1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Üniversitelerin kadro değişiklik talepleri hala tekemmül etmedi!

Yükseköğretim kurumlarının dolu ve boş kadro değişiklik işlemlerinde belirsizlik sürüyor !
09 Mayıs 2019 14:03
Yazdır
Üniversitelerin kadro değişiklik talepleri hala tekemmül etmedi!

Hatırlayacağınız üzere, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte yürürlüğe giren 2 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 7 nci maddesi çerçevesinde kurumların dolu-boş kadro değişikliklerinin Cumhurbaşkanı onayına bağlandığını, ancak her yıl olağan şekilde Aralık-Ocak aylarında yayımlanan dolu-boş kadro değişiklik cetvellerinin bu yılın Mart ayına gelinmesine rağmen halen yayımlanmadığını 06 Mart 2019 tarihli haberimizde gündeme taşımıştık.

Haberimizin üzerinden geçen bir ay sonra, 13 Nisan 2019 tarihli ve 30744 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2019/79 sayılı Cumhurbaşkanı Kararında bakanlıklar ve diğer kamu kurumları ile yükseköğretim kurumlarından sadece 8 üniversite (Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, ODTÜ, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Gazi Üniversitesi) olmak üzere toplam 41 kurumun dolu ve boş kadro değişiklikleri yayımlandı.

Fakat, 100'ü aşkın devlet yükseköğretim kurumunun dolu ve boş kadro değişiklikleri ise Mayıs ayına gelmemize rağmen halen yayımlanmamıştır. Uzayan süreç hem kurumlarının kadro planlaması ve ihtiyaçlarını giderme açısından sorun yaratmakta, hem de özellikle dolu kadro derece değişikliği ile özlük hakkına uygun kadro derecesi tahsis edileceklerin maddi kayıplarına neden olmaktadır.

Diğer taraftan, 2 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin "Yönetmelik ve Tereddütlerin Giderilmesi" başlıklı 13 üncü maddesinin 1 inci fıkrasında; "Bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin uygulanmasına, kadro ve pozisyon işlemlerinin elektronik ortamda yürütülmesine ilişkin usul ve esaslar ile diğer hususlar Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Devlet Personel Başkanlığınca müştereken hazırlanarak Cumhurbaşkanı tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenir." hükmüne göre mezkür kararname çerçevesinde yürütülecek kadro işlemleri (dolu ve boş kadro değişiklikleri, tenkis-tahsis işlemleri, ihdas talepleri vb. süreçler) ile ilgili yönetmelik halen yayımlanmamıştır.

Bu çerçevede, yıllardır sorunsuz yürütülen kadro değişikliklerinin yeni sistemde nasıl yürütüleceği ve işlemlerin muhatabının da kim olduğu hususunda belirsizlik devam etmekte olup, başta Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü ve Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Devlet Personel Başkanlığı tarafından kadro işlemleri ile ilgili süreçlerin daha fazla uzatılmadan hızlandırılması gerekmektedir !

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
11 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
04:13 - Otomobil engelli motosikletine çarptı: 1 ölü 1 yaralı03:27 - Tütün Mamullerinin Üretim Şekline, Etiketlenmesine ve Denetlenmesine Hakkında Yönetmelik03:25 - Strateji ve Bütçe Başkanlığı Strateji ve Bütçe Uzmanlığı Yönetmeliği03:22 - Strateji ve Bütçe Başkanlığı Personelinin Yetiştirilmesi Hakkında Yönetmelik03:20 - Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı Disiplin Amirleri Yönetmeliği03:17 - Devlet Arşivleri Başkanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği03:15 - Devlet Arşivleri Başkanlığına Devredilen Sözleşmeli Personelin İstihdamına İlişkin Yönetmelik03:12 - Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik03:11 - Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca Ödenecek Telif ve İşlenme Ücretleri Hakkında Yönetmelik03:07 - Sulama Alanlarında Arazi Düzenlenmesine Dair Yönetmelikde Değişiklik
03:05 - Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Yönetmeliğinde Değişiklik02:58 - 27 Haziran 2019 tarihli atama kararı yayımlandı02:54 - Kültür bakanlığına ait 27 Haziran 2019 tarihli atama kararı yayımlandı02:50 - 5 ilin müftüsü değişti02:44 - TBMM, çalışma süresi uzatıldı00:25 - FSM ve 15 Temmuz Şehitler Köprülerinde bazı şeritler kapatıldı00:03 - BİMER başvurusu sonrasında Şırnak'a görevlendirmeye etik ihlali kararı00:03 - 27 Haziran 2019'dan önemli gündem başlıkları
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
23 Haziran 2019 İstanbul BBB seçim sonuçlarını nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam