1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İçişleri Bakanlığı yabancı dil bilmeyeni de yurt dışına gönderecek

İçişleri Bakanlığı, 3 yıl boyunca, yabancı dil bilgisi olmayanları da, yurtdışındaki büyükelçiliklere İçişleri Müşaviri olarak atayabilecek
12 Nisan 2019 09:04
Yazdır
İçişleri Bakanlığı yabancı dil bilmeyeni de yurt dışına gönderecek

Yurtdışında Daimi Görevlere Atanacak Personel Hakkında Yönetmeliğindeki değişiklik 12 Nisan 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı.

Hali hazırdaki düzenlemeye göre, bir bakanlığın yurtdışına süreli bir görevle personel atayabilmesi için dört yıllık öğrenim görmüş olmak, en az 3 yıl kamuda hizmeti bulunmak ve YDS'den en az 70 puan almış olmak gibi şartlara haiz bulunması gerekmektedir.

Ancak, İçişleri Bakanlığı, yönetmelik düzenlemesiyle YDS şartına istisna getirmiştir.

12 Nisan 2019 tarihli değişiklikte yer alan düzenleme şu şekildedir:

"GEÇİCİ MADDE 3- (1) Yurtdışında daimi görevlendirilecek İçişleri Müşavirleri için bu Yönetmeliğin 7 nci maddesinin birinci fıkrası hükümleri üç yıl süre ile uygulanmaz. Üç yıllık geçiş döneminde İçişleri Müşaviri olarak görevlendirileceklerde aranacak yabancı dil bilgisi yeterliliğine ilişkin şartlar, İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenir."

Atıfta bulunulan 7. madde birinci fıkra hükmü ise şu şekildedir:

"Madde 7 - (1) Personelin öncelikle görevlendirileceği ülkenin resmi dilini veya İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinden birini bilmesi şarttır. Yabancı dil bilgisi yeterliliği için YDS'den en az yetmiş puan alınması veya buna denk kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olunması şarttır."

DEĞERLENDİRME

Düzenlemeyle, İçişleri Bakanlığı, 3 yıl boyunca, yabancı dil bilgisi olmayanları da, yurtdışındaki büyükelçiliklere İçişleri Müşaviri olarak atayabilecek. 3 yıllık geçiş döneminde İçişleri Müşaviri olarak görevlendirileceklerde aranacak yabancı dil bilgisi yeterliliğine ilişkin şartlar, İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenecektir.

Yapılan bu düzenleme, kişiye özel bir düzenleme niteliğinde görünmektedir. İçişleri Bakanlığı teşkilatında, yurtdışına atamak için YDS'den 70 alan personel bulunmuyor olması imkansızdır. Zira tüm mülki idare amirleri, mesleğe başlarken yurt dışında eğitim görmektedir. Bu bağlamda, kamu yararı taşımayan bu düzenlemenin iptali gerekmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
20 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
23:46 - Kemal Kılıçdaroğlu'na saldırı olayında yeni gelişme23:44 - Harput Kalesi önünde drifte 5 bin TL ceza23:34 - Mardin'de terör saldırısı: Askeri aracın geçişi sırasında...23:34 - CHP'li Ceyhan Belediyesi, 12 personeli işten çıkardı23:30 - Cumhurbaşkanı Erdoğan paylaştı: İşte 23 Nisan düeti23:20 - Türk mutfağı Karadağ'da tanıtıldı22:57 - Giresun'da heyelan kara yolunu kapattı22:38 - KADEM'den nafaka görüşü: Yargıtay içtihat değiştirsin22:28 - Defalarca yere yığıldı, yardıma gelene de tepki gösterdi22:19 - '2 milyon kan bağışçısı sayısını ikiye katlamak istiyoruz'
22:15 - Tescilli mesir macununda hedef yurt dışı pazarı22:07 - Balıkçılar ağ mesaisinde22:00 - 'Tarım plan ve programlarını Ramazan ayından önce açıklayacağız'21:52 - 'FETÖ'den, 240 bini kişi hakkında, adli işlem yapıldı'21:47 - Kılıçdaroğlu'na yumruk atan şahıs savcılığa sevk edildi21:43 - Burdur'da devrilen traktörün sürücüsü öldü21:39 - Bu araçtan sağ çıktılar21:36 - Önce uçtular, sonra ceza yediler
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İmamoğlu'nun, 'tüm verileri kopyalayın' talimatını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam