1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bütçeye 8 milyar TL yükü olan muhtarlık uygulaması kaldırılmalı!

31 Mart yerel seçimleri artık geride kaldı. Hükümet, illerde hiçbir fonksiyonu olmayan ve 5 yıllık dönemde bütçeye 8 milyar TL yükü olan muhtarlıkların kaldırılması için düzenlemeyi gündemine almalıdır
09 Nisan 2019 10:05
Yazdır
Bütçeye 8 milyar TL yükü olan muhtarlık uygulaması kaldırılmalı!

Muhtarlık müessesesinin eskiden varolan etkinliği artık kaybolmuştur. Nüfus cüzdan sureti, ikametgah gibi bir çok belge artık Nüfus müdürlüklerinden verilmektedir. Muhtaç aile belirlemesi ise artık SYDV'lerce yapılmaktadır. Adreste bulunmayanların tebligatlarının PTT'den alınmasının sağlanması halinde, muhtarların işlevi bütünüyle ortadan kalkacaktır.

Ülkemizde 18 bini köylerde olmak üzere tam 50 bin 300 muhtarlık bulunmaktadır. Her bir muhtara aylık 2.007 TL maaş ödenmektedir. Ayrıca muhtarların sigorta primleri de Devlet tarafından yatırılmaktadır. Dolaysıyla brüt bazda muhtarlara 2700 TL'lik maaş verilmektedir.

Muhtar maaşlarının bütçeye aylık yükü 2700*50.000 = 135 milyon TL, yıllık yükü ise 1 milyar 620 milyon TL'dir. 5 yıllık yük ise 8 milyar TL'dir. Bunun yanı sıra bir çok belediye, mahalli bütçeyle, muhtarlık binası yaptırmaktadır.

Türkiye bu kadar zengin bir ülke değildir.

Muhtarlık seçimlerinde yaşanan kavgalar, ölümler, nakil aldırmalar bile bu önerinin gündeme alınmasını gerektirmektedir.

Dolaysıyla, 31 Mart 2019 seçimleri de sona ermiş olduğuna göre, Meclis açılır açılmaz, belirli bir nüfus sayısını geçen köyler hariç olmak üzere, bir sonraki yerel seçimlerde muhtarlık seçimlerinin artık yapılmaması için yasal düzenleme yapılmalıdır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
118 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu'nun karşı karşıya geldiği program, fikrinizi değiştirdi mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam