1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Öğretmenlikten ilçe müdürlüğüne atananlar, 3600 ek göstergeden yararlanabilecek mi?

Öğretmen iken 1. dereceli ilçe müdürü kadrosuna atananlar, öğretmenlerin ek göstergesinin 3600'e çıkarılması halinde bu artıştan faydalanabilecektir.
15 Nisan 2019 14:20
Yazdır
Öğretmenlikten ilçe müdürlüğüne atananlar, 3600 ek göstergeden yararlanabilecek mi?

SORU: Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen olarak çalışmaktaydım. 68/b maddesinden başka bir kurumda 1. derece genel idare hizmetleri sınıfında ilçe müdürü olarak atandım. Öğretmenlere verilmesi planlanan 3600 ek göstergeden sonradan faydalanabilir miyim ? Yoksa 3000 ek göstergeden mi faydalanacağım.

CEVAP: Ek gösterge artışları sadece 5434 e tabi memurlar için fayda sağlamaktadır.

Ek göstergeli görevden daha düşük bir ek göstergeli göreve geçerek veya sınıf değiştirerek görevini devam ettiren memurların ek gösterge haklarını koruyan madde 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununda bulunmaktadır.

5434 sayılı Kanun ek madde 67 hükmüne göre;

Daha önce atanmış ya da seçilmiş oldukları kadro, görev veya aylık almış oldukları dereceler için belirlenmiş olan ek göstergelerden daha düşük ek gösterge ödenmesi gereken veya ek göstergesi olmayan bir kadro, görev veya dereceye atanan ya da seçilenler; daha önceden yararlanmış oldukları ek gösterge rakamı ile halen bulundukları kadro, görev veya dereceye ilişkin ek gösterge rakamı arasındaki farktan kaynaklanan kesenek ve karşılık tutarının tamamının aylıklarından kesilmesi suretiyle emeklilik açısından yüksek olan ek göstergeden yararlanmaya devam ederler.

Yani, daha önce atanmış oldukları görevlerin ek göstergeleri yüksek iken, sonrasında düşük ek göstergeli bir göreve atananlar, emekliliklerinde ek gösterge arasındaki fark tutarlarının tamamını kendileri tarafından karşılandığında, yüksek ek göstergeden yararlanabilmektedirler. Ek gösterge eşitliğinde ise herhangi bir fark ödemesi yapılmaz.

Ayrıca, sınıf değişikliğinde kariyer uygulaması bulunmaktadır.

Emeklilikte kariyer uygulaması, 148 Numaralı Devlet Memurları Genel Tebliği ile gösterildiği şekilde yapılmaktadır. Tebliğ kurallarına göre, bir memur sınıfı dışında başka bir hizmet sınıfına geçiş yaptığında önceki memur statüsünün ek göstergesinden yararlanması için mutlaka 1 ile 4 üncü dereceli bir kadroya atanmış olması gerekiyor. Yok atanmamış ise ek göstergeden yararlanamıyor. Yani bir öğretmen eğitim öğretim sınıfından genel idare hizmetleri sınıfına bir müdür kadrosuna atandığı esnada müdür kadrosu 1 ile 4 üncü dereceli bir kadro ise bu memur 1 inci dereceye yükseldiğinde yüksek okul mezunu müdürün ek göstergesi olan 2200 ek gösterge değil, öğretmenin ek göstergesi olan 3000 ek göstergeyi alabiliyor.Atanılan kadronun ek göstergesi eşit ise hiçbir işleme gerek kalmıyor.

Ayrıca, bu şekilde öğretmen iken müdür kadrosuna 1-4 arası kadroya atanılmış ise, yapılması beklenilen yeni düzenlemede öğretmenin ek göstergesi 3600 olduğunda, sınıf değiştiren öğretmen de 3600 ek göstergeden yararlanabilir.

Sonuç değerlendirmemiz olarak;

Büyük bir beklenti içerisine giren öğretmen, hemşire, polis, din hizmetleri sınıfına dahil olanlar, idarecilik görevinde bulunanların ek göstergeleri 2200 veya 3000 ek göstergeden 3600 ek göstergeye yükseltilmesi durumunda, sizin de sınıf değiştirdiğiniz esnada 1-4 arasında bir kadroya müdür olarak atanmış olmanız nedeniyle öğretmenlerin ek göstergesi 3600 e yükseltildiğinde sizin de yararlanmanız gerektiğini değerlendirmekteyiz.

Aslında, ek göstergeler bir grup olarak çıkması beklenilmektedir. Bu grubun içerisinde diğer idarecilerin de olacağı belirtilmiştir. Bu durumda sizin de idareci ünvanı olan Müdür kadronuzdan dolayı da 3600 ek göstergeyi kazanabileceğinizi değerlendirmekteyiz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
12 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
23:46 - Kemal Kılıçdaroğlu'na saldırı olayında yeni gelişme23:44 - Harput Kalesi önünde drifte 5 bin TL ceza23:34 - Mardin'de terör saldırısı: Askeri aracın geçişi sırasında...23:34 - CHP'li Ceyhan Belediyesi, 12 personeli işten çıkardı23:30 - Cumhurbaşkanı Erdoğan paylaştı: İşte 23 Nisan düeti23:20 - Türk mutfağı Karadağ'da tanıtıldı22:57 - Giresun'da heyelan kara yolunu kapattı22:38 - KADEM'den nafaka görüşü: Yargıtay içtihat değiştirsin22:28 - Defalarca yere yığıldı, yardıma gelene de tepki gösterdi22:19 - '2 milyon kan bağışçısı sayısını ikiye katlamak istiyoruz'
22:15 - Tescilli mesir macununda hedef yurt dışı pazarı22:07 - Balıkçılar ağ mesaisinde22:00 - 'Tarım plan ve programlarını Ramazan ayından önce açıklayacağız'21:52 - 'FETÖ'den, 240 bini kişi hakkında, adli işlem yapıldı'21:47 - Kılıçdaroğlu'na yumruk atan şahıs savcılığa sevk edildi21:43 - Burdur'da devrilen traktörün sürücüsü öldü21:39 - Bu araçtan sağ çıktılar21:36 - Önce uçtular, sonra ceza yediler
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İmamoğlu'nun, 'tüm verileri kopyalayın' talimatını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam