1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Muvafakat alıp geçiş yapan memur, eski kurumuna nasıl döner?

Çalışmış olduğu kurumdan muvafakat alarak başka bir kuruma geçen devlet memuru, eski kurumuna ancak yine kurumların muvafatiyle dönebilir.
14 Şubat 2019 14:03
+Aa- Yazdır
Muvafakat alıp geçiş yapan memur, eski kurumuna nasıl döner?

SORU: KPSS'den merkezi atamayla .. Bakanlığındaki şöfor kadrosundan .... kurumundaki mühendis kadrosuna muvaffakat alarak geçiş yaptım. Muvafakatımın iptal edilerek eski kurumuma eski kadroma iademi talep edebilir miyim? İzlemem gereken yol nedir?

CEVAP: 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 74. maddesi aşağıdaki şekildedir.

"Memurların bir kurumdan diğerine nakilleri:

Madde 74 -Memurların bu Kanuna tabi kurumlar arasında, kurumların muvafakati ile kazanılmış hak dereceleri üzerinden veya 68 inci maddedeki esaslar çerçevesinde derece yükselmesi suretiyle, bulundukları sınıftan veya öğrenim durumları itibariyle girebilecekleri sınıftan, bir kadroya nakilleri mümkündür. Kazanılmış hak derecelerinin altındaki derecelere atanabilmeleri için ise atanacakları kadro derecesi ile kazanılmış hak dereceleri arasındaki farkın 3 dereceden çok olmaması ve memurların isteği de şarttır. Aşağı dereceye atananların 68 inci maddede yazılı süre kaydı aranmaksızın eski derecelerine tekrar atanmaları caizdir. Kazanılmış hak derecelerinden aşağı derecelere atananların aylık derece ve kademeleri genel hükümlere göre tespit edilmekle beraber, atandıkları bu derecelerde geçirdikleri süreler (kesenek ve karşılık farklarının kendileri tarafından her ay T.C. Emekli Sandığına gönderilmesini kabul etmeleri şartıyla) emeklilik yönünden eski derecelerinde değerlendirilir.

13/12/1960 tarihli ve 160 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi kapsamına giren kurumlarla bu Kanuna tabi kurumlar arasındaki nakillerde de yukarıdaki hükümler uygulanır. Aynı kanunun 4 üncü maddesi kapsamına giren kurumlarda çalışıp 657 sayılı Kanuna tabi olmayan personelden, hizmete giriş dereceleri 36 ncı madde ile tespit edilen giriş derecelerinin üzerinde olanların ilk ilerleme ve yükselmeleri için kanuni bekleme sürelerine yukarıda yazılı dereceler arasındaki sürelere tekabül eden süre kadar ilave edilir."

DEĞERLENDİRME

Yeni kurumunuzda mühendis kadrosunda göreve başlamış iseniz artık nakil işleminin iptal edilmesi mümkün değildir.

Henüz nakil işlemi tamamlanmadıysa çalıştığınız kuruma dilekçe vererek nakil talebinizden vazgeçtiğinizi bildirmeniz gerekir.

Yeni kurumunuzda işe başladıysanız, eski kurumunuza dilekçe vererek nakil talebinde bulunmanız gerekir. Yeni kurumunuzun muvafakat vermesi durumunda eski kurumunuza dönebilirsiniz. Kısaca ifade etmek gerekirse, eğer işe başlamış iseniz eski kurumunuza ancak yeni ve eski kurumunuzun uygun görmesi halinde eski görevinize dönebilirsiniz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
15 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:36 - Hatay'da yangında alevler yerleşim yerlerine sıçradı17:36 - Pfizer'in ilk aşısı, Ankara'da profesörlere uygulandı17:32 - Ermenilerin atadığı Dağlık Karabağ sorumlusu vuruldu17:30 - Kılıçdaroğlu AİHM davasını kazandı17:27 - MEB, sınavların nasıl yapılacağına dair yazıyı illere gönderdi17:25 - Kariye Camii 30 Ekim'de cuma namazı ile ibadete açılacak
17:17 - Dolar günü yine rekorla kapattı: 8,17 TL17:07 - Bakan Gül: Şu bir gerçek, AYM kararları bağlayıcı17:01 - FETÖ'nün sözde 'fakülte sorumlusu' etkin pişmanlıktan yararlandı16:58 - Üç ilden yeni karantina haberleri geldi16:55 - TOKİ 2021'de dar gelirli vatandaşlar için 100 bin sosyal konut yapacak16:46 - Eski Sağlık Bakanı Durmuş son yolcuğuna uğurlandı
16:42 - İYİ Parti İl Başkanı Kavuncu, hakkında soruşturma başlatıldı16:37 - Yerlikaya: İmamoğlu'nu davet ettik, genel sekreterini gönderdi16:34 - Gram altın günü 500 TL'yi aşarak kapattı16:32 - 'Sakarya Gaz Sahası'ndan üretilen gaz 2023'de kullanıma sunulacak'16:17 - Prof. Ateş Kara: Yarınki toplantıda yeni önlemler alınabilir
16:15 - Bakan Albayrak: Türkiye ekonomisi, bir dönüm noktasında
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Fransız mallarına boykot uygulanması yönündeki öneriyi;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam