1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Öğretmen adayları: Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yanıltıldı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un geçen hafta yaptığı ve hiçbir adayı ailesinden dolayı elemediklerini sadece kendisiyle ilgili güvenlik riski varsa sözlü sınavdan eledikleri yönündeki açıklamaya, sözlüde elenen öğretmen adayları büyük tepki gösteriyor.
12 Şubat 2019 00:02
Yazdır
Öğretmen adayları: Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yanıltıldı

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, sözleşmeli öğretmen alımında sözlü sınavdan elenen adaylarla ilgili olarak suçun şahsiliği bağlamında bir husus söz konusu değilse, KPSS sınavından 90 alan bir kişiye mülakattan asla 58 verilmeyeceğini, Bakanlığı döneminde buna yönelik bir tek örnek gösterilemeyeceğini belirtmişti. Tıklayınız.

Ancak memurlar.netE ulaşan adaylar, Bakanın açıklamasının doğru olamayacağını belirtmektedir.

Bakan'ın TBMM'de açıklama yaptığı 7 Şubat'tan itibaren Savcılıklara başvuran adaylar, hem GBT kontrolü yaptırmakta hem de Savcılıklardan, haklarında yürütülen bir soruşturma olmadığına dair belgeler almaktadır.

Memurlar.net'e gönderilen belgelerin hemen hemen hepsinde adli sicil kaydının temiz olduğu, GBT kontrolünde bir kayda rastlanılmadığı, aday hakkında yürütülen bir soruşturma olmadığına dair bilgiler bulunmaktadır.

Adaylar, sözlü sınav öncesi yaptırılan gayri resmi güvenlik soruşturması kayıtlarından dolayı mağdur edildiklerini, sözlü sınavın şekli olarak doğru yürütülmüş olması halinde, dava açma haklarının dahi ellerinden alındıklarını belirtmektedir.

Memurlar.net'te daha önce de yer aldığı üzere, sözlü sınav öncesi güvenlik soruşturması yaparak işlem tesis etmek mevzuata uygun değildir. Yönetmeliklerimiz ve kanunlarımız, sözlü sınav öncesi değil, sözlü sınav yapıldıktan sonra atama işlemi öncesinde güvenlik soruşturması yapılmasını öngörmektedir.

Bir tarafta Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un "suçun şahsiliği dışında kimseye düşük not vermedik" açıklaması, diğer taraftan ise bir çok adayların söylemleri....

Elenen 1000'e yakın aday, Milli Eğitim Bakanının yanıltıldığını, sözlü sınav puanlarının ya aileden kaynaklı olarak ya da kasdi olarak düşürüldüğünü iddia etmektedir. Bu da ancak Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurulunun yapacağı bir soruşturmayla veya TBMM'de kurulacak bir komisyon marifetiyle ortaya çıkabilecektir.

Bu bağlamda adayların, Kamu Denetçiliği Kurumu nezdinde itirazda bulunmaları uygun olacaktır. Ayrıca mevzuat dışına çıkılarak belirlenen etik ilkelere aykırı davranıldığı için ilgili üst düzey MEB bürokrasisi Kamu Görevlileri Etik Kuruluna şikayet etmelidir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
31 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:10 - Ankaralı aile ikinci şehidini verdi12:08 - Batık şirketler üzerinden çiftçileri dolandırmışlar12:02 - Hastalıklı yumurtalık toplardamarları, anjiyografik yöntemle kapatılıyor11:59 - FETÖ, ihanete böyle hazırlandı: İstanbul'daki darbeye hazırlık toplantıları11:59 - TÜBA, Doğa Terimleri sözlüğü oluşturdu11:55 - Yeraltı cenneti Dupnisa Mağarası kapılarını açıyor11:53 - 2 öğretmen köy köy gezerek yetenekli öğrencileri arıyor11:51 - Türkiye'nin tank avcısı 'Kaplan' vitrine çıkıyor11:46 - TOKİ'nin sosyal konut projesine 636 bin başvuru11:46 - Milli Eğitim Bakanı sordu: Müdür mü büyük, bakan mı?
11:44 - Anadolu'nun ilk devlet lisesi 134. yılını kutluyor11:42 - Yavaş: Öncelikle metroları çoğaltacağız11:41 - Mardin'deki FETÖ mahrem operasyonunda 16 şüpheliden 5'i tutuklandı11:31 - 'Okul yöneticiliği' sınavına 56 bin aday girecek11:30 - Çanakkale'deki FETÖ operasyonunda 16 eski polisten 13'ü tutuklandı11:27 - 'Grup İKM' gönülleri fethediyor11:25 - 'İstanbul'daki seçimin yenilenmesi maşeri vicdanı rahatlatacaktır'11:22 - En çok dizel motor ve düz vites tercih etmişiz
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Çırağan Sarayı'ndaki, Kalyoncu ve Demirören ailelerinin yaptığı düğünü, nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam