1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İçişleri Bakanlığı yabancı dil bilmeyeni de yurt dışına gönderecek

İçişleri Bakanlığı, 3 yıl boyunca, yabancı dil bilgisi olmayanları da, yurtdışındaki büyükelçiliklere İçişleri Müşaviri olarak atayabilecek
12 Nisan 2019 09:04
Yazdır
İçişleri Bakanlığı yabancı dil bilmeyeni de yurt dışına gönderecek

Yurtdışında Daimi Görevlere Atanacak Personel Hakkında Yönetmeliğindeki değişiklik 12 Nisan 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı.

Hali hazırdaki düzenlemeye göre, bir bakanlığın yurtdışına süreli bir görevle personel atayabilmesi için dört yıllık öğrenim görmüş olmak, en az 3 yıl kamuda hizmeti bulunmak ve YDS'den en az 70 puan almış olmak gibi şartlara haiz bulunması gerekmektedir.

Ancak, İçişleri Bakanlığı, yönetmelik düzenlemesiyle YDS şartına istisna getirmiştir.

12 Nisan 2019 tarihli değişiklikte yer alan düzenleme şu şekildedir:

"GEÇİCİ MADDE 3- (1) Yurtdışında daimi görevlendirilecek İçişleri Müşavirleri için bu Yönetmeliğin 7 nci maddesinin birinci fıkrası hükümleri üç yıl süre ile uygulanmaz. Üç yıllık geçiş döneminde İçişleri Müşaviri olarak görevlendirileceklerde aranacak yabancı dil bilgisi yeterliliğine ilişkin şartlar, İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenir."

Atıfta bulunulan 7. madde birinci fıkra hükmü ise şu şekildedir:

"Madde 7 - (1) Personelin öncelikle görevlendirileceği ülkenin resmi dilini veya İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinden birini bilmesi şarttır. Yabancı dil bilgisi yeterliliği için YDS'den en az yetmiş puan alınması veya buna denk kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olunması şarttır."

DEĞERLENDİRME

Düzenlemeyle, İçişleri Bakanlığı, 3 yıl boyunca, yabancı dil bilgisi olmayanları da, yurtdışındaki büyükelçiliklere İçişleri Müşaviri olarak atayabilecek. 3 yıllık geçiş döneminde İçişleri Müşaviri olarak görevlendirileceklerde aranacak yabancı dil bilgisi yeterliliğine ilişkin şartlar, İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenecektir.

Yapılan bu düzenleme, kişiye özel bir düzenleme niteliğinde görünmektedir. İçişleri Bakanlığı teşkilatında, yurtdışına atamak için YDS'den 70 alan personel bulunmuyor olması imkansızdır. Zira tüm mülki idare amirleri, mesleğe başlarken yurt dışında eğitim görmektedir. Bu bağlamda, kamu yararı taşımayan bu düzenlemenin iptali gerekmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
20 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
20:53 - Bu maçı sadece evliler, kadın ve çocuklar izleyebildi20:47 - Tartıştığı babasını öldüren lise öğrencisi tutuklandı20:41 - Eğitimini tamamlayan akademisyenlere sertifika20:36 - İlk kez bir giyim mağazasında, işçiler, haftada 2 gün izin hakkı kazandı20:30 - Bodrum'daki proje tepki çekmişti! Blokları yıkılıyor20:24 - Liseli kıza taciz şüphelisi serbest bırakıldı20:19 - Meteoroloji'den uyarı: Karla karışık yağmur bekleniyor20:15 - Kadıköy'de atlı polisler de görev aldı20:11 - DEAŞ'ın Telafer sözde emiri tutuklandı20:07 - Kar Karadeniz'de de yüzünü gösterdi
20:03 - TEKNOFEST'e beşinci gününde yoğun ilgi19:59 - Sosyal medya mağduru kadından avukata suç duyurusu19:55 - İyi Parti Sözcüsü: CHP, HDP ile işbirliğine devam ederse biz o bileşende olmayız19:50 - Diyanet İşleri Başkanı'ndan Cemevi'ne ziyaret19:02 - Ardahan'a da mevsimin ilk karı yağdı18:58 - En güzel Kur'an okuyan kadın din görevlisi belli oldu18:58 - AYM, önlisans ilahiyattan, 4 yıllığa sınavsız geçişi iptal etti18:56 - Ornanik diye aldığınız gıdalar, organik olmayabilir
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu başarılı buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam