Kaç kişi KYK borcunu hiç ödemedi?
 
Karizmatik kışlık kazak ve hırka seçimleri
 
2'si muvazzaf 4 askere FETÖ'den gözaltı
 
Sağlık personeli alımı için kılavuz bugün yayımlanacak
 
'Fermuar' açılmıyor, ambulanslar yolda kalıyor
 
Tesla Cybertruck ve Ford F-150 böyle çekişti Video
 
Grip ve nezle olduğunuzda sakın bu yiyecekleri yemeyin! Foto Galeri
 
Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Başka bir zorunlu hizmet bölgesinde çalışmaya devam eden öğretmenler artırımlı hizmet puanından faydalanabilirler mi?

Yargı; "Başka bir zorunlu hizmet bölgesinde çalışmaya devam eden davacının artırımlı hizmet puanından faydalanması gerekir." dedi.
27 Ocak 2019 10:10
Yazdır
Başka bir zorunlu hizmet bölgesinde çalışmaya devam eden öğretmenler artırımlı hizmet puanından faydalanabilirler mi?

Kastamonu ili, Bozkurt İlçe Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde tarih öğretmeni olarak görev yapan davacı tarafından, zorunlu hizmet alanları için öngörülen azami çalışma süresi dolduktan sonra fiilen zorunlu hizmet bölgesinde çalışmaya devam ettiği, norm fazlası olduğu gerekçesiyle başka bir zorunlu hizmet bölgesine atanması üzerine Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin 40. maddesi uyarınca "artırımlı hizmet puanından" faydalanmak istemiyle açılan dava; Kastamonu İdare Mahkemesinin 2017/2038 Esas, 2018/1010 Karar sayılı ve 04/09/2018 tarihli kararıyla davacıya artırımlı hizmet puanı verilmesine hükmetmiştir.

Mahkeme dava gerekçesinde; Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin 40. maddesinin 6. fıkrasındaki; "(6) Zorunlu çalışma yükümlülüğünü yerine getirmek üzere zorunlu hizmet alanlarına atanıp zorunlu hizmet alanlarında fiilen görev yapmakta olan öğretmenlerden bu Yönetmelikte zorunlu hizmet alanları için öngörülen azami çalışma sürelerinin üzerinde görev yapanların hizmet puanları, görev yapmakta oldukları hizmet alanı için öngörülen puan dikkate alınarak azami çalışma sürelerinin üzerinde geçen ilk yıl için %25, ikinci yıl için %50, üçüncü ve sonraki yıllar için %100 artırılarak belirlenir." hükümleri uyarınca öğretmenlere artırımlı hizmet puanı verilmektedir.

Bu nedenle yönetmelik hükmünden davacının ilk atandığı görev yerinde görevi yapması zorunluluğunun bulunduğu şeklinde bir anlam çıkarılamayacağı, davacının norm kadro fazlası olarak yine bir başka zorunlu hizmet bölgesine atanmasının norm fazlası olması sebebiyle zorunlu bir atama olması, aynı okulda görev yapmaya ilişkin özel bir şartın da mevzuat ve Yönetmelik'te öngörülmemesi karşısında, başka bir zorunlu hizmet bölgesinde çalışmaya devam eden davacının artırımlı hizmet puanından faydalanması gerektiği hükmetmemiştir.

Kastamonu İdare Mahkemesi kararında aşağıdaki ifadelere yer vermiştir.

"Dava dosyasının incelenmesinden, Kastamonu ili, Bozkurt ilçe Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde tarih öğretmeni olarak görev yapan davacının zorunlu hizmetini 10.12.2015 tarihinde Kastamonu ili, İnebolu Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde tamamlamasından sonra hizmet bölgesinde a fazladan çalışmaya başladığı ilk yıl için %25 hizmet puanı aldığı, ancak o dönemde görev yaptığı kurumda norm kadro fazlası olduğu için 28.09.2016 tarihinde Kastamonu ili, Bozkurt İlçe Çok Programlı Anadolu Lisesi'ne atandığı, atamanın isteğe bağlı olmadığı, zorunlu olarak gerçekleştiği, ayrıca atandığı Bozkurt ilçesinin de zorunlu hizmet bölgesi, olduğu, norm fazlası olduğu gerekçesiyle başka bir zorunlu hizmet bölgesine atanması üzerine Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin 40. maddesi uyarınca "artırımlı hizmet puanından" faydalanma istemine yönelik başvurusunun reddine ilişkin 19.10.2017 tarih ve 17192121 sayılı Kastamonu Valiliği işleminin tesis edildiği, anılan işlemin iptali istemiyle de bakılmakta olan davanın açıldığı anlaşılmaktadır.

Uyuşmazlık konusu olayın, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin 40. maddesinin 6. fıkrası uyarınca zorunlu hizmet bölgesinde görev yapıp yapmama noktasında toplandığı anlaşıldığından, ilgili Yönetmelik hükmünde" "Zorunlu çalışma yükümlülüğünü yerine getirmek üzere zorunlu hizmet alanlarına atanıp zorunlu hizmet alanlarında fiilen görev yapmakta olan öğretmenlerden bu Yönetmelikte zorunlu hizmet alanları için öngörülen azami çalışma sürelerinin üzerinde görev yapanların hizmet puanları, görev yapmakta oldukları hizmet alanı için öngörülen puan dikkate alınarak azami çalışma sürelerinin üzerinde geçen ilk yıl için %25, ikinci yıl için %50, üçüncü ve sonraki yıllar için %100 artırılarak belirlenir." hükmünden davacının ilk atandığı görev yerinde görevi yapması zorunluluğunun bulunduğu şeklinde bir anlam çıkarılamayacağı, davacının norm kadro fazlası olarak yine bir başka zorunlu hizmet bölgesine atanmasının norm fazlası olması sebebiyle zorunlu bir atama olması, aynı okulda görev yapmaya ilişkin özel bir şartın da mevzuat ve Yönetmelik'te öngörülmemesi karşısında, başka bir zorunlu hizmet bölgesinde çalışmaya devam eden davacının artırımlı hizmet puanından faydalanması gerektiği kanaatine varıldığından, tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır."

İşte o karar;

Artırımlı hizmet puanı zorunlu hizmet alanında görev yapan tüm öğretmenlere verilmelidir

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:34 - Çeyrek altın günü kaç TL'den tamamladı17:29 - Kaç kişi KYK borcunu hiç ödemedi?17:24 - Terörist, HDP ilçe başkanı ile birlikte yakalandı17:20 - İZDENİZ'de 'vapur kiralama' tartışması17:08 - Ağrı şehir içi ulaşımında 'hastabüs' ve 'öğrencibüs' dönemi17:06 - Dolar ve avroda gün sonu fiyatları17:04 - 2'si muvazzaf 4 askere FETÖ'den gözaltı16:59 - Yargıtay, dönemin Kayseri Garnizon Komutanına verilen cezayı bozdu16:58 - Sağlık personeli alımı için kılavuz bugün yayımlanacak16:53 - 'Fermuar' açılmıyor, ambulanslar yolda kalıyor
16:52 - İstanbul'da bisiklet kiralamak kolaylaştı16:48 - Eski AYİM üyesi Şahin'in 15 yıla kadar hapsi istendi16:40 - Boşanabilmek için 18 yıldır görmediği eşini arıyor16:36 - Yolcudan otobüs şoförüne yumruk16:26 - Antalya mavi bayrakta dünya birincisi16:24 - Eski Askeri Yargıtay üyesi Şimşek hakkında hapis istendi16:22 - İBB, çalışanlar için Sosyal Medya Etik İlkeleri'ni yayınladı16:16 - FETÖ'nün sözde sıkıyönetim savcısına hapis cezası
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam