1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Öğretmenlik uygulaması ve okul deneyimi dersi için üniversite öğrencilerine yapılan danışmanlığa ek ders ücreti ödenir mi?

Öğretmenlik Uygulaması derslerinin yürütülmesinde görev alacak milli eğitim müdürlüğü uygulama koordinatörü, uygulama okulu müdürü ve uygulama okulu koordinatörünün, öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulaması ve okul deneyimi uygulamasına yönelik iletişim, koordinasyon, rehberlik ve danışmanlık gibi görevlerine ilgili üniversitelerce 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 176. maddesi uyarınca ek ders ücreti ödenmektedir.
31 Mart 2019 10:00
Yazdır
Öğretmenlik uygulaması ve okul deneyimi dersi için üniversite öğrencilerine yapılan danışmanlığa ek ders ücreti ödenir mi?

Soru; Öğretmenlik uygulaması dersi için üniversiteden gelen öğrencilere danışmanlık yapmak ücrete tabi mi? Eğer ücrete tabi ise öğrenci başına mı grup başına mıdır?

Cevap; Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın "Okul deneyimi ve öğretmenlik uygulaması ders görevi" başlıklı 28. maddesindeki hükümlere göre; Öğretmenlik Uygulaması derslerinin yürütülmesinde görev alacak milli eğitim müdürlüğü uygulama koordinatörü, uygulama okulu müdürü ve uygulama okulu koordinatörünün, öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulaması ve okul deneyimi uygulamasına yönelik iletişim, koordinasyon, rehberlik ve danışmanlık gibi görevlerine ilgili üniversitelerce 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 176. maddesi uyarınca ek ders ücreti ödenmektedir.

Hangi göreve ne kadar ek ders ücreti ödeneceği ilgili madde de yer almaktadır, işte o madde;

Okul deneyimi ve öğretmenlik uygulaması ders görevi

"MADDE 28- (1) Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı arasında imzalanan Öğretmen Adaylarının Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim-Öğretim Kurumlarında Yapacakları Öğretmenlik Uygulamasına İlişkin Koordinasyon ve İşbirliği Protokolü ile bu Protokol doğrultusunda hazırlanan Öğretmen Adaylarının Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim-Öğretim Kurumlarında Yapacakları Öğretmenlik Uygulamasına İlişkin Yönerge uyarınca, öğretmen yetiştiren yüksek öğretim kurumlarındaki öğrencilerin öğretmenlik meslek bilgisi derslerinden Okul Deneyimi I, Okul Deneyimi II ve Öğretmenlik Uygulaması derslerini Bakanlığa bağlı resmi ve özel eğitim-öğretim kurumlarında yapmaları amacıyla; milli eğitim müdürü, milli eğitim müdür yardımcısı, şube müdürü, okul yöneticileri ile öğretmenlere "öğretmenlik uygulaması görevi" verilebilir.

(2) Okul Deneyimi I, Okul Deneyimi II ve Öğretmenlik Uygulaması derslerinin yürütülmesinde görev alacak milli eğitim müdürlüğü uygulama koordinatörü, uygulama okulu müdürü ve uygulama okulu koordinatörünün, öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulaması ve okul deneyimi uygulamasına yönelik iletişim, koordinasyon, rehberlik ve danışmanlık gibi görevlerinden;

a) Milli eğitim müdürlüğü uygulama koordinatörünün haftada 4 saati,

b) Uygulama okulu müdürünün haftada 2 saati,

c) Uygulama okulu koordinatörünün haftada 2 saati,

ek ders görevi sayılır ve ek ders ücreti ödenir.

(3) Uygulama öğretmenlerine ise Okul Deneyimi I ve Okul Deneyimi II derslerinin her birinden haftada 4'er saat, Öğretmenlik Uygulaması dersinden haftada 6 saat ek ders görevi verilebilir. Ancak, uygulama öğretmenlerine bu kapsamda verilecek ek ders saati sayısının toplamı haftada 10 saati geçemez.

(4) Her bir üniversite için il veya ilçede ayrı bir milli eğitim müdürlüğü uygulama koordinatörü, uygulamanın yapıldığı okullarda ise müdür yardımcılarından biri uygulama okulu koordinatörü olarak görevlendirilir. Uygulamaların hangi okullarda yapılacağı, görev verilen yönetici ve öğretmenlerin il, ilçe, okul ve branş bazında sayıları; Öğretmen Adaylarının Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim-Öğretim Kurumlarında Yapacakları Öğretmenlik Uygulamasına İlişkin Yönerge hükümlerine göre her öğretim yılı için yeniden belirlenir. Uygulama sonuçları Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca her öğretim yılı sonunda değerlendirilir.

(5) Bu madde kapsamında ödenecek ek ders ücretleri, ilgili üniversitelerce 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 176 ncı maddesi uyarınca ödenir."

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
20:53 - Bu maçı sadece evliler, kadın ve çocuklar izleyebildi20:47 - Tartıştığı babasını öldüren lise öğrencisi tutuklandı20:41 - Eğitimini tamamlayan akademisyenlere sertifika20:36 - İlk kez bir giyim mağazasında, işçiler, haftada 2 gün izin hakkı kazandı20:30 - Bodrum'daki proje tepki çekmişti! Blokları yıkılıyor20:24 - Liseli kıza taciz şüphelisi serbest bırakıldı20:19 - Meteoroloji'den uyarı: Karla karışık yağmur bekleniyor20:15 - Kadıköy'de atlı polisler de görev aldı20:11 - DEAŞ'ın Telafer sözde emiri tutuklandı20:07 - Kar Karadeniz'de de yüzünü gösterdi
20:03 - TEKNOFEST'e beşinci gününde yoğun ilgi19:59 - Sosyal medya mağduru kadından avukata suç duyurusu19:55 - İyi Parti Sözcüsü: CHP, HDP ile işbirliğine devam ederse biz o bileşende olmayız19:50 - Diyanet İşleri Başkanı'ndan Cemevi'ne ziyaret19:02 - Ardahan'a da mevsimin ilk karı yağdı18:58 - En güzel Kur'an okuyan kadın din görevlisi belli oldu18:58 - AYM, önlisans ilahiyattan, 4 yıllığa sınavsız geçişi iptal etti18:56 - Ornanik diye aldığınız gıdalar, organik olmayabilir
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu başarılı buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam