1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

112 Acilde çalışan paramedik %40 ek puan alır mı?

Sağlık personeline ek ödeme yapılmasına dair yönetmelik uyarınca, 112 acil sağlık hizmetlerinde çalışan personele, il sağlık müdürlüğü il birim performans puanı üzerinden %40 oranında ek puan verilmekte olup, çalışan personel ifadesi sadece Sağlık Bakanlığı Genelgesi gereğince sadece İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi Baştabipliği bünyesinde fiilen çalışan personeli kapsamaktadır.
18 Mart 2019 14:05
Yazdır
112 Acilde çalışan paramedik %40 ek puan alır mı?

Soru: Merhaba, sağlık müdürlüğünde acil sağlık hizmetlerinde paramedik olarak çalışıyorum. Ek ödeme Yönetmelikte 13.madde Acil sağlık hizmetlerinde çalışan personele Sağlık Müdürlüğü il birim performans puan ortalamasının % 40 ek puan verilir demesine rağmen bu puandan yararlanmıyorum.

Bu konuda mutemet seni kapsamıyor diyor, ek puanı kimler alır ve ben neden alamıyorum cevap için saolun şimdiden

Cevap: Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Personeline Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmeliğin Üçüncü bölümünde İl Sağlık Müdürlüğü ve Bağlı Birimlerinde Ek Ödeme Hesaplama Usul ve Esasları belirtilmiştir. Aynı Yönetmeliğin 13.madde (m) bendinde ek puan oranları ve personel kriterleri belirtilmiştir.(Tablo-I)

Tablo-I

Ek Puan Verilen Personel

Süre

Sağlık Tesisi Puan Ortalaması Üzerinden Verilecek Oran

1

Muayene ve kabul komisyon üyelerine

Görevlendirildiği sürece

% 5

2

İhale-satın alma komisyon üyelerine

Görevlendirildiği sürece

%10

3

Eğitim faaliyetinde görevli eğiticilere

Görevlendirildiği sürece

%10

4

Piyasa gözetimi ve denetimi yapan personeller

Görevlendirildiği sürece

%10

5

Performans ve kalite koordinatörlüğünde görevli personele

Görevlendirildiği sürece

%10

6

İl sağlık müdürlüğüne bağlı birimlerde görev yapan personele(merkez ilçeler dahil)

Görevlendirildiği sürece

%10

7

İlçelerde bulunan birimlerde göre yapan personele( merkez ilçeler hariç)

Görevlendirildiği sürece

%15

8

112 acil sağlık hizmetlerinde çalışan personele

Görevlendirildiği sürece

%40

9

Fiilen ek ödeme hesaplamalarını yapan personele

Görevlendirildiği sürece

%20

10

Döner sermaye komisyonunun 2/3 oy çokluğu kararı ile belirlenen tüm personelden en fazla %5 personele

Yılda 3 ay

%20

İlgili yönetmelik gereğince 112 acil sağlık hizmetlerinde çalışan personele görevlendirildiği sürece il sağlık müdürlüğü il birim performans puanı üzerinden %40 oranında ek puan verilmektedir. Fakat Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 76219013 sayılı Genelge de "112 Acil Sağlık Hizmetlerinde çalışan personelden" anlaşılması gerekenin ne olduğu açıklanmıştır. Bu Genelge'ye göre; "112 acil sağlık hizmetlerinde çalışan personelden anlaşılması gereken, İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi Baştabipliği bünyesinde fiilen çalışan personeldir."

Bu hükümler doğrultusunda; İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi Baştabipliği bünyesinde fiilen çalışan personel olmadığınızdan, İl sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Şube Müdürlüğünde fiilen görev yapmış olduğunuzdan %40 ek puandan yararlanamayacağınız, fakat İl sağlık müdürlüğüne bağlı bir birimde görev yapan personel olduğunuzdan dolayı %10 ek puandan yararlanmanız gerektiği düşünülmektedir.

Diğer taraftan yönetmelikte "112 acil sağlık hizmetlerinde çalışan personele" demekte olup, bu ifadeden burada çalışan tüm sağlık personelinin yararlandırılması gerektiği anlamı da çıkmaktadır. ancak, Sağlık Bakanlığı yayımladığı genelgeyle yönetmeliğin hükmünü daraltmıştır. Bu noktada, Genelgenin iptali için dava açılabilir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
03:53 - 22 Ağustos 2019 atama kararnamesi yayımlandı03:48 - Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Döner Sermaye İşletmesi Yönetmeliği02:47 - Şırnak'ta 2 terörist daha etkisiz hale getirildi00:12 - 'İstanbul ve Ankara'ya kayyum atanması gündemde değil'00:05 - Ücretli öğretmenler, evde eğitim hizmetinde görevlendirilebilirler mi?00:02 - 22 Ağustos 2019'dan önemli gündem başlıkları00:01 - İade olan personelin, görevden uzaklaştırma bilgileri de hizmet belgelerinden çıkarılmalı23:57 - Arınç: Bir insanın hedefleri boyu kadar olmamalı23:53 - Van Valiliği: O şahıs çok sayıda suç kaydı var ve şizofren!23:45 - Baykar Savunma ve Ukrayna yeni İHA geliştiriyor
23:39 - Arınç: Bakanlar, yasama çalışmalarına katılacak23:36 - İstanbullu için selden daha korkutucu uyarı: Kent haftalarca kar altında kalabilir23:30 - Şırnak'ta şehit askerler için tören23:23 - Halk doktoruna sahip çıktı23:18 - Vatana hizmet için iyileşeceği günü bekliyor23:13 - Toplu taşımanın 'pedallı filikaları'23:08 - Reçeteye yazılan talimat herkesi duygulandırdı23:03 - Terör yandaşları yolcu minibüsünü ateşe verdi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
3 HDP'li belediyeye kayyum atandı. Bu kararı;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam