1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Askerlik süresini borçlanmak, memuru 5434'lü yapar mı?

Sigortalı giriş ve sigortalı çalışma, memuru 5434 lü yapmaz. Sadece bu süreler memurun emeklilik hizmet süresini ve emeklilik yaş grubunu belirlemeye katkı verir. Aynı şekilde, askerlik süresinin borçlanılması da memurun hizmet süresini artırır. 5434 lü kapsamına dahil etmez.
21 Şubat 2019 14:00
Yazdır
Askerlik süresini borçlanmak, memuru 5434'lü yapar mı?

SORU: 01/01/1980 doğumluyum,

01/11/2006 sigorta girişim var (Tüik sözleşmeli personel),

2007 yılında kısa dönem askerliğimi yaptım. askerliği borçlanmadım.

2012 yılında memur oluncaya kadar 1380 gün primim var.

şuanda 7 yıllık memurum ve 6/2 derece kademedeyim, hizmet birleştirmesi yaparsam derece/kademe etkisi olur mu?

ikinci sorum ise, 2006 sigorta girişim esas alınarak 5510 yerine 5434 sayılı kanuna tabii olur muyum?

sigortamı başlangıç saymazlarsa, devlete bağlı sigorta sayılan askerliği borçlanıp ödeyerek 2008 yılından önce çıkan 5434 sayılı yasaya tabi olmuş olur muyum?

şimdiden çok teşekkürler.

CEVAP:

Memurlar 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu kapsamında aylık bağlanabilmesi için mutlaka 2008 yılı Ekim ayından önce memurluk, yedek subaylık, vekil öğretmenlik vb. gibi memurluk bağı ile çalışmalarının olması gerekir.

Yoksa, 5434 lü olamaz, 5510 lu memur olur.

2008 yılı Ekim ayından önceki sigortalı çalışmalar, memurun emeklilik yaş grubunu belirlemeye katkı sağlar. Ancak bu süreler şayet 8 Eylül 1999 tarihinden sonra geçen süreler olduğunda memurun emeklilik yaşı kadın ise 58, erkek ise 60 olur, bu yaş grubu değişmez.

Sigortalı giriş ve sigortalı çalışma, memuru 5434 lü yapmaz. Sadece bu süreler memurun emeklilik hizmet süresini ve emeklilik yaş grubunu belirlemeye katkı verir.

Aynı şekilde, askerlik süresinin borçlanılması da memurun hizmet süresini artırır. 5434 lü kapsamına dahil etmez.

Bu bağlamda değerlendirmemiz:

Emeklilik yaş grubunuz otomatik olarak 60 yaşınızı dolduracağınız tarih olur, bu tarihte de hizmet süreniz her durumda 25 yıl olacağından 1/1/1980 + 60 = 1/1/2040 tarihi sizin emeklilik tarihiniz olur.

Hizmet birleştirmeniz size fayda sağlar, hiçbir sakıncası olmaz. Esasında hizmet birleştirme konusunda sitemizde yapmış olduğumuz değerlendirmelerimiz mevcut olup ziyaret edilebilir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
10 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:12 - Türkiye, KKTC'nin çıkarlarını savunmaya devam edecek15:09 - Polis 400 aracı inceleyerek cinayet şüphelisini yakaladı15:07 - Uzmanlar uyarıyor: Tuzağa düşenlerin sayısı 2 kat arttı15:02 - 'Anketlerde manipülasyon var, siparişle yapılıyor'14:59 - 'Yavuz' sondaj gemisi Akdeniz'e uğurlandı14:56 - Selahaddin Demirtaş'ın, 'hakaret' davaları birleştirildi14:53 - Yargıtay 'adli yargı'nın yol göstericisidir14:48 - Merkez Bankası rezervleri yükseldi14:42 - Atanamayınca bu işe girdiler, aylık kazançları 20 bin TL14:39 - Binali Yıldırım'dan makam aracı sorusuna sert tepki!
14:35 - Fitch: Türkiye'de enflasyonun düşüşü hızlanacak14:33 - Edirne'de FETÖ şüphelisi tutuklandı14:31 - Kahramanmaraş'ta aranan 2 PKK şüphelisi yakalandı14:28 - 'PKK ve FETÖ aynı yerden emir almaktadır'14:23 - Şile'de hortum paniği kameralara yansıdı14:19 - Marmaray her anlamda kazandırıyor14:16 - 'Hemen değil ama Hukuk Fakültesi eğitimi 5 yıla çıkacak'14:12 - BM Raporu, Türkiye'nin haklılığını vurgulamaktadır
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Ekrem İmamoğlu ve İsmail Küçükkaya'nın, ortak yayın öncesinde bir otelde, görüşmesini etik buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam