1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kimler 15 yıl hizmet, 61 yaş şartıyla emekli olabilir?

2008 öncesi memuriyete girmiş olanlar, 61 yaş ve 15 yıl hizmet şartıyla emekli olabilirler.
12 Mart 2019 00:08
Yazdır
Kimler 15 yıl hizmet, 61 yaş şartıyla emekli olabilir?

SORU: Merhaba 5434 sayılı kanuna tabi öğretmenim. 01.09.1957 doğumluyum. 11.12.1996 yılında öğretmenliğe başladım. Meslekte 22 yılımı ve 61 yaşımı doldurdum. 2019 Haziran ayında 22,5 yıl hizmetle yaştan emekliye ayrılmak düşüncesindeyim. Öğrenmek istediklerim:

1-Eksik hizmetle yaştan emeklilik dilekçesi nasıl yazılmalıdır? 2- Bu şekilde emekli olursam, bugünün şartlarına göre ne kadar emekli maaşı ve ikramiyesi alırım?Yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.

CEVAP: Durumunuzu değerlendirmemiz:

2008 yılı Ekim ayından önce çalışmaya başlamış olan memurlara hem emeklilik hizmet, emeklilik yaş, emeklilik aylık, emeklilik ikramiye hesaplamasında tamamıyla 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu kuralları uygulanır.

5434 e göre emeklilik yaş + hizmet şartlarını yerine getirmeyle mümkün olmaktadır. 8 Eylül 1999 tarihinden önce görevde olan memurlar kadın ise 20, erkek ise 25 yıl hizmeti tamamlamaları zorunludur.

Ancak, 5434 e göre emeklilik şartları arasında 61 yaş + 15 yıl hizmet şartını yerine getirilmesi halinde de emekli aylığı bağlanması işlemi bulunmaktadır. Bu husus 5434/39 uncu maddede belirlenmiştir.

Öğretmenlerin emeklilik tarihleri Kanunla belirlenmiştir. Haziran ve Temmuz ayları öğretmenlerin genel olarak emekli olabilecekleri tarihlerdir.

Sitemizde 5434 e göre emekli aylık ve emekli ikramiye hesaplaması robotu bulunmaktadır. Bu konuda https://www.memurlar.net/hesaplama/emekli-maas/ adresimiz ziyaret edilebilir.

61 yaş + en az 15 yıl hizmeti bulunanların Kurumlarına yapacakları emeklilik müracaatları için örnek olarak;

61 yaşını doldurmuş olmam ve 22 yıl 6 ay hizmetimin bulunması nedeniyle 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununun 39 uncu maddesinin ( c ) bendi hükmü uyarınca emekliye sevk edilmem hususunda gereğinin yapılmasını arz ederim.

Şeklinde bir emeklilik dilekçesinin verilmesinin yeterli olacağını değerlendirmekteyiz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:48 - Leyla'yı öldürdükten sonra soğuk ortamda tutmuşlar11:39 - Konya'da Bylock operasyonunda 3 doktora gözaltı11:38 - Kenevir üretimiyle çiftçinin geliri 4-5 kat artacak11:35 - THY'nin anketinde öne çıkan isim 'Göbeklitepe'11:33 - Bakan Turhan: Yerli ve milli deprem yönetmeliği hazırlanıyor11:24 - Bahçeli: Herkes dilinin ayarına dikkat etsin11:23 - Türk-İş, Haziran açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı11:22 - Dijital bağımlılığı ölçen program geliştirdi11:15 - Acı haber Afrin'den geldi: 1 asker şehit11:13 - 'Ruanda'da FETÖ faaliyeti olmayacak'
11:10 - Türk mühendislerden 'balistik başlık' teknolojisi11:10 - Kement, TSK için göreve hazır11:10 - Yapay zekada veri geçmişi geleceğe yön verecek11:09 - 'İHA'lar, PKK'nın hareket alanını sıfıra indirdi'11:09 - Sağlık Bakanlığı, 5 bin personelin görev yerini değiştirdi. İşte tam liste11:06 - Emniyet Müdürü'nü vuran polis hakkında istenen ceza belli oldu10:55 - KDK, 40 yaşını geçmiş yüksek lisans öğrencilerini haklı buldu10:54 - Çanakkale'de tırın çarptığı baba ile kızı öldü
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
23 Haziran 2019 İstanbul BBB seçim sonuçlarını nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam