1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Mesleki Eğitim Merkezinde görev yapan öğretmenlere, sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilir mi?

Mesleki Eğitim Merkezinde görev yapan öğretmenlerden "sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilen öğretmenlere rehberlik ve yönlendirme dersine girip girmediklerine bakılmaksızın, sınıf öğretmenleri tarafından yürütülen bu görev karşılığında bu öğretmenlere ek ders ücretinin verilip verilmeyeceği" hususunda MEB görüş yazısı.
08 Mart 2019 16:05
Yazdır
Mesleki Eğitim Merkezinde görev yapan öğretmenlere, sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilir mi?

"Rehberlik dersi yoksa Şube Rehber Öğretmenliği yapan öğretmenlere ek ders ücreti ödenir mi?" başlıklı dosyada şu görüşlere yer verilmişti:

"Ortaokul veya Liselerin haftalık ders çizelgelerinde bazı sınıflarda rehberlik dersinin bulunmadığı ve Okul müdürlerinin ders yok gerekçeleri ile Şube/Sınıf Rehber Öğretmenlerine görev verdikleri halde haftada iki saat ek ders ücreti ödemesi yapmadıklarını fakat Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Ek ders görevi" başlıklı 6. maddesi 5. fıkrasını hatırlatarak "2 saat olarak ödenen ek ders ücreti derse girme şartına bağlı değildir. Sadece sorumlu olunan sınıf/şube varsa ödenmesi gereken bir ücrettir. Haftalık ders çizelgesinde ders saati olarak bulunmaması Şube/Sınıf Rehber Öğretmenliğinin kaldırıldığı anlamına gelmemektedir." demiştik.

Bu haberin üzerinden 15 gün sonra bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı'nca yayınlanan görüş yazısında; yukarıda yer verilen mevzuat hükümlerine yer verilerek "sınıf/şube rehber öğretmenliği verilen öğretmenlere ilgili hüküm kapsamında rehberlik ve yönlendirme dersine girip girmediklerine bakılmaksızın 2 saat ek ders ücreti ödenmesi gerekmektedir." ifadelerine yer verilerek 2 saat ek dersi ödenmesi gerektiğini vurgulamışlardı.

Bu uyarıya rağmen, Mesleki Eğitim Merkezinde görev yapan öğretmenlerden "sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilen öğretmenlere rehberlik ve yönlendirme dersine girip girmediklerine bakılmaksızın, sınıf öğretmenleri tarafından yürütülen bu görev karşılığında bu öğretmenlere ek ders ücretinin verilip verilmeyeceği hususunda sorulan soruya MEB yukarıda yer verdiğimiz görüş yazısını hatırlatarak;

"Sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen veya sınıf/şube rehber öğretmeni olarak görevlendirilenlerin, bu görevleri yerine getirmeleri halinde Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 6. maddesinin 5. fıkrasına göre ek ders ücretinden yararlandırılması gerekmektedir." dedi.

İşte o görüş yazısı;

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
12 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
23:08 - 'Siyaseti 3-5 belediye fazla kazanmak için yapmıyoruz'23:03 - Çocukların yüzde 30'u kabızlıktan yakınıyor22:57 - Sahurda ve iftarda şekerli gıdalar tüketmeyin22:51 - Selçuk: Emeklimiz biner liralık ikramiyesini alacaklar22:46 - Samuray kılıcı bile var. Adliyeye girişte yakalandı22:41 - Bu bitkilerde kanser karşıtı etken maddeler bulundu22:36 - Galatasaray Üniversitesi'nin restorasyon tamamlandı22:31 - Ramazan ayında diş sağlığına dikkat!22:26 - Çavuşoğlu: Türkiye'ye talimat vermeye kalkanlar var22:21 - Şanlıurfa'da lahmacun kavgası: 5 yaralı
22:16 - Bakan Gül, şehit Savcı Kiraz'ın ailesiyle iftar yaptı22:10 - Baraja düşen kız çocuğu gözden kayboldu22:04 - Kendisine gönderilen fosilleri tespihe dönüştürüyor21:58 - Bakan Soylu: Bizi yüksek sesle boğmak istiyorlar21:53 - Kılıçdaroğlu'ndan Önkibar'a 'geçmiş olsun' telefonu21:48 - Gazeteci Sabahattin Önkibar'a saldırı!21:43 - Erdoğan: Hayatımda hiç sigara içmedim21:37 - 'İstanbul Büyükşehir'de yarım kalan bir işimiz var'
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Yeni askerlik sistemini nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam