1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sağlık personeli nöbet çıkışı İSG eğitimine katılmazsa ceza alır mı?

Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliğinde yer alan hüküm gereğince, gece nöbeti tutanlara ertesi günü görev verilmemektedir. Bu nedenle, personel, nöbet çıkışına denk gelen zorunlu olarak alması gereken İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimine katılmazsa, hiçbir şekilde ceza almaması gerekir
04 Nisan 2019 14:00
Yazdır
Sağlık personeli nöbet çıkışı İSG eğitimine katılmazsa ceza alır mı?

denk gelen zorunlu olarak alması gereken İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimine katılmazsa, hiç

30.6.2012 tarih 6331 sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu'na göre; İşveren, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlar, mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz, verilecek eğitimin maliyeti çalışanlara yansıtılamaz, eğitimlerde geçen süre çalışma süresinden sayılır. Eğitim sürelerinin haftalık çalışma süresinin üzerinde olması halinde, bu süreler fazla sürelerle çalışma veya fazla çalışma olarak değerlendirilir.

Çalışanların İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmeliğe göre; Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde yılda en az bir defa, Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iki yılda en az bir defa, Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde üç yılda en az bir defa eğitim verilir.

Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği 41.maddesi (e) bendince; Gece nöbeti tutanlara ertesi günü görev verilmez.

DEĞERLENDİRME

Bu hükümler doğrultusunda; 24 saat kesintisiz çalışan Sağlık Personeli, nöbet çıkışına denk gelen zorunlu olarak alması gereken İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimine katılmazsa, hiçbir şekilde ceza almaması gerekir, işveren bu durumdaki personellerin eğitimini uygun bir günde tekrarlamalıdır.

Nöbet izinlerinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi verilmesi durumunda ise kanunda yer alan "Eğitim sürelerinin haftalık çalışma süresinin üzerinde olması halinde, bu süreler fazla sürelerle çalışma veya fazla çalışma olarak değerlendirilir." hükmü gereğince eğitim süresinde geçen süreler, çalışana fazla mesai ücreti ödemesi yapılarak veya izin olarak kullandırılması gerektiği düşünülmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:33 - Tarım işçilerinin çocukları için eğitim konteynırı16:30 - İki kaymakama 'usulsüz harcama'dan soruşturma izni16:23 - Öğretmenden, sağlık çalışanı anneler için kısa film16:12 - Bakan Selçuk'tan yüz yüze eğitime ilişkin video: Okullar böyle açıldı16:08 - Üçlü zirve sonrası açıklama: Türkiye-Yunanistan görüşmeye hazır16:05 - 4 ilden yeni karantina haberi.. Bir ilimizde 9 köye karantina
15:59 - MHP'den Kılıçdaroğlu'na siyah kurdela tepkisi15:59 - Dünyada ilk Kürtçe çocuk oyunu tasarlandı: Bejan15:56 - Yoğun mesai sonrası otobüste uykuya yenik düştü15:53 - Türk bilim insanı yapay organları gerçeğe bir adım daha yaklaştırdı15:48 - Bakan Karaismailoğlu, ulaştırmaya yapılan yatırımları değerlendirdi15:39 - Eşi için karantinayı deldi, 3 bin 500 lira ceza yedi
15:39 - Ak Partili iki belediye arasında billboard krizi15:25 - Cumhurbaşkanına hakaret eden Yunan gazetesine Osmanlı marşı dinlettiler15:23 - 'Bu palyaço hangi sıfatla okullara giriyor?' demişti... Beraat etti15:16 - Kaymakam'dan tebdili kıyafet HES kodu denetimi15:10 - Yamaç paraşütü yaparken Fatiha okudu, sosyal medyada gündem oldu!
15:09 - Oruç Reis yeniden Antalya açıklarına demirledi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam