1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Şua izni ve döner sermaye kesintisi sorunu

Şua izninde döner sermaye kesintisi yapılmaması için toplu sözleşmede karar alınması gerekmektedir.
06 Mart 2019 00:05
Yazdır
Şua izni ve döner sermaye kesintisi sorunu

SORU: Merhaba, hastanede rontgen teknikeri olarak calismaktayim, bizlere her yil zorunlu verilen ek 1ay sua izinlerimizde doner sermayeden kesinti yapiliyor, kullanmasak zorunlu izne cikariyorlar bu konuyu gundeme getirmenizi rica ediyorum.

CEVAP: Röntgen Teknisyeni Şua İzninde Sabit Dışı Ek Ödeme Alabilir mi?

Sağlık personelinin genel olarak yıllık izinlerinin nasıl kullanılacağı 657 sayılı Yasa'nın 103. maddesine göre; "Amirlerin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilecek, birbirini izleyen iki yılın izni de bir arada verilebilecektir."denilmekte ve yine 657 sayılı Yasanın 103. maddesinde ve Radyoloji, Radyum ve Elektrikle Tedavi ve Diğer Fizyoterapi Müesseseleri Hakkında Tüzük'ün 23. maddesinde Radyoaktif Işınlarla çalışan personele yıllık izinlerine ilaveten ayrıca her yıl bir aylık sağlık izni (Şua) verileceği belirtilmiştir.

Yıllık İzinlerde Sabit Dışı Ek Ödemeden Kesinti Olur mu?

4. Dönem Toplu Sözleşme Kararlarında yer alan "döner sermaye ödemelerinde ayda 5 güne ve yılda toplam 12 güne kadar olan yıllık izin süreleri döner sermaye ödemelerinde çalışılmayan gün kapsamında değerlendirilmez." hükmü gereği ayda 5, yılda 12 güne kadar alınan izin sürelerinde sabit dışı ek ödemeden kesinti yapılmamaktadır.

Şua İzinlerinde Sabit Dışı Ek Ödemeden Kesinti Olur mu?

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Personeline Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmeliğe göre Sabit dışı ek ödeme şu formülle hesaplanır;

Sabit dışı ek ödeme= BirimPerformansPuanı X KadroUnvanKatsayısı X AktifÇalışılanGünKatsayısı

Radyoloji, Radyum ve Elektrikle Tedavi ve Diğer Fizyoterapi Müesseseleri Hakkında Tüzüğün 24. maddesinde "senede dört hafta muntazaman devamlı tatil yapılması mecburidir." hükmü yer almaktadır. Şua izni tek seferde kullanılması gerektiğinden, izne çıkılan ay Aktif Çalışılan Gün Katsayısı 0 (Sıfır) olacağı için sabit dışı ek ödeme yapılmamaktadır.

Yıllık izin İle Şua İzni Farkları;

Yıllık İzin

Şua İzni

Kişi isterse kullanmayabilir

Kullanılması Zorunludur

Kısım Kısım Kullanabilir

Tek seferde, bir bütün olarak kullanılır

Bir sonraki yıla devreder

Bir sonraki yıla devretmez

Kişi isterse yıllık izninden vazgeçebilir veya yılda 12 güne kadar bir kesinti olmadan kullanabilir, bu şekilde sabit dışı ek ödeme alabilir, fakat şua izninden vazgeçmek veya kısım kısım kullanmak mümkün olmadığından her ne sebeple olursa olsun Şua İzninde Sabit Dışı Ek Ödeme Alamaz. Röntgen Teknisyenlerinin zorunlu olarak kullandığı Şua izinlerinde Sabit dışı Ek Ödeme kesintilerinin olmaması için ilgili yönetmelik değişikliğine ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
03:53 - 22 Ağustos 2019 atama kararnamesi yayımlandı03:48 - Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Döner Sermaye İşletmesi Yönetmeliği02:47 - Şırnak'ta 2 terörist daha etkisiz hale getirildi00:12 - 'İstanbul ve Ankara'ya kayyum atanması gündemde değil'00:05 - Ücretli öğretmenler, evde eğitim hizmetinde görevlendirilebilirler mi?00:02 - 22 Ağustos 2019'dan önemli gündem başlıkları00:01 - İade olan personelin, görevden uzaklaştırma bilgileri de hizmet belgelerinden çıkarılmalı23:57 - Arınç: Bir insanın hedefleri boyu kadar olmamalı23:53 - Van Valiliği: O şahıs çok sayıda suç kaydı var ve şizofren!23:45 - Baykar Savunma ve Ukrayna yeni İHA geliştiriyor
23:39 - Arınç: Bakanlar, yasama çalışmalarına katılacak23:36 - İstanbullu için selden daha korkutucu uyarı: Kent haftalarca kar altında kalabilir23:30 - Şırnak'ta şehit askerler için tören23:23 - Halk doktoruna sahip çıktı23:18 - Vatana hizmet için iyileşeceği günü bekliyor23:13 - Toplu taşımanın 'pedallı filikaları'23:08 - Reçeteye yazılan talimat herkesi duygulandırdı23:03 - Terör yandaşları yolcu minibüsünü ateşe verdi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
3 HDP'li belediyeye kayyum atandı. Bu kararı;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam