1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Korkut Ata Üniversitesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümüne Tarihçi almakta ısrar ediyor

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümüne Tarih doktoralı almakta inat ediyor !
05 Nisan 2019 00:04
Yazdır
Korkut Ata Üniversitesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümüne Tarihçi almakta ısrar ediyor

Hatırlayacağınız üzere, 14 Mart 2019 tarihli haberimizde; Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi tarafından Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümüne 3 (üç) adet Doktor Öğretim Üyesi kadrosuna Tarih alanında doktora yapmış adayların başvurmalarına imkan veren öğretim üyesi ilanının ihtiyaç ve hizmet gerekleri çerçevesinde somut bilgi ve belgelere dayanmadığından Gaziantep 1. İdare Mahkemesi tarafından İPTAL edildiğini gündeme taşımıştık.

Ancak, aradan geçen kısa süre içerisinde aynı üniversite Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünde istihdam etmek üzere 30 Mart 2019 tarihli Resmi Gazete'de ilan ettiği Doktor Öğretim Üyesi kadrosunda "Bilgi ve Belge Yönetimi veya Türkiye Cumhuriyeti Tarihi alanında doktora yapmış olmak. İngiliz ve Osmanlı arşivleri ile ilgili çalışma yapmış olmak." şartını aramıştır.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi bu sefer mahkeme kararından olsa gerek en azından Bilgi ve Belge Yönetimi alanında doktora yapanların başvurularına imkan vermiştir. Ancak, halen bu kadroda "Türkiye Cumhuriyeti Tarihi" alanında doktora şartının -ısrarla- aranmasının sebebi nedir ?

Öte yandan, Yükseköğretim Kurulu tarafından geçtiğimiz aylarda Tıp, Mühendislik, Diş, Eczacılık ve Sağlık alanında eğitim veren lisans düzeyindeki programların asgari ölçütleri belirlendi ve bu bölümlerde çalıştırılacak öğretim üyelerinin alanları da tespit edilerek güvence altına alındı.

Bu açıdan değerlendirdiğimizde, yakın bir tarihte sosyal bilimlerde eğitim veren alanlar için de asgari program ölçütleri Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenmezse; bazı üniversiteler bölümlere alan dışı öğretim üyesi alımı yapmaya bu örnekte olduğu gibi ısrarla devam edecektir !

Bizden söylemesi...

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
21 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:11 - Suriye sınırına zırhlı araç sevkiyatı yapıldı12:09 - Akar, Komuta kademesi ve Fidan toplantıda bir araya geldi12:02 - Güne yükselişle başlayan dolar henüz gerilemedi11:50 - 'Tatil edilen okullarla ilgili takviye çalışmamız var'11:49 - Kaynak Holding'in kurucusuna FETÖ'den 15 yıl hapsi istendi11:40 - Terör örgütünden Ceylanpınar'a havan saldırısı gerçekleştiriliyor11:33 - Adana'da iki FETÖ sanığından birisi beraat etti11:21 - Hazırlıklar tamam, yeni hedef Aynel Arap (Kobani)11:10 - KİT'lerde en yüksek ödenek TCDD'ye11:10 - Gaziantep'te trafik kazası: 3 ölü
11:10 - Otostopla Türkiye turunu Hakkari'de tamamladı11:09 - TBB: Finansal Yeniden Yapılandırma için onay bekleniyor11:06 - Erdoğan: Kobani'de sorun olmayacağa benziyor11:04 - Nükleer Düzenleme Kurumunun, VHKİ için sözlü sınav yapması hukuka aykırı mı?10:58 - Hangi arkeolog ve müze araştırmacılarına kadro verilecek?10:52 - 'Gri' kategoride yer alan terörist kadın yakalandı10:49 - Kredi kartı borcunu ödemek için 4 kadını gasbetti10:45 - MHP lideri Bahçeli, sakal bırakarak, mesaiye başladı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
'Barış Pınarı Harekatı'nı destekliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam