1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Teyze, dayı, hala ve amcanın vefatı halinde izin verilir mi?

657 sayılı Kanununda değişiklik yapılarak, teyze, dayı, hala ve amcanın vefatı halinde mazeret izni verilmesi için düzenleme yapılmalıdır
04 Nisan 2019 00:02
Yazdır
Teyze, dayı, hala ve amcanın vefatı halinde izin verilir mi?

2011 yılında, 657 sayılı Kanununda değişiklik yapılarak, mazeret izin süreleri artırıldı.

İlgili düzenleme şu şekildedir:

"B) Memura, eşinin doğum yapması halinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hallerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir."

2011 yılındaki bu düzenlemeyle, memura; eşinin, çocuğunun, kardeşinin, kendisinin veya eşinin ana ve babasının ölümü hallerinde isteği üzerine 5 gün verilmekte olan izin süresi 7 güne çıkarılmıştı.

Bu oldukça önemli ve iyileştirici bir düzenleme idi.

Ancak yapılan bu düzenleme yeterli değildir. Zira toplumsal geleneklerimizde amca, hala, teyze ve dayı da oldukça önemli yer tutmaktadır. Zira toplumsal geleneklerimizde; amca baba yarısı, teyze anne yarısı sayılmaktadır.

İşte bu bağlamda, 657 sayılı Kanunun 104. maddesinde değişiklik yapılarak, amca, hala, teyze ve dayı'nın vefatı halinde en azından iki günlük de olsa bir izin verilmesi, bu konudaki takdir hakkının amirin inisiyatifine bırakılmaması uygun olacaktır.

Böylece şehir içindeki veya dışındaki cenaze törenine katılmak çok daha rahat olabilecektir. Memurlar da bu sayede, sahte hastalık raporları alma yoluna başvurmak zorunda kalmayacaktır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
34 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:36 - Dünyada 7 ülkede var... Yerli tünel açma makinesı üretildi00:13 - İzmir'de 160 düzensiz göçmen yakalandı00:05 - Ücretli öğretmenlere de, hazırlık görevi karşılığında, ayrıca ek ders ücreti ödenir mi?00:05 - MEB'den uyum sınıfları genelgesi00:04 - TRT, personel alım ilanlarını web sitesinden yayımladı00:03 - MEB'den mesleki okullarda dikkat edilecek hususlar yazısı00:03 - FETÖ'den gözaltına alınan 23 şüpheli serbest bırakıldı00:02 - MEB'den dal derslerinin seçiminde dikat edilecek hususlar yazısı00:01 - 2019-2020 eğitim öğretim yılında alınacak trafik tedbirleri00:01 - 18 Eylül 2019'dan önemli gündem başlıkları
23:47 - Türksat'tan TEKNOFEST'te '8K' çekim23:41 - Mutsuzluk kapılarını açan: Tablet ve telefonlar23:36 - Op. Dr. Özbilici'den 'ağrı kesici' uyarısı23:30 - Vücudu yanan kızın tedavisinde ihmal iddiası23:22 - HSK, 1.509 hakim ve savcı'ya soruşturma haberini yalanladı23:18 - Motosikletli saldırganlar, 2'si çocuk 7 kişiyi yaraladı23:13 - Mucize kurtuluş! Genç kızın boynuna saplandı23:08 - Karamollaoğlu, Erdoğan'la görüşmesinin detaylarını paylaştı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'u, önceki Ak Partili bakanlara göre, başarılı buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam