1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Başka bir zorunlu hizmet bölgesinde çalışmaya devam eden öğretmenler artırımlı hizmet puanından faydalanabilirler mi?

Yargı; "Başka bir zorunlu hizmet bölgesinde çalışmaya devam eden davacının artırımlı hizmet puanından faydalanması gerekir." dedi.
27 Ocak 2019 10:10
+Aa- Yazdır
Başka bir zorunlu hizmet bölgesinde çalışmaya devam eden öğretmenler artırımlı hizmet puanından faydalanabilirler mi?

Kastamonu ili, Bozkurt İlçe Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde tarih öğretmeni olarak görev yapan davacı tarafından, zorunlu hizmet alanları için öngörülen azami çalışma süresi dolduktan sonra fiilen zorunlu hizmet bölgesinde çalışmaya devam ettiği, norm fazlası olduğu gerekçesiyle başka bir zorunlu hizmet bölgesine atanması üzerine Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin 40. maddesi uyarınca "artırımlı hizmet puanından" faydalanmak istemiyle açılan dava; Kastamonu İdare Mahkemesinin 2017/2038 Esas, 2018/1010 Karar sayılı ve 04/09/2018 tarihli kararıyla davacıya artırımlı hizmet puanı verilmesine hükmetmiştir.

Mahkeme dava gerekçesinde; Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin 40. maddesinin 6. fıkrasındaki; "(6) Zorunlu çalışma yükümlülüğünü yerine getirmek üzere zorunlu hizmet alanlarına atanıp zorunlu hizmet alanlarında fiilen görev yapmakta olan öğretmenlerden bu Yönetmelikte zorunlu hizmet alanları için öngörülen azami çalışma sürelerinin üzerinde görev yapanların hizmet puanları, görev yapmakta oldukları hizmet alanı için öngörülen puan dikkate alınarak azami çalışma sürelerinin üzerinde geçen ilk yıl için %25, ikinci yıl için %50, üçüncü ve sonraki yıllar için %100 artırılarak belirlenir." hükümleri uyarınca öğretmenlere artırımlı hizmet puanı verilmektedir.

Bu nedenle yönetmelik hükmünden davacının ilk atandığı görev yerinde görevi yapması zorunluluğunun bulunduğu şeklinde bir anlam çıkarılamayacağı, davacının norm kadro fazlası olarak yine bir başka zorunlu hizmet bölgesine atanmasının norm fazlası olması sebebiyle zorunlu bir atama olması, aynı okulda görev yapmaya ilişkin özel bir şartın da mevzuat ve Yönetmelik'te öngörülmemesi karşısında, başka bir zorunlu hizmet bölgesinde çalışmaya devam eden davacının artırımlı hizmet puanından faydalanması gerektiği hükmetmemiştir.

Kastamonu İdare Mahkemesi kararında aşağıdaki ifadelere yer vermiştir.

"Dava dosyasının incelenmesinden, Kastamonu ili, Bozkurt ilçe Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde tarih öğretmeni olarak görev yapan davacının zorunlu hizmetini 10.12.2015 tarihinde Kastamonu ili, İnebolu Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde tamamlamasından sonra hizmet bölgesinde a fazladan çalışmaya başladığı ilk yıl için %25 hizmet puanı aldığı, ancak o dönemde görev yaptığı kurumda norm kadro fazlası olduğu için 28.09.2016 tarihinde Kastamonu ili, Bozkurt İlçe Çok Programlı Anadolu Lisesi'ne atandığı, atamanın isteğe bağlı olmadığı, zorunlu olarak gerçekleştiği, ayrıca atandığı Bozkurt ilçesinin de zorunlu hizmet bölgesi, olduğu, norm fazlası olduğu gerekçesiyle başka bir zorunlu hizmet bölgesine atanması üzerine Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin 40. maddesi uyarınca "artırımlı hizmet puanından" faydalanma istemine yönelik başvurusunun reddine ilişkin 19.10.2017 tarih ve 17192121 sayılı Kastamonu Valiliği işleminin tesis edildiği, anılan işlemin iptali istemiyle de bakılmakta olan davanın açıldığı anlaşılmaktadır.

Uyuşmazlık konusu olayın, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin 40. maddesinin 6. fıkrası uyarınca zorunlu hizmet bölgesinde görev yapıp yapmama noktasında toplandığı anlaşıldığından, ilgili Yönetmelik hükmünde" "Zorunlu çalışma yükümlülüğünü yerine getirmek üzere zorunlu hizmet alanlarına atanıp zorunlu hizmet alanlarında fiilen görev yapmakta olan öğretmenlerden bu Yönetmelikte zorunlu hizmet alanları için öngörülen azami çalışma sürelerinin üzerinde görev yapanların hizmet puanları, görev yapmakta oldukları hizmet alanı için öngörülen puan dikkate alınarak azami çalışma sürelerinin üzerinde geçen ilk yıl için %25, ikinci yıl için %50, üçüncü ve sonraki yıllar için %100 artırılarak belirlenir." hükmünden davacının ilk atandığı görev yerinde görevi yapması zorunluluğunun bulunduğu şeklinde bir anlam çıkarılamayacağı, davacının norm kadro fazlası olarak yine bir başka zorunlu hizmet bölgesine atanmasının norm fazlası olması sebebiyle zorunlu bir atama olması, aynı okulda görev yapmaya ilişkin özel bir şartın da mevzuat ve Yönetmelik'te öngörülmemesi karşısında, başka bir zorunlu hizmet bölgesinde çalışmaya devam eden davacının artırımlı hizmet puanından faydalanması gerektiği kanaatine varıldığından, tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır."

İşte o karar;

Artırımlı hizmet puanı zorunlu hizmet alanında görev yapan tüm öğretmenlere verilmelidir

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:36 - Batı, İslam ezberini yüzyıllardır bozmuyor19:35 - Doğu Anadolu'da sıcaklık sıfırın altında 4 dereceye düştü19:31 - 'Bu hastalık genç hastaları da yoğun bakıma götürebiliyor'19:30 - Yalova'da filyasyon ekibine sopalı saldırı19:27 - 'Hastalar, 'Ben ölmek istemiyorum, beni kurtarın' diyorlar'19:25 - 'Asrın Projesi' Marmaray 7 yaşında
19:22 - Yargıtay'dan 'su sızma' kararı19:16 - Almanya Türk hastaya 90 bin avro tazminat ödenecek19:12 - Isparta'da midibüsle otomobil çarpıştı: 15 yaralı19:00 - Veriler açıklandı... Hasta sayısı yükselmeye devam ediyor18:55 - Bisiklet sürücüsünden geriye çizmeleri kaldı18:41 - Yazıcıoğlu suikastında FETÖ'cü Adil Öksüz izi
18:27 - Hastaneye yatırılan her 100 korona hastasından biri felç oluyor18:19 - ODTÜ'lü Aslı müdürlüğü bıraktı, 'kuşkonmaz' üretimiyle ihracatçı oldu18:08 - Meteoroloji'den bir uyarı daha: Balkanlar'dan soğuk hava geliyor18:05 - Muvazzafların da olduğu 7 kişi FETÖ'den gözaltına alındı17:59 - Diyarbakır'da hemşire koronavirüsten hayatını kaybetti
17:53 - Dört ilden yeni karantina haberleri geldi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Amaçtan uzaklaşıldığı için, MEB tarafından, Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında yapılan değişiklikleri onaylıyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam