1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sayıştay tespit etti... İç denetçi ataması yapmayan üniversiteler!

Sayıştay tarafından yapılan olağan denetimlerde sekiz üniversitede kadro ihdas edilmiş olmasına rağmen iç denetçi kadrolarına atama yapılmadığını tespit etti!
16 Nisan 2019 14:00
Yazdır
Sayıştay tespit etti... İç denetçi ataması yapmayan üniversiteler!

Bilindiği üzere, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu'nun 11 inci maddesinde; "Üst yöneticiler, idarelerinin stratejik planlarının ve bütçelerinin kalkınma planına, yıllık programlara, kurumun stratejik plan ve performans hedefleri ile hizmet gereklerine uygun olarak hazırlanması ve uygulanmasından, sorumlulukları altındaki kaynakların etkili, ekonomik ve verimli şekilde elde edilmesi ve kullanımını sağlamaktan, kayıp ve kötüye kullanımının önlenmesinden, mali yönetim ve kontrol sisteminin işleyişinin gözetilmesi, izlenmesi ve kanunlar ile Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinde belirtilen görev ve sorumlulukların yerine getirilmesinden Bakana; mahalli idarelerde ise meclislerine karşı sorumludurlar.

Üst yöneticiler, bu sorumluluğun gereklerini harcama yetkilileri, mali hizmetler birimi ve iç denetçiler aracılığıyla yerine getirirler." hükmü yer almaktadır.

Bununla birlikte, aynı kanunun 63 üncü maddesinde; "İç denetim, kamu idaresinin çalışmalarına değer katmak ve geliştirmek için kaynakların ekonomiklik, etkililik ve verimlilik esaslarına göre yönetilip yönetilmediğini değerlendirmek ve rehberlik yapmak amacıyla yapılan bağımsız, nesnel güvence sağlama ve danışmanlık faaliyetidir. Bu faaliyetler, idarelerin yönetim ve kontrol yapıları ile mali işlemlerinin risk yönetimi, yönetim ve kontrol süreçlerinin etkinliğini değerlendirmek ve geliştirmek yönünde sistematik, sürekli ve disiplinli bir yaklaşımla ve genel kabul görmüş standartlara uygun olarak gerçekleştirilir.

İç denetim, iç denetçiler tarafından yapılır. Kamu idarelerinin yapısı ve personel sayısı dikkate alınmak suretiyle, İç Denetim Koordinasyon Kurulunun uygun görüşü üzerine, doğrudan üst yöneticiye bağlı iç denetim birimi başkanlıkları kurulabilir." ifadesi bulunmaktadır.

Öte yandan, 16 Mayıs 2013 tarihli ve 28649 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile 480 adet İç Denetçi kadrosunun kamu kurumlarına tahsis edilmesi uygun görüldü.

Sayıştay tarafından bazı üniversitelerde yapılan denetimlerde İç Denetçi kadrosu ihdas edilmiş olmasına rağmen bugüne kadar İç Denetçi atamalarının yapılmadığı ve İç Denetim Birimlerinin faaliyete geçirilmediği raporlara yansımıştır.

Sayıştay raporlarında, iç denetim kamu idarelerinin mali yönetim ve kontrol sistemlerinin çok önemli ve tamamlayıcı bir unsurunu oluşturmakta olduğu, kamu idarelerinde iç denetçi çalıştırılması zorunlu tutulduğuna da dikkat çekilmiştir.

Ayrıca, Sayıştay raporlarına yansımamasına rağmen İç Denetim Koordinasyon Kurulu web sayfasında 24 Aralık 2018 tarihinde paylaşılan duyuruya göre, ilave olarak 14 üniversitede daha İç Denetçi ataması yapılmadığı görülmektedir.

Yavuz Selim KAPLAN

İLGİLİ ÜNİVERSİTELERİN SAYIŞTAY DENETİM RAPORLARI

Bursa Teknik Üniversitesi denetim raporuna ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Munzur Üniversitesi denetim raporuna ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Namık Kemal Üniversitesi denetim raporuna ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi denetim raporuna ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Ardahan Üniversitesi denetim raporuna ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Bayburt Üniversitesi denetim raporuna ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi denetim raporuna ulaşmak için TIKLAYINIZ.

SAYIŞTAY RAPORUNA YANSIMAYAN İÇ DENETÇİ BULUNMAYAN DİĞER ÜNİVERSİTELER

Artvin Çoruh Üniversitesi

Batman Üniversitesi

Bingöl Üniversitesi

Bitlis Eren Üniversitesi

Hakkari Üniversitesi

Harran Üniversitesi

Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi

Kırklareli Üniversitesi

Kilis 7 Aralık Üniversitesi

Mardin Artuklu Üniversitesi

Muş Alparslan Üniversitesi

Siirt Üniversitesi

Süleyman Demirel Üniversitesi

Şırnak Üniversitesi

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
08:05 - 1 doların sırrını ilk çözen o oldu!08:01 - 18 yaşındaki kızın otobüste akılalmaz ölümü07:52 - NASA'daki Türk profesör anlattı: Her şeyi yutuyor, hiçbir bilgi vermiyor07:35 - 112'ye yapılan ihbar polis harekete geçirdi: 16 gözaltı07:20 - Ankara'da hayvan hırsızlığı operasyonu07:06 - 500 bin atık toplayıcısı belediye ile çalışacak06:51 - Dünya borç batağında06:41 - İncirlik'te 50 nükleer bomba06:30 - Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı - Haritalı06:11 - Oruç Reis de yola çıkıyor
02:23 - Varlık barışı 6 ay daha uzatıldı02:17 - Baba, yangında küçük kızını kurtarırken dumanlara yenik düştü01:55 - AYT testindeki bir soru iptal edildi01:25 - 2019 YKS sonuçları, bir gün önce açıklandı/ Tıklayın01:00 - HDP'li belediye caddeye terör suçlusunun adını taşıyan tabelayı astı00:05 - Açık arazide çalışan her teknik personel, ek özel hizmet tazminatı alır mı?00:04 - SGK'dan emekli olacak 4/B'li için görüş00:01 - 17 Temmuz 2019'dan önemli gündem başlıkları
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynaklarının, kamu çalışan anketini doldurdunuz mu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam