temel insani ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için ara verileceği, bu aralar nedeniyle nöbet görevinin fiilen ve tam olarak yerine getirilmemiş sayılamayacağını ve dolayısıyla nöbet için öngörülen ücretin tam olarak ödeneceği" bildirmiş bu yazıyı "MEB: Öğlen arası verdi diye öğretmenin nöbet ücreti kesilemez" haberimizde yayınlamıştık.

Bu konuda Adana ilinde görev yapan öğretmenlerden üyesi oldukları sendikaların aldığı kararlara dayanarak öğle tatilinde nöbet görevini yerine getirmeyenler hakkında nasıl bir işlem tesis edileceğine ilişkin bakanlık görüş bildirmiştir.

Bu çerçevede;

1- Nöbet görevinin, ilgili mevzuatında öngörüldüğü şekilde yerine getirilmesinin sağlanması,

2- Nöbet görevinin, bu görevi yerine getiren öğretmen ve müdür yardımcılarının temel insani ihtiyaçlarının dikkate alınarak düzenlenmesi ve özellikle öğle arası dinlenme ve yemek ihtiyacı göz önünde bulundurularak bu sürelerde nöbet görevinin dönüşümlü olarak yapılmasına imkan tanınması,

3- Nöbet görevine verilen aralar nöbet görevinin fiilen ve tam olarak yerine getirilmemesi anlamına gelmeyeceğinden, nöbet görevi için öngörülen ek ders ücretinin tam olarak ödenmesi gerekmektedir."

İŞTE YAZININ TAM METNİ

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
25 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:16 - TBMM Başkanı Şentop, virüse yakalanan toplam vekil sayısını açıkladı12:06 - Belediye eski başkanının FETÖ üyeliği kararının gerekçesi yayımlandı11:52 - Bakan Soylu'dan Sokağa çıkma kısıtlaması açıklaması11:41 - Bakan Dönmez, Somalı madencilere sevindirici haberi verdi11:40 - TOKİ'nin yaptığı onlarca konut ve işyeri açık arttırma ile satılacak11:38 - Koronavirüs yüzünden ölümden dönen Dr. Köse: Salgın böyle bitmez!
11:37 - Sağlıkçı gelin ve damat düğünlerinde virüse yakalandı11:24 - 'İnsanlık görevimi yaparak immün plazma donörü oldum'11:23 - Kredili konut satışı geçen yıla göre yüzde 1000 arttı11:22 - Otobüsçüler bayramda, geçen yıllara göre yüzde 60 daha az yolcu taşıdı11:20 - Aile hekimlerinden pandemi ile daha etkin mücadele için öneriler11:19 - Türkiye'de temmuz ayında yağışlar yüzde 14 azaldı
11:10 - Dolar, 7,11'i aştı11:07 - BES'in büyüklüğü 150 milyar lirayı aştı11:00 - Gençlik ve Spor Bakanlığı nakilleri açıklayamadı10:58 - Hatalı basım 50 lirayı satışa çıkardı: Sadece 2-3 kişide var10:57 - Çiğ köfte siparişi gecikince işletme aracını kurşunladı
10:54 - Bakan Selçuk: 18 milyon öğrenci için lütfen tedbir alın
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam